Przejdź do zawartości

Droid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Droidy astromechaniczne
Droid IG-88

Droid – określenie większości bardziej skomplikowanych robotów w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen, w tym androidów - zazwyczaj wyposażonych w pewien rodzaj sztucznej inteligencji.

Istnieje pięć podstawowych kategorii (ang. degrees) droidów:

  1. Droidy o przeznaczeniu naukowym lub medycznym, zazwyczaj przeznaczone do inteligentnego współdziałania z ludźmi lub zastępowania ich w zadaniach związanych z zakresem ich specjalizacji. Do takich należał np. robot chirurgiczny 2-1B, który instalował Luke'owi protezę dłoni (Imperium kontratakuje)
  2. Droidy do zastosowań inżynieryjnych, technicznych i pokrewnych (naprawa, badania), inaczej astromechaniczne[1]. R2-D2 jest droidem tej klasy.
  3. Droidy protokolarne, które zajmują się interakcją z ludźmi, naukami społecznymi, dyplomacją itp.[2] Zazwyczaj humanoidalne lub dostosowane kształtem do rasy, z którą mają współpracować. Przykładem jest C-3PO.
  4. Inteligentne automaty bojowe[3], droidy-ochroniarze, droidy-zabójcy itp. W większości nielegalne, czasami stosowane przez wojsko. Niektóre egzemplarze uzyskały niezależność - np. najsłynniejszy w Galaktyce droid-łowca nagród IG-88, czy droidy bojowe Federacji Handlowej.
  5. Maszyny przeznaczone głównie do pracy fizycznej - droidy górnicze, ładowarki i podnośniki binarne, maszyny sprzątające, droidy zasilające (Gonk) itp.

Wyraz droid został zastrzeżony przez George'a Lucasa i nie może być używany w produktach komercyjnych bez zgody Lucasfilmu. Zgodę taką otrzymali np. twórcy filmu Iniemamocni.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Astromech Droid. Star Wars Databank. [dostęp 2014-07-24]. (ang.).
  2. Protocol Droid. Star Wars Databank. [dostęp 2014-07-24]. (ang.).
  3. Battle Droid. Star Wars Databank. [dostęp 2014-07-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]