Przejdź do zawartości

Luke Skywalker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Luke Skywalker
Postać z Gwiezdnych wojen
Ilustracja
Mark Hamill, odtwórca roli Luke’a Skywalkera
Pierwsze wystąpienie

Gwiezdne wojny: część III – Zemsta Sithów

Ostatnie wystąpienie

Gwiezdne wojny: Skywalker. Odrodzenie

Grany przez

Aidan Barton (III)
Mark Hamill (IV-IX)
Bob Bergen (głos w Jedi Outcast & Jedi Academy)
Matthew Mercer (głos w Battlefront II)[1]

Dubbing

Kacper Kuszewski (IV-VI)
Mariusz Benoit (VIII)
Jerzy Radziwiłowicz (IX)[2]

Dane biograficzne
Pochodzenie

Tatooine

Przynależność

Sojusz Rebeliantów

Płeć

mężczyzna

Data i miejsce urodzenia

19 BBY
Polis Massa

Data i miejsce śmierci

34 ABY
Ahch-To

Rodzina

Anakin Skywalker (ojciec), Padmé Amidala (matka), Shmi Skywalker (babcia), Leia Organa (siostra), Han Solo (szwagier), Ben Solo (siostrzeniec)

Inne informacje
Zajęcie

pilot X-winga, dowódca rebelii, Jedi

Umiejętności

Posługiwanie się Mocą

Atrybuty

Moc, miecz świetlny, blaster.

Kostium Luke’a Skywalkera

Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów franczyzy Gwiezdne wojny. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.

Wśród kandydatów do roli Luke’a znajdowali się m.in. Andrew Stevens, Robby Benson, Will Seltzer, Robert Englund, Charles Martin Smith i William Katt.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Anakina Skywalkera i królowej Naboo – Padme Amidali, bliźniaczy brat Lei. Urodził się w ośrodku medycznym w pasie asteroid Polis Massa, gdzie jego matka została ukryta przed Vaderem. Wychował się na planecie Tatooine u swoich wujostwa – Beru i Owena Larsów na farmie wilgoci. Gdy na farmę Larsów trafia R2-D2 wraz ze swoim towarzyszem C-3PO, życie Luke’a zmienia się nie do poznania. Szukając niesfornego R2-D2, spotyka Bena Kenobiego, który zaznajamia go z Mocą i daje mu miecz ojca, który wziął po pojedynku z Anakinem Skywalkerem (wtedy Darth Vader). Wraz z Hanem Solo – pilotem Sokoła Millenium – opuszczają Tatooine, by przekazać Rebeliantom ukryte w pamięci R2-D2 plany stacji bojowej Imperium, zwanej Gwiazdą Śmierci. Wkrótce Obi-Wan ginie, a Luke w Bitwie o Yavin niszczy tę stację, pilotując X-winga. Po zwycięstwie przyłącza się na stałe do Rebelii.

Po bitwie o Hoth, podążając za wskazówkami ducha Obi-Wana, trafia na planetę Dagobah w celu szkolenia u mistrza JediYody. Chcąc ratować przyjaciół przerywa szkolenie, co doprowadza do jego pojedynku z Darthem Vaderem (któremu Imperator nakazał przeciągnięcie na Ciemną Stronę młodego Skywalkera). W finale pojedynku Luke traci rękę i dowiaduje się, że Darth Vader to Anakin Skywalker – jego ojciec.

Ze zwykłego człowieka w ciągu kilku lat staje się najpotężniejszym Jedi w Galaktyce. Uwalnia swego przyjaciela – Hana Solo – z rąk Jabby. Podczas bitwy o Endor Imperator ponownie chce go przeciągnąć na Ciemną Stronę Mocy. Luke musi po raz kolejny zmierzyć się z Vaderem. Wściekły Luke prawie go zabija. Imperator, widząc że Luke nie przyłączy się do niego, torturuje go błyskawicami Mocy. Vader, w którym miłość do syna zwycięża nad Ciemną Stroną Mocy, zabija Imperatora Palpatine’a, poświęcając swoje życie. Umiera po Jasnej Stronie Mocy. Luke zabiera jego ciało i ucieka w ostatniej chwili przed zniszczeniem Gwiazdy Śmierci. Zgodnie z obyczajami Jedi pali zwłoki swojego ojca na Endorze[3]. Przyczyniając się do zwycięstwa Rebeliantów w bitwie o Endor świętuje razem z nimi, przy okazji spostrzega też duchy Yody, Obi-Wana, a po chwili pojawia się też duch jego ojca, tym razem w postaci Rycerza Jedi, a nie Sitha.

Po bitwie o Endor Luke postanowił szkolić nowych rycerzy Jedi w celu odbudowania Zakonu. Jednym z jego uczniów był syn Leii Organy i Hana Solo, Ben. Po kilku latach nauki siostrzeniec Luke’a zbuntował się, przeszedł na ciemną stronę Mocy i zabił wszystkich padawanów Luke’a, a jego nowym mistrzem został Snoke. Luke, obwiniając się o to, co się wydarzyło, zrezygnował z dalszego nauczania nowych Jedi i postanowił udać się na wygnanie.

Początkowo nie chciał szkolić Rey, lecz po wejściu na Sokoła Millennium i odtworzeniu przez R2-D2 wiadomości Leii Organy do Obi-Wana Kenobiego postanowił podjąć się tego zadania. Po odejściu Rey, chciał zniszczyć Drzewo Mocy, lecz na pomoc przyszedł mu Duch Mocy Yody, który zniszczył drzewo piorunem. W ostatnich scenach Luke staje do walki ze swoim siostrzeńcem Kylo Renem, jednak gdy okazuje się, że Luke to tylko iluzja, akcja filmu przenosi się na Ahch-To, gdzie bohater umiera patrząc na dwa słońca[4].

Expanded Universe (Legendy)[edytuj | edytuj kod]

Na fali entuzjazmu po pokonaniu Imperium Luke został jednym z bohaterów Nowej Republiki. Jako pierwszy z nowego pokolenia Rycerzy Jedi miał w wielu sprawach decydujący głos, często doradzał rządowi, między innymi z Mon Mothmą, czy Admirałem Ackbarem na czele.

W roku 5 ABY Skywalker stoczył pojedynek ze szkolonym niegdyś przez Palpatine’a, Lordem Jerekiem. Mroczny Jedi początkowo użył błyskawic Mocy, młodzieniec jednak zdołał się przed nimi obronić, korzystając z Absorpcji Mocy. Następnie obaj włączyli miecze. Luke’owi z niewielkim trudem udało się pokonać i rozbroić Jereca.

Krótko po pokonaniu Jereca, Luke zwrócił uwagę na czyny, jakich dokonał Kyle Katarn, który stoczył pojedynek z grupą mrocznych Jedi dowodzonych przez Jerceca. Katarn pokonał ich wszystkich. Okazało się, że ma on ogromny potencjał do zostania wielkim Jedi. Luke zaproponował Kylowi szkolenie. Ten jednak odmówił, z obawy przed Ciemną Stroną.

W czasie trwania ofensywy Wielkiego Admirała Thrawna pobierał przez krótki czas nauki u tajemniczego Mistrza Jedi Joruusa C’Baotha. W kilka lat później pomagał Kyle'owi Katarnowi walczyć z Desannem oraz innymi Mrocznymi Jedi, bronił wcześniej przez siebie założonej Akademii Jedi przed atakiem sił imperialnych.

Przez wiele następnych lat szkolił młodych adeptów, brał udział w wojnie przeciw Yuuzhan Vongom, wskutek misji na Nirauan ożenił się z Marą Jade.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dubbing Battlefront II. Filmweb.pl. [dostęp 2018-04-17].
  2. „Skywalker. Odrodzenie”: obsada polskiej wersji językowej.
  3. Choć mogła to być tylko zbroja. Jako że Anakin po śmierci stał się duchem, co zostało ukazane pod koniec szóstego filmu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jego ciało zniknęło i jedyne, co po nim zostało to zbroja Dartha Vadera.
  4. John Saavedra: Star Wars: The Last Jedi Easter Eggs & Reference Guide. Den of Geek!, 2017-12-20. [dostęp 2017-12-22]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]