R2-D2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
R2-D2
R2-D2
Typ Droid astromechaniczny
Planeta Naboo
Producent Industrial Automaton
Malowanie biały i niebieski
Właściciel Padmé Amidala,
Anakin Skywalker,
Raymus Antilles,
Leia Organa Solo,
Luke Skywalker
Przynależność Republika Galaktyczna, Sojusz Rebeliantów, Nowa Republika
Broń paralizator, laser
Aktor Kenny Baker

R2-D2droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny'ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, które używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2)[1].

W sadze występował też podobny do R2 droid – R4-P17.

Historia R2-D2[edytuj]

Niepozorny ale odważny, wszędobylski droid przeznaczony do naprawy usterek pojazdów w czasie lotu w przestrzeni kosmicznej. Pierwotnie służył na królewskim statku Amidali z Naboo, gdzie wykazał się niezwykłymi zdolnościami mechanicznymi w czasie ucieczki przed blokadą Federacji Handlowej. Razem z królową trafił na Tatooine, gdzie poznał robota protokolarnego C-3PO, co zapoczątkowało ich niezwykłą, trwającą latami przyjaźń.

R2-D2 był potem osobistym astromechem Anakina Skywalkera, a w czasie Wojny Domowej służył sprawie Rebelii, odbywając m.in. misję odnalezienia Obi-Wana Kenobi'ego, przechowując w swojej pamięci wykradzione Imperium tajne plany Gwiazdy Śmierci, biorąc udział w uwolnieniu Hana Solo z pałacu Jabby oraz zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Przypisy

  1. Patrick Robertson: Guinessa Księga Filmu. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 173. ISBN 83-01-11400-2.

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]