R2-D2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
R2-D2
Postać z Gwiezdnych wojen
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja

Grany przez

Kenny Baker

Dane biograficzne
Pochodzenie

Naboo

Przynależność

Republika Galaktyczna, Sojusz Rebeliantów, Nowa Republika

Inne informacje
Atrybuty

paralizator, laser

R2-D2droid naprawczy, postać fantastyczna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen, odtwarzana przez Kenny’ego Bakera; przyjacielem R2-D2 jest inny droid o imieniu C-3PO. Nazwa robota pochodzi od żargonowego określenia, którego używali montażyści filmu, a znaczącego „reel 2 dialog 2” (rolka 2 dialog 2)[1].

W sadze występował też podobny do R2 droid – R4-P17.

Historia R2-D2[edytuj | edytuj kod]

Niepozorny ale odważny, wszędobylski robot przeznaczony do naprawy usterek pojazdów w czasie lotu w przestrzeni kosmicznej. Pierwotnie służył na królewskim statku Amidali z Naboo, gdzie wykazał się niezwykłymi zdolnościami mechanicznymi w czasie ucieczki przed blokadą Federacji Handlowej. Razem z królową trafił na Tatooine, gdzie poznał robota protokolarnego C-3PO, co zapoczątkowało ich niezwykłą, trwającą latami przyjaźń.

R2-D2 był potem osobistym astromechem Anakina Skywalkera, a w czasie Wojny Domowej służył sprawie Rebelii, odbywając m.in. misję odnalezienia Obi-Wana Kenobi'ego, przechowując w swojej pamięci wykradzione Imperium tajne plany Gwiazdy Śmierci, biorąc udział w uwolnieniu Hana Solo z pałacu Jabby oraz zniszczeniu pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Po zniknięciu Luke’a Skywalkera droid sam się wyłączył. Przechowywał on mapę wiodącą do kryjówki ostatniego Jedi. Aktywował się sam po zwycięskiej bitwie na Bazie Starkiller.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Patrick Robertson: Guinessa Księga Filmu. Małgorzata Tyszowiecka (tłum.). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 173. ISBN 83-01-11400-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]