Drużyna A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy serialu. Zobacz też: Drużyna A - film z 2010 roku.
Drużyna A
The A-Team
Ilustracja
logo serialu
Gatunek film akcji
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Stephen J. Cannell
Frank Lupo
Główne role George Peppard
Dirk Benedict
Dwight Schultz
Laurence „Mr. T” Tureaud
Muzyka tytułowa John Caper Jr.
Liczba odcinków 98
Liczba serii 5 sezonów
Lista odcinków serialu Drużyna A
Produkcja
Produkcja John Ashley
Stephen J. Cannell
Frank Lupo
Jo Swerling Jr.
Reżyseria Michael Vejar
Gilbert M. Shilton
Michael O'Herlihy
Dennis Donnelly
Scenariusz Steve Beers
Sidney Ellis
Stephen J. Cannell
Frank Lupo
Muzyka Pete Carpenter
Philip Giffin
Mike Post
Zdjęcia Frank E. Johnson
Bradley B. Six
Scenografia Robin Royce
Sam Gross
Czas trwania odcinka 44-49 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji USA
Data premiery Stany Zjednoczone 23 stycznia 1983
Polska lata 90.
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone NBC
Polska Polonia 1, Polsat, TVP1, TV4, TV6
Lata emisji 1983-1987
Status zakończony
Format obrazu 4:3
Format dźwięku mono (sezony: 1-4)
stereo (sezon: 5)

Drużyna A (ang. The A-Team) – amerykański serial sensacyjno-komediowy, adresowany do młodego i dorosłego odbiorcy, emitowany pierwotnie w USA w latach 19831987.

Krótki opis[edytuj | edytuj kod]

Wyprodukowano łącznie 98 około 45-50 minutowych odcinków, w pięciu seriach. W 2010 r. powstała kinowa wersja serialu – pod tym samym tytułem. Był to jeden z najpopularniejszych seriali lat 80. W USA, bijąc rekordy popularności i stając się w końcu jednym z symboli kultury masowej z łatwo rozpoznawalną muzyką oraz z charakterystycznymi bohaterami (do których można by zaliczyć także ich pojazdy).

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Serial był po raz pierwszy emitowany w Polsce w latach 90. na antenie Polonii 1 i jej stacji lokalnych, następnie w telewizji Polsat. Od 18 listopada 2013 r. do 2 czerwca 2014 r. serial emitowała TVP1. 2 stycznia 2018 r. emisję serialu rozpoczęła stacja TV4. W Polsce serial ukazał się na DVD dzięki wydawnictwu Amercom S.A.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Regularna[edytuj | edytuj kod]

Goście specjalni[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterami serialu jest czterech oddanych przyjaciół, ukazanych (pomimo ich różnych wad) w bardzo pogodnym i pozytywnym świetle. Trzech z nich: Hannibal, B.A. i Buźka – to byli komandosi, weterani wojny wietnamskiej, ścigani przez służby federalne USA w wyniku niesłusznego oskarżenia o napad na bank w Hanoi. Czwarty – Murdock – to były pilot wojskowy, który także służył w Wietnamie. Jako najemnicy podejmują się niebezpiecznych misji walcząc w obronie dobra, działając na granicy prawa, oraz często je łamiąc. Jednocześnie usiłują rozwiązać zagadkę ich oskarżenia, aby oczyścić się z zarzutów.

Pomimo tematyki sensacyjno-kryminalnej, oraz wielu popisów kaskaderskich i efektów pirotechnicznych, serial charakteryzuje się pogodą, humorem i łagodnością. Mimo eksplozji, kraks samochodowych, katastrof i ciągłego używania broni, w tym ulubionych przez bohaterów karabinów Ruger, prawie żadna z postaci, włączając w to postacie negatywne, nigdy nie została uśmiercona. Wszystko kończy się najwyżej na potłuczeniach oraz zniszczeniu sprzętu lub budynków. Bohaterowie serialu korzystali także z różnych forteli, pokonując – a często i ośmieszając przeciwników. W wielu odcinkach posługiwali się zaimprowizowaną bronią (jak np. samochody opancerzone, miotacze ognia itp.), zbudowaną z tego co było pod ręką (głównie z części znajdowanych na złomowisku).

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Serial miał 98 odcinków w 5 seriach.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

GMC G-Series panel van – samochód Drużyny A (1983 r.)
 • Początkowo rolę Johna „Hannibala” Smitha miał zagrać James Coburn, ale ostatecznie wybór padł na George’a Pepparda.
 • W pilocie do serialu rolę por. Templetona „Buźki” Pecka zagrał Tim Dunigan. Ze względu na swój wzrost (był najwyższy z całej ekipy, podczas gdy Buźka był delikatny i drobny) i zbyt młody wygląd jak na weterana wojny, został on zastąpiony przez Dirka Benedicta.
 • W jednym odcinku (seria 3, odc. „Ogień”) pojawił się Charles Napier (Pułkownik Briggs), który zastąpił Lance'a LeGaulta (Pułkownika Deckera). W rzeczywistości Lance LeGault zagrał w tym czasie jeden epizod w serialu Magnum. Potem powrócił do obsady serialu Drużyna A.
 • W serialu unikano pokazywania zbędnej przemocy, mimo to zginęły następujące osoby: Więzień w odcinku pt. „Zawodowcy i oszuści”, Harlan „Bull” Fullbright, wietnamski pułkownik Siue, który go zabił, strażnik rezerwatu zwierząt w odcinku „Skóry”, w odcinku „Królik, który zjadł Las Vegas” zginął Gionni Christian, w odcinku „Dramat w czterech aktach” zginął Ivan Trigorin a.k.a „Brązowy Lis”, w odcinku „Szpieg, który mnie okradł” zginął Charles Jourdan.
 • W odcinku „Black Day At Bad Rock” (Czarny dzień w Bad Rock) pojawia się motyw gangu motocyklowego. Podobny motyw pojawia się w innym serialu Knight Rider (Nieustraszonym) w odcinku o podobnym tytule: „Good Day at White Rock” (Witam w White Rock). Z kolei nazwy obu odcinków nawiązują do filmu z 1955 roku „Bad Day at Black Rock” (Czarny dzień w Black Rock).
 • Odcinek „The Grey Team” (Siwa drużyna) z serii 5 miał być w założeniu ostatnim odcinkiem całego serialu. Świadczyć o tym miała rozmowa Pułkownika Smitha z Generałem Stockwellem, podczas której ten pierwszy stwierdza, że Drużyna A już nigdy więcej nie będzie pracowała dla Generała. Oprócz tego w odcinku Kapitan Murdock nosi T-shirt z napisem „Fini” (Koniec). Odcinek „Without Reservations” jest tzw. zaginionym epizodem, który miał być przedostatnim odcinkiem serialu. Ze względu na fakt, że odcinek był za krótki i nie mieścił się w ramówce, nie został on wcześniej pokazany. Producenci postanowili wydłużyć go poprzez dodanie kilku scen z pierwszych odcinków serialu. W tym odcinku Murdock ma na sobie T-shirt z napisem „Almost Fini” (Prawie Koniec), co jednoznacznie świadczyło, że odcinek „The Grey Team” (Siwa drużyna) miał być finałowym odcinkiem serialu.
 • W ostatnim odcinku 4 serii Murdock nosi T-shirt z napisem „Everything Comes To An End” (Wszystko co dobre ma swój koniec) co miało zwiastować koniec serialu, mimo to powstała jeszcze jedna finałowa 5 seria.
 • Drużyna A poruszała się furgonetką GMC Vandura.
 • Autem Templetona Pecka „Buźki” był Chevrolet Corvette C4.
 • Niektórzy aktorzy grali w serialu po kilka razy różne role. Np. Jack Ging zanim pojawił się jako Generał Fullbright zagrał wcześniej w odcinku „A Small and Deadly War” (Śmiertelnej wojence) kapitana SWAT'u Starka, a w odcinku „Bad Time on the Border” (Banda z pogranicza) zagrał porucznika patrolu granicznego Taggarta. Takie kilkukrotne pojawianie się aktorów w jednym serialu było bardzo często spotykane w serialach z lat 80. Wynikało to faktu, że niektórzy aktorzy mieli kontrakt na kilka odcinków.
 • Intro muzyczne do serialu stworzyli Mike Post i Pete Carpenter. Kompozytorzy ci, wspólnie napisali muzykę także do innych znanych seriali takich jak np. Magnum, Detektyw Hunter czy Riptide.
 • W odcinku pt. „Steel” Dirka Benedicta (Tempeltona) mija człowiek przebrany za Cylona z serialu Battlestar Galactica, w którym Dirk Benedict grał jedną z ról

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. The A-Team. George Peppard, Mr T, Dwight Schultz, Dirk Benedict Stephen J. Cannell Productions, Universal Television. 1983-01-23. [dostęp 2021-01-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]