Drużyna A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Drużyna A
The A-Team
Ilustracja
logo serialu
Gatunek

film akcji

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Twórcy

Stephen J. Cannell
Frank Lupo

Główne role

George Peppard
Dirk Benedict
Dwight Schultz
Laurence „Mr. T” Tureaud

Muzyka tytułowa

John Caper Jr.

Liczba odcinków

98

Liczba serii

5 sezonów

Lista odcinków serialu Drużyna A
Produkcja
Produkcja

John Ashley
Stephen J. Cannell
Frank Lupo
Jo Swerling Jr.

Reżyseria

Michael Vejar
Gilbert M. Shilton
Michael O’Herlihy
Dennis Donnelly

Scenariusz

Steve Beers
Sidney Ellis
Stephen J. Cannell
Frank Lupo

Muzyka

Pete Carpenter
Philip Giffin
Mike Post

Zdjęcia

Frank E. Johnson
Bradley B. Six

Scenografia

Robin Royce
Sam Gross

Czas trwania odcinka

44-49 min

Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji

USA

Data premiery

23 stycznia 1983

Stacja telewizyjna

NBC

Lata emisji

19831987

Status

zakończony

Format obrazu

4:3

Format dźwięku

mono (sezony: 1-4)
stereo (sezon: 5)

Strona internetowa
Główni bohaterowie serialu

Drużyna A (ang. The A-Team) – amerykański serial sensacyjno-komediowy, adresowany do młodego i dorosłego odbiorcy, emitowany pierwotnie w USA w latach 19831987.

Krótki opis[edytuj | edytuj kod]

Wyprodukowano łącznie 98 około 45-50 minutowych odcinków, w pięciu seriach. W 2010 r. powstała kinowa wersja serialu – pod tym samym tytułem. Był to jeden z najpopularniejszych seriali lat 80. W USA, bijąc rekordy popularności i stając się w końcu jednym z symboli kultury masowej z łatwo rozpoznawalną muzyką oraz z charakterystycznymi bohaterami (do których można by zaliczyć także ich pojazdy).

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Serial był po raz pierwszy emitowany w Polsce w latach 90. na antenie Polonii 1 i jej stacji lokalnych, następnie w telewizji Polsat. Od 18 listopada 2013 r. do 2 czerwca 2014 r. serial emitowała TVP1. 2 stycznia 2018 r. emisję serialu rozpoczęła stacja TV4. W Polsce serial ukazał się na DVD dzięki wydawnictwu Amercom S.A.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Regularna[edytuj | edytuj kod]

Goście specjalni[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Bohaterami serialu jest czterech oddanych przyjaciół, ukazanych (pomimo ich różnych wad) w bardzo pogodnym i pozytywnym świetle. Trzech z nich: Hannibal, B.A. i Buźka – to byli komandosi, weterani wojny wietnamskiej, ścigani przez służby federalne USA w wyniku niesłusznego oskarżenia o napad na bank w Hanoi. Czwarty – Murdock – to były pilot wojskowy, który także służył w Wietnamie. Jako najemnicy podejmują się niebezpiecznych misji walcząc w obronie dobra, działając na granicy prawa, oraz często je łamiąc. Jednocześnie usiłują rozwiązać zagadkę ich oskarżenia, aby oczyścić się z zarzutów.

Pomimo tematyki sensacyjno-kryminalnej, oraz wielu popisów kaskaderskich i efektów pirotechnicznych, serial charakteryzuje się pogodą, humorem i łagodnością. Mimo eksplozji, kraks samochodowych, katastrof i ciągłego używania broni, w tym ulubionych przez bohaterów karabinów Ruger, prawie żadna z postaci, włączając w to postacie negatywne, nigdy nie została uśmiercona. Wszystko kończy się najwyżej na potłuczeniach oraz zniszczeniu sprzętu lub budynków. Bohaterowie serialu korzystali także z różnych forteli, pokonując – a często i ośmieszając przeciwników. W wielu odcinkach posługiwali się zaimprowizowaną bronią (jak np. samochody opancerzone, miotacze ognia itp.), zbudowaną z tego co było pod ręką (głównie z części znajdowanych na złomowisku).

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Serial miał 98 odcinków w 5 seriach.

GMC G-Series panel van – samochód Drużyny A (1983 r.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The A-Team. George Peppard, Mr T, Dwight Schultz, Dirk Benedict Stephen J. Cannell Productions, Universal Television. 1983-01-23. [dostęp 2021-01-23].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]