Drupal

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Drupal
System zarządzania treścią
Logo Drupal
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Dries Buytaert
System operacyjny dowolny serwer[1]
Język programowania PHP
Pierwsze wydanie styczeń 2001
Aktualna wersja stabilna 8.2.3
(16 listopada 2016) [±]
Licencja GPL
Strona internetowa

Drupalsystem zarządzania treścią i framework (ang. CMF content management framework) napisany w języku PHP, używany jest przez ponad milion[2] stron internetowych, czyli około 2%[3][4][5] ze wszystkich stron internetowych na świecie i ponad 5% stron posiadających system CMS, są to zarówno blogi, portale informacyjne, aplikacje edukacyjne, strony korporacyjne oraz rządowe m.in. strona whitehouse.gov, data.gov.uk czy premier.gov.pl.

Wyposażony jest w funkcje, które oferują między innymi system blogów, środowiska przeznaczone do wspólnej pracy nad projektem, fora, biuletyny, galerie grafik/zdjęć, możliwość wysyłania i pobierania plików, a także rozbudowane API umożliwiające tworzenie zaawansowanych rozwiązań.

Cechami wyróżniającymi Drupala jest system segmentów (ang. node) i taksonomii. Taksonomia to rozbudowany moduł służący głównie do porządkowania treści wedle kategorii. Jego zastosowania są jednak znacznie szersze. Dzięki wsparciu dla zaawansowanych rozwiązań optymalizacyjnych takich jak Varnish, APC, Memcache i Master Slave Replication nadaje się świetnie do stron posiadających duże obciążenie.

Drupal automatycznie tworzy kanały informacyjne RSS zarówno dla całej strony, jak i dla kategorii zamieszczanych na niej artykułów oraz forów. Umożliwia także proste ustalanie aliasów sprawiając, że adresy stron są łatwiejsze do zapamiętania przez odwiedzających. Wyposażony jest również w system tzw. „skórekPHPTemplate, ułatwiający zmianę wyglądu strony.

Drupal jest oprogramowaniem o otwartym kodzie źródłowym, udostępnianym na zasadach licencji GPL. Można go wzbogacać o nowe funkcje za pomocą tzw. modułów, z których to również zbudowany jest system. Niektóre z nich (tzw. moduły Core'owe) są dostępne od razu po instalacji, a inne trzeba dodatkowo pobrać[6].

Od wersji 7 oprogramowania z jądrem systemu zintegrowano moduły CCK oraz ImageCache[7][8], które w poprzednich wersjach były modułami zewnętrznymi. Najczęściej instalowanym modułem zewnętrznym jest moduł Views, który pozwala na budowę zapytań SQL poprzez interface użytkownika[9].

System wykorzystuje język PHP, współpracuje z bazami danych takimi jak: MySQL, PostgreSQL, SQLite, MariaDB, MongoDB czy Microsoft SQL Server za pośrednictwem biblioteki PDO oraz serwerami, na których można uruchomić PHP: Apache, IIS, Lighttpd, Hiawatha, Cherokee lub Nginx.

W oparciu o Drupal powstają też inne niezależne, niszowe rozwiązania, np. system do zarządzania projektami Open Atrium[10].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]