Dysforia gatunkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dysforia gatunkowa – rodzaj dysforii, czasem z elementami dysmorfofobii, połączone z odczuciem iż ciało danej osoby jest niewłaściwego gatunku[1]. Earls i Lalumière (2009) opisuje to jako "poczucie bycia wewnątrz niewłaściwego gatunkowo ciała" oraz "pragnienie bycia zwierzęciem"[2]. Poza literaturą psychologiczną termin ten jest również spotykany w środowiskach terian i otherkinów.

Definicja i symptomy[edytuj | edytuj kod]

Termin "dysforii gatunkowej" jest nieformalnie używany w literaturze psychologicznej dla porównania doświadczeń niektórych osób do tych występujących w środowisku transgenderycznym[3]. Otherkini i terianie korzystają z niego również do opisywania swoich własnych doświadczeń.

W 2008 wedle badań 46% ankietowanych osób identyfikujących się z fandomem furry, odpowiedziało twierdząco w pytaniu "Czy uważasz się za człowieka mniej niż w 100%?"; oraz 41% wybrało pozytywną odpowiedź dla pytania "Gdybyś mógł być człowiekiem w 0%, chciałbyś?"[4]. Pytania te zostały dobrane specjalnie w sposób aby nakreślić podobieństwa z dysforią płciową, określając to jako "trwałe poczucie dyskomfortu" z ludzkim ciałem i poczucie uwięzienia "nie-ludzkiego gatunku w ludzkim ciele" do czego przyznało się odpowiednio 24% i 29% ankietowanych.

Z opisów osób doświadczających dysforię gatunkową wynika iż ludzie tacy mogą odczuwać nawet nadliczbowe, nieistniejące kończyny takie jak fantomowe skrzydła lub pazury[5]. Dysforia ta obejmuje uczucia bycia zwierzęciem lub inną istotą "uwięzioną" w ludzkim ciele, co odróżnia to od likantropii klinicznej, gdzie pacjent wierzy, że jest faktycznie przemieniony w zwierzę lub posiada umiejętność takiej przemiany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lupa, s. 39
  2. Earls and Lalumière, s. 3
  3. Bryant, s. 21
  4. Gerbasi et al., s. 17
  5. Lupa, s. 41-42

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Lupa (2007). A Field Guide to Otherkin. Megalithica Books.
  • Earls, Christopher M and Lalumière, Martin L (2009). A Case Study of Preferential Bestiality Archives of Sexual Behavior, 38:605-609.
  • Giffney, Noreen and Hird, Myra J (2008). Queering the non/human. Ashgate.
  • Garber, Marjorie (1997). Vested Interests: Cross-Dressing and Cultural Anxiety. Routledge.
  • Bonewits, Phaedra and Bonewits, Isaac (2007). Real Energy: Systems, Spirits, And Substances to Heal, Change, And Grow. New Page Books.
  • Cárdenas M, Head C, Margolis T and Greco K (2009). "Becoming Dragon: a mixed reality, durational performance in Second Life". The International Society for Optical Engineering.
  • Gerbasi, K. C., Paolone, N., Higner, J., Scaletta, L. L., Bernstein, P. L., Conway, S., & Privitera, A. (2008). "Furries A to Z (Anthropomorphism to Zoomorphism)". Society & Animals, 16, 197-222.