Dyskusja Wikipedii:Zalecenia edycji artykułów biograficznych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Należałoby dodać:

Kategorie?[edytuj kod]

Czy nie warto byłoby dodać w sekcji Zalecenia ogólne (na końcu) o dopisywaniu biografii do kategorii, po pierwsze
[[Kategoria:Urodzeni w RRRR|Nazwisko, Imię]]
[[Kategoria:Zmarli w RRRR|Nazwisko, Imię]]
(RRRR to cztery cyfry roku),
a także innych przydatnych kategorii, przykładowo [[Kategoria:Polscy muzycy|Nazwisko, Imię]], [[Kategoria:Więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych|Nazwisko, Imię]] itd.
?
--Segu (dyskusja) 21:19, 20 lut 2008 (CET)

Kolejność w życiorysie[edytuj kod]

Witam.

Temat który mnie interesuje wynika z historii edycji hasła Danuta Hübner - miał tam miejsce spór dotyczący kolejności podawania faktów w życiorysie. Obecnie informacje podane są tam mniej więcej według kryterium "ważności", które według mnie jest cokolwiek nieobiektywne i skłania do nadużyć - jedynym, które przychodzi mi do głowy, wydaje się sensowne i nie daje pola do nadużyć, to chronologiczne, lecz wydaje mi się, że wartoby ustalić jakieś zalecane. Szczerze pisząc nigdy nie występowałem z żadną inicjatywą tego typu na pl.wiki, więc nie wiem, czy to miejsce jest najlepsze do poruszenia tego tematu, więc proszę bardziej doświadczonych o ew. przeniesienie wątku tam, gdzie jego miejsce :P Pozdrawiam, batwing (dyskusja, wkład) 02:33, 22 sty 2012 (CET)

Skopiowałem powyższą wypowiedz do kawiarenki: Wikipedia:Kawiarenka/Artykuły Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 13:06, 22 sty 2012 (CET)

spolszczanie imion niepolakow[edytuj kod]

Czy sa jakies zalecenia w sprawie spolszczanie imion niepolakow? Na przyklad, czy w tym artykule Alojzy Grozde powinien byc Alojzy, Lojze, czy Alojzij? I dlaczego? Mi by sie wydawalo ze wypada zostawiac ludziom ich wlasne imiona. Prawdopodobnie z wyjatkiem tych co popularne w literaturze polskiej i powszechnie polonizowane i takiej formie wystepuja w glownych zrodlach. Stan J. Klimas (dyskusja) 01:21, 24 lut 2012 (CET)

Tutaj jest nieco na ten temat -> Wikipedia:Zalecenia edycyjne. Generalnie (w szczególności współczesnych) nie spolszczamy z wyjątkiem np. monarchów i świętych. Ale właśnie ten powyższy łapie się jako święty na wyjatek. -- Alan ffm (dyskusja) 02:55, 24 lut 2012 (CET)

Linkowanie narodowości, państw[edytuj kod]

Co sądzicie o częstym zjawisku linkowania narodowości czy państw w definicjach w artykułach biograficznych? Ma to sens, czy nie? Np. Adam Mickiewiczpolski poeta (lub polski (Polacy)). Według mnie to jest zbędne. --Gower (dyskusja) 10:59, 23 kwi 2018 (CEST)