Dyskusja wikipedysty:Maciek17

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
WITAJ NA MOJEJ STRONIE DYSKUSJI!!!
Tutaj możesz wyrazić swoją opinię na temat mojej działalności na Wikipedii. Jeśli masz nawet najmniejszą sprawę do mnie - pisz; wszystkie wiadomości są tu mile widziane.

Ale pamiętaj!
Jeżeli z jakiegoś powodu chcesz skrytykować moje działania w Wikipedii, proszę zrób to nie łamiąc Wikietykiety.


ZOSTAW MI WIADOMOŚĆ
···
Archiwum 1Archiwum 2
          \|||/
          (o o)
 ,----ooO--(_)-------.
 |     nie karmić    |
 |       TROLLI!     |
 `--------------Ooo--`
         |__|__|
          || ||
         ooO Ooo

Czy wiesz[edytuj kod]

W imieniu zespołu wikipedystów redagujących rubrykę, Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 23:57, 23 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

Walec eliptyczny[edytuj kod]

Pole jego podstawy (elipsy) razy wysokość to objętość a nie pole powierzchni. Pomyśl, gdyby a, b oraz h były w metrach, to πabh byłoby w metrach sześciennych a nie kwadratowych. Dla zwykłego walca wyszłoby wtedy πr2h, podczas gdy jego powierzchnia boczna to 2πrh

Dla walca eliptycznego powierzchnia boczna to obwód elipsy razy jego wysokość, a że obwodu elipsy się nie da napisać za pomocą zwykłych funkcji algebraicznych (oprócz szczególnych przypadków, jak okrąg), to i powierzchni bocznej walca elpitycznego się w ogólnym przypadku nie da.

Fajnie, że się pytasz. Olaf @ 20:39, 24 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

Tak, objętość tyle wynosi, tyle że oznacza się tradycyjnie przez V a nie przez S. Jak chcesz to wpisz, faktycznie dziwnie, że tego nie ma w artykule. Olaf @ 00:00, 25 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

To się raczej nie nazywa, mówi się np. o -wymiarowych równoległościanach. Raczej nikt nie ma potrzeby wprowadzania takich nazw. Proponuję -wymiarowy wielościan. Loxley 23:10, 28 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

Ano nie wiem czy jest sens rozdrabniać się na pojedyncze wymiary (dlaczego czwarty miałby być uprzywilejowany). Np. definicję wielowymiarowego równoległościanu można podać za jednym zamachem + ogólny prościutki wzór na uogólnioną objętość. Chcesz info na temat takich równoległościanów? Loxley 17:34, 29 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]
W Atlasie matematyki tłumaczą jako "60-komórka" Olaf @ 19:27, 30 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]
Też dla mnie to dziwnie brzmi, ale skoro tak tłumaczą poza wiki, to niech będzie. Już nawet jakiś czas temu te n-komórki wpisałem do wielościan foremny. Olaf @ 21:07, 30 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

Wymiary[edytuj kod]

Na początek chciałem powiedzieć, że bardzo mnie cieszy Twój zapał do poszerzania wiedzy i horyzontów, że matematyka rozbudza w Tobie pytania i to że chcesz się nią zajmować na wikipedii. Niestety matematyka to nauka ścisła, gdzie (w gruncie rzeczy) nie ma miejsca na własne wizje: Są aksjomaty, definicje, twierdzenia z dowodami.

Interesuje Cię zagadnienie wielowymiarowych przestrzeni kartezjańskich. Tematyką tą zajmuje się dział matematyki zwany algebrą liniową - tam konstruuje się przestrzenie liniowe - poprzez analogię do znanej od Kartezjusza przestrzeni dwuwymiarowej z wyróżnionym początkiem układu współrzędnych. Wymiar w tym przypadku nie jest niczym metafizycznym, to narzędzie służące w pewnym sensie do charakteryzacji takich przestrzeni. Przestrzenie (liniowe) mogą być na pierwszy rzut oka bardzo niepodobne do , ale jak mówi słynne twierdzenie algebry liniowej: Przestrzenie liniowe tego samego wymiaru są izomorficzne, a więc bardzo bardzo pobodne. A piszę o tym dlatego, żeby zwrócić uwagę na to, że algebra liniowa to bardzo wygodne narzędzie do tworzenia pewnych modeli, ale... matematyka obchodzi się bez rzeczywistości fizycznej, do której Ty szukasz odwołań. My, tak na prawdę, nie żyjemy w jakimś tam i nie zastanawiamy się czy jest jakieś . Do opisu naszego świata najlepiej nadaje się przestrzeń Riemanna-Minkowskiego, ale to w skali maxi, bo lokalnie, oczywiście nasz świat przypomina . By tego było mało, istnieją przestrzenie liniowe o nieskończonej liczbie wymiarów.

Wystrzegaj się języka kolokwialnego i nie wypisuj własnych domysłów. Polecałbym Ci na początek przeczytanie książki (2 tomy) Elementy algebry liniowej Banaszak Grzegorz, Gajda Wojciech. Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem. Dużo z nich skorzystasz. (jest jeszcze klasyczna "Algebra liniowa" Białynickiego-Biruli, ale na początek mógłbyś się zniechęcić). To powinno Ci wiele rozjaśnić czym jest a czym nie współczesna algebra liniowa/geometria.

Aha, w matematyce są 2 zarezerwowane symbole, mianowicie i nie ma potrzeby opisywania co oznaczają w danym wzorze. Także nie wskazane jest podawanie przybliżeń dziesiętnych liczb. Ja nie mogę wszystkich wzorów naraz przeliczać i poprawiać. Loxley 22:25, 30 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

Tutaj znajdują się poprawne wzory [1] Loxley 22:35, 30 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

Jeżeli można to wolałbym bez ramek :) Inne artykuły się bez niech ładnie obchodzą (pogrzeb np. w moich, które stworzyłem). Definicję napisałem z głowy, ale gdy nabierze się pewnego doświadczenia, to takie rzeczy po prostu się wie. Moim zdaniem nazwa hiperkula jest zbędna, kula by wystarczyła, ale jak jużjest. Przecież jeżeli kulą w odpowiedniej metryce możemy nazwać kwadrat, to dlaczego nie naturalne uogólnienie trójwymiarowej kulki. PS. Łatwo jest sprawdzić poprawność mojej definicji. Podstaw po prostu do ogólnej definicji kuli w przestrzeni metrycznej metrykę euklidesową. Loxley 23:18, 30 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

kecaj (dyskusja) 02:21, 5 maja 2007 (CEST)

Lista błędów na dziś[edytuj kod]

Zawsze szukałem błędów w matematycznej części wikipedii. Ostatnio po prostu przeglądam Twój wkład :-(

Lista na dziś:

Pozdrawiam, Olaf @ 12:39, 5 maja 2007 (CEST)

Sorry za sarkazm poprzedniego listu, ale mam trochę dość chodzenia za Tobą i poprawiania po Tobie. Naprawdę nie widzisz, że robisz błąd za błędem?

Te "drobne rzeczy" z wysokością w graniastosłupie to istotne składniki definicji pojęcia, które opisujesz. To jakby opisać kwadrat i zapomnieć o kątach prostych, a potem się dziwić, że ktoś zwraca na takie drobiazgi uwagę.

W którym miejscu na en-wiki jest powiedziane, że 65537-kąt jest największym konstruowalnym wielokątem foremnym? Twierdzenie Gaussa-Wantzela mówi co innego. Zobacz Dyskusja:65537-kąt foremny, tam się rozpisałem szerzej.

Olaf @ 22:25, 5 maja 2007 (CEST)

A gdzie w tym fragmencie z Mathworld masz napisane, że wielokątów z większą liczbą boków nie da się skonstruować? Napisali tylko, że ten się da, i że 65537 jest największą znaną liczbą Fermata.

Co do tego, czy ma zostać, czy nie, to głosowanie na SDU jest już w toku, więc jak chcesz, możesz tam przekonywać. Ja bym go i tak nie mógł teraz usunąć, zresztą wciąż uważam, że ta ciekawostka pasuje bardziej do biografii tego matematyka niż do artykułu o wielokącie. Olaf @ 22:44, 5 maja 2007 (CEST)

Nie, to nie to samo. Nawet jeśli nie ma większych liczb pierwszych Fermata. Co do 65537-kąta, to przeczytaj proszę Dyskusja:65537-kąt foremny. Są większe konstruowalne wielokąty.

Blokuję Cię za ponowne wprowadzanie tego samego błędu do artykułu: [2]

Olaf @ 22:51, 5 maja 2007 (CEST)

Drzewo Świata[edytuj kod]

Nie wolno tworzyć stron w ten sposób, że tworzysz nową, a ze starej robisz redirect. W ten sposób traci się historia hasła, nad którym napracowało się kilka osób. Potem trzeba to odkręcać. Ludmiła Pilecka ⇒ dyskusja 22:54, 9 maja 2007 (CEST)

Hipersześcian[edytuj kod]

Pomysł podoba mi się. Myślę że nazwa hipersześcian byłaby dobra. Oczywiście sześcian (geometria) i kwadrat (geometria) zostałyby, choć są szczególnym przypadkiem hipersześcianu, ale tesserakt i hipertesserakt można by wtedy zmienić na przekierowania. Pozdrawiam, Olaf @ 19:31, 10 maja 2007 (CEST)

Zrobiłem korektę. Trzeba by jeszcze poprzenosić trochę rzeczy z tesserakt, jeśli będziesz miał czas. Olaf @ 22:19, 10 maja 2007 (CEST)
Wiesz, to wszystko w tabeli jest według wzoru , ale nie bardzo chce mi się to przeliczać. Miejmy nadzieję, że się na en-wiki nie pomylili. Nazwy zrobiłeś analogicznie do tesseraktu. Żadna powyżej penteraktu nie występuje w wersji polskiej nigdzie w Google, penterakt też tylko w Twoim hipertesserakcie. Dość radosne słowotwórstwo, ja tam bym wolał nazwy dawać tylko tam, gdzie są po polsku ugruntowane, ale poza tym nie mam zastrzeżeń do najnowszych poprawek. Olaf @ 14:10, 12 maja 2007 (CEST) Ale za to sam zamiast "ostrosłupów" napisałem "graniastosłupów". Olaf @ 14:33, 12 maja 2007 (CEST)
Tak jest bezpiecznie, bo używamy tylko tych nazw, o których wiadomo, że to nie OR i tak właśnie brzmią ich polskie odpowiedniki. Przy okazji jak widzę Dobosz zauważył, że powinny być "wierzchołki" a nie "punkty", co mi umknęło. Może jednak niech zostanie jak jest teraz... Olaf @ 18:05, 15 maja 2007 (CEST)

Błędy[edytuj kod]

Mogę zapytać z jakiego źródła zaczerpnąłeś informacje o tych "Błędach"-demonach słowiańskich?

CrowWoman 23:43, 11 maja 2007 (CEST)

Sześcian[edytuj kod]

Bo wszystko co jest istotne jest już w tamtym artykule. Ewentualnie można zrobić sekcję "Kwadrat i sześcian" i redirect do sekcji, ale nie mam pojęcia co tam mogłoby być oprócz uzasadnienia nazwy. googl d 15:00, 14 maja 2007 (CEST)

Wielokąty[edytuj kod]

Zapraszam do Dyskusja:Wielokąt#Jakie wielokąty powinny mieć własne artykuły? Olaf @ 07:48, 16 maja 2007 (CEST)

Tesserakt[edytuj kod]

Faktycznie tesserakt wyglądał na fabularyzowaną wersję artykułu hipersześcian. Przeniosłem głównie rysunki i interwiki i zmieniłem na redirect. Olaf @ 20:34, 18 maja 2007 (CEST)

szablony stanów USA[edytuj kod]

Zmodyfikowałem trochę Twój szablon stan USA. Aktualnie nosi nazwę {{Szablon nawigacyjny - stan USA}} i jest użyty trzykrotnie. Uważam, że śmiało można utworzyć na jego bazie pozostałe szablony stanowe. ~malarz pl PISZ 21:39, 4 cze 2007 (CEST)[odpowiedz]

Wątpliwości dotyczące naruszania praw autorskich[edytuj kod]

Witam, to znowu ja. Zwracam się z pewną kwestią, która trochę nie daje mi spokoju.
Chodzi o to, że przy edytowaniu pewnych haseł (p. linki poniżej) posłużyłem się informacjami z pewnych źródeł w sposób, który mógłby być uznany za łamanie praw autorskich. Na stronach dyskusji tych artykułów precyzyjniej napisałem, o co konkretnie mi chodzi:

1. Gerundium
2. Dyskusja:Gerundium
3. Franz von Suppé
4. Dyskusja:Franz von Suppé

Proszę o odpowiedź i rozwianie moich wątpliwości.
Matman z Lublina 21:18, 2 sie 2007 (CEST)[odpowiedz]

Witam uczestnika projektu[edytuj kod]

Zwracam się do wszystkich uczestników projektu, w tym i do Ciebie o przejrzenie i zaopiniowanie (pozytywnie lub negatywnie) artykułu Autostrada A8 (Niemcy). Proszę przy tym o chociaż pobieżne zapoznanie się z orginałem Bundesautobahn 8 (niem.). Artykuł dotyczy jednej z wielu dróg, nad którymi tak ciężko pracujemy. Może ktoś to dostrzeże. Bez względu na wynik Twojego głosowania liczę na zaiteresowanie artykułem. Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Autostrada A8 (Niemcy) PozdrawiamMordex 01:05, 27 sie 2007 (CEST)Sprechen Sie gadać[odpowiedz]

Witam Maćku! Niestety dziś nie zdążę (studia...), ale jeśli jest to aktualne to jutro zajrzę. Pozdrawiam, Mat86 ^^ 22:51, 13 lis 2007 (CET)[odpowiedz]

Trzciano on de.wp[edytuj kod]

Hello Maciek, Trzciano hasn't made it to the front page of de.wp. If you'd like to have a second try with another article, it might be a good idea to ask a native speaker first, to fix the spelling mistakes. I guess, I could help you. Just drop me a mail. --32X (dyskusja) 10:32, 11 gru 2007 (CET)[odpowiedz]

Pozdr,--Adi (discuss) 03:47, 10 mar 2009 (CET)[odpowiedz]

Herr Kriss 18:43, 6 cze 2010 (CEST)[odpowiedz]

-- Bulwersator (dyskusja) 15:57, 8 mar 2012 (CET)[odpowiedz]

Hoa binh (dyskusja) 15:02, 21 lis 2012 (CET)[odpowiedz]

Witaj. Twój artykuł nie nadaje się jeszcze do publikacji w Wikipedii, dlatego został on przeniesiony do twojego brudnopisu Wikipedysta:Maciek17/Folkspraak, gdzie możesz nad nim popracować. Należy w nim poprawić:

Po skończeniu użyj zakładki przenieś, aby opublikować go ponownie. Pozdrawiam, Pablo000 dysk 08:08, 24 lis 2012 (CET)[odpowiedz]

Hoa binh (dyskusja) 13:42, 20 kwi 2013 (CEST)[odpowiedz]

--ThePolish 15:02, 30 gru 2014 (CET)[odpowiedz]

Please merge your accounts in all Wikipedias[edytuj kod]

Hi,

I have noticed that you are using accounts Maciek17 in different Wikipedias but you have not merged them into a global account yet. Global accounts become mandatory since 15 April 2015, and all non-merged accounts will be renamed.

As of now, most likely you have accounts Maciek17 in other projects, notably in English, Japanese and Ukrainian Wikipedia, which are not merged with your global account. Please click on Special:MergeAccount and finish the unification process. You can check the state of your account unification at Special:CentralAuth/Maciek17

If you don't merge your accounts by 15 April, your accounts (in Wikipedias other than Polish) can be renamed.

If you have questions you can ask them on my talk page. Best regards — NickK (dyskusja) 23:47, 20 mar 2015 (CET)[odpowiedz]

Piotr Konieczny aka Prokonsul Piotrus Słucham? 09:49, 18 paź 2023 (CEST)[odpowiedz]