Dyskusja wikiprojektu:Czy wiesz/ekspozycje/2013-12-30

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

3 (Italo Alighiero Chiusano)[edytuj kod]

Chiusano-portrait.jpeg

...który współczesny włoski pisarz urodził się we Wrocławiu?

Italo Alighiero Chiusano (dyskusja, d:Q3804376)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Italo Alighiero Chiusano
opis
Italian germanist
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 9,3 KB Abraham Abraham


  • Włoch miał z Włoszką syna Macieja i córkę Agatę? W dodatku ta informacja nie ma odnośnika źródłowego. Wygląda jak czyjś dopisek/wandalizm... Kenraiz (dyskusja) 11:38, 11 gru 2013 (CET)
    Na en.wiki jest syn Mattia. A Agata to imię międzynarodowe, więc możliwe. Poprawiłem syna. Żyrafał (dyskusja) 14:05, 13 gru 2013 (CET)

1 (Franciszek Salezy Czaszyński)[edytuj kod]

Church of transfiguration in Sanok, Świętego Michała Square , Dom Mansjonarzy 3.jpg

kto był fundatorem sanockiego kościoła parafialnego (na zdjęciu)?
…kto był fundatorem nowego sanockiego kościoła parafialnego w XIX wieku (na zdjęciu)?

Franciszek Salezy Czaszyński (dyskusja, d:Q16546065)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Franciszek Salezy Czaszyński
opis
BRAK OPISU
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 3 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 36,8 KB Lowdown Lowdown


Hasło dobrze przygotowane, ale moim zdaniem pytanie należałoby zmienić. Tak sformułowane pytanie sugeruje jednoznacznie, że w Sanoku była i jest jedna parafia. Czy taka jest prawda? Jeśli w Sanoku była i w dalszym ciągu jest tylko jedna parafia, to nie mam zastrzeżeń do pytania :) Zielonooki (dyskusja) 21:29, 06 gru 2013 (CET)

Faktycznie, trochę to nie nieprecyzyjne. Wówczas w XIX wieku była to jedyna parafia, ale teraz w XXI wieku jest ich ich kilka. Podałem wyżej propozycję drugiego pytania. Lowdown (dyskusja) 10:55, 7 gru 2013 (CET)

15 (Courtauld Institute of Art)[edytuj kod]

Somerset House Strand Block.JPG

…którą londyńską szkołę wyższą ukończyli dyrektorzy renomowanych placówek muzealnych: nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, londyńskiego British Museum oraz berlińskiego Deutsches Historisches Museum?

…którą londyńską szkołę wyższą ukończyli dyrektorzy renomowanych placówek muzealnych: Metropolitan Museum of Art, Muzeum Brytyjskiego oraz Niemieckiego Muzeum Historycznego?

Courtauld Institute of Art (dyskusja, d:Q734266)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Courtauld Gallery
opis
college of the University of London
aliasy
jest to
uczelnia publiczna
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 11,7 KB Malgo61 Zielonooki


Artykuł jest już bardzo dobrze uźródłowiony. Zielonooki (dyskusja) 03:23, 18 gru 2013 (CET)

4 (Franz Krienbühl) Zrobione[edytuj kod]

…kto był najstarszym uczestnikiem zimowych igrzysk olimpijskich w 1976?

kto zaprojektował jednoczęściowy strój do łyżwiarstwa szybkiego?

Franz Krienbühl (dyskusja, d:Q323823)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Franz Krienbühl
opis
Swiss speed skater
aliasy
jest to
człowiek
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 14,6 KB Żyrafał Żyrafał


Wygląda trochę jak wersja robocza – przydałoby sie zamiast ogólnej bibliografii dodać odnośniki do przypisów bibliograficznych do zdań teraz nie mających odsyłacza. Następnie warto byłoby zebrać informacje osobiste na końcu artykułu, oddzielając je od kariery sportowej. Kenraiz (dyskusja) 11:36, 11 gru 2013 (CET)
Teraz dobrze? Żyrafał (dyskusja) 12:45, 11 gru 2013 (CET)
Jeszcze trochę poprawiłem. Zaznaczyłem dwie informacje, przy których brakuje wskazania źródła. Kenraiz (dyskusja) 22:58, 12 gru 2013 (CET)
Obie informacje są w profilu na sports-reference.com umieszczonym w bibliografii. Usuwam szablony. Żyrafał (dyskusja) 18:52, 13 gru 2013 (CET)
Dodałem odnośnik i zdublowałem źródło w przypisach. W takiej sytuacji to działanie standardowe. Zwykle co prawda opis w przypisie jest skrócony, ale tu nie ma czego skracać. Artykuł jest bez zarzutu. Kenraiz (dyskusja) 08:38, 14 gru 2013 (CET)
Dodałem drugie, bardziej zachęcające do przeczytania pytanie. Żyrafał (dyskusja) 22:16, 15 gru 2013 (CET)
  • Mówiąc szczerze, to nie podoba mi się użycie tylu jednozdaniowych akapitów. Jeżeli autor hasła uważa, że dla czytelności rekordów w danych latach lepiej jest aby nie stanowiły tekstu ciągłego, to może warto zastosować wypunktowanie. Zastosowanie tak wielu jednozdaniowych akapitów pod rząd zdecydowanie razi. Co prawda definicja akapitu dopuszcza jednozdaniowe akapity, ale myślę, że co najmniej wtedy, gdy zdania są dość rozbudowane a nie proste. Ented (dyskusja) 23:53, 15 gru 2013 (CET)
Od razu zaznaczam, że nie jestem autorem hasła :) Moim zdaniem co do zasady masz rację, ale nie w tym konkretnym przypadku. Myślę, że należy pamiętać, że to jest Wikipedia i w związku z tym trzeba mieć na uwadze, że nie mamy tu do czynienia (zazwyczaj) z "literaturą piękną". Myślę, że czasem takie hasłowe, krótkie, wiele mówiące zdania-klucze sprawdzają się w Wikipedii. Chodzi przecież o szybki przekaz faktów. Powyższe hasło jest poprawne ortograficznie i stylistycznie i to jest, myślę, esencja. Poza tym tego typu hasła należą do rzadkości i myślę, że póki stanowią niewielki ułamek procenta haseł, póty możemy przymknąć na to oko. Pozdrawiam. Zielonooki (dyskusja) 01:53, 18 gru 2013 (CET)
Zdecydowanie drugie pytanie! Zielonooki (dyskusja) 01:56, 18 gru 2013 (CET)
Mi też się ono bardziej podoba. Żyrafał (dyskusja) 20:41, 18 gru 2013 (CET)

2 (Dalmanuta) Zrobione[edytuj kod]

…gdzie leży biblijna Dalmanuta?

Dalmanuta (dyskusja, d:Q1158048)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Dalmanuta
opis
human settlement
aliasy
jest to
miejscowość
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 1 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 3,7 KB Jacek555 Jacek555


  • Usunąłem infoboks i zdjęcie, albowiem wprowadzały w błąd, sugerując że jest jakieś w miarę określone miejsce które można identyfikować z Dalmanutą. Ze źródeł wynika jednak jednoznacznie, że niepewna jest nie tylko kwestia położenia, ale nawet istnienia owego miasta (w dodanym przeze mnie źródle autor sugeruje, że Dalmanuta to Magadan). --Teukros (dyskusja) 21:01, 8 gru 2013 (CET)

1 (Naloty na Szwajcarię w czasie II wojny światowej) Zrobione[edytuj kod]

…że Szwajcaria, mimo deklarowanej neutralności, była w czasie II wojny światowej wielokrotnie bombardowana?

Naloty na Szwajcarię w czasie II wojny światowej (dyskusja, d:Q690235)
Wikidata-logo-v3.png
etykieta
Naloty na Szwajcarię w czasie II wojny światowej
opis
Allied and Axis bombings of Switzerland during the Second World War
aliasy
jest to
BRAK P31
źródła ilustracje rozmiar autor(ka) wstawił(a) sprawdzone przez
+ 0 Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png Nuvola apps display.png 17,2 KB Dreamcatcher25 Zielonooki