Przejdź do zawartości

Działo pancerne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szturmowe działo pancerne Sturmgeschütz IV
Ciężkie działo pancerne ISU-152
Działo pancerne Elefant, wykorzystywane jako niszczyciel czołgów

Działo pancerne – rodzaj działa samobieżnego o silnie opancerzonym podwoziu gąsienicowym (zazwyczaj analogicznym jak w czołgu). Jego zadaniem było wspieranie ogniem artyleryjskim piechoty i czołgów, popularnie wykorzystywano je również w roli niszczycieli czołgów.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Działo pancerne w porównaniu z czołgiem posiada znacznie uproszczoną konstrukcję. Dzięki nie zastosowaniu obrotowej wieży, możliwe jest montowanie na podwoziu znacznie większych i skuteczniejszych dział w porównaniu z armatami czołgowymi. Ponadto takie rozwiązanie dzięki oszczędności na ciężarze umożliwia zastosowanie grubszego pancerza oraz mocniejsze pochylenie jego płyt co zwiększa walory ochronne. Zlikwidowanie wieży czyni też pojazd niższym, a zatem trudniejszym do trafienia i łatwiejszym do ukrycia. Brak wieży pociąga jednak za sobą poważną wadę jaką jest mały kąt ostrzału, przez co w przypadku gdy cel znajdzie się poza frontem działa pancernego konieczne jest obracanie całego pojazdu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia dział pancernych jest stosunkowo krótka. Pierwsze z nich[potrzebny przypis] pojawiły się na wyposażeniu wojskowym w 1939 roku (niemiecki Sturmgeschütz III), a w trakcie II wojny światowej były już produkowane masowo (głównie przez III Rzeszę i ZSRR). W okresie powojennym konstrukcje tego typu szybko traciły na popularności a ich produkcję kontynuowano w małych seriach głównie w ZSRR. Współcześnie klasyczne działa pancerne nie są już stosowane, a ich rola została przejęte przez bardziej uniwersalne wozy bojowe.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znane działa pancerne:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Spielberger, Walter J., Feist, Uwe:Sturmartillerie Part 1: From Assault Guns to Hunting Panther - Armor Series 3, Aero Publishers (1968)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]