Dzicza Góra (Masyw Śnieżnika)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne szczyt o nazwie Dzicza Góra.
Dzicza Góra
Ilustracja
Widok wzniesienia od strony południowej
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Masyw Śnieżnika
Krowiarki
Wysokość 578 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Dzicza Góra
Dzicza Góra
Ziemia50°18′58″N 16°44′26″E/50,316111 16,740556

Dzicza Góra (niem. Kirch Berg, 578 m n.p.m.) - szczyt w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika - Krowiarkach.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie, położone w Sudetach Wschodnich, w północno-zachodnim ramieniu Masywu Śnieżnika, w zachodniej części Krowiarek. Na północnym zachodzie rozległe, bezimienne siodło, którym biegnie droga z Bystrzycy Kłodzkiej do Trzebieszowic, łączy je z masywem Żelaznych Gór. Na północnym wschodzie łączy się z grzbietem odchodzącym od Modlisza w głównym grzbiecie Krowiarek. Na południe od Dziczej góry leży Nowy Waliszów.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Szczyt zbudowany jest ze skał metamorficznych, należących do metamorfiku Lądka i Śnieżnika i powstałych w neoproterozoiku lub starszym paleozoiku, przede wszystkim z łupków łyszczykowych z wkładkami łupków łyszczykowych z granatami, wapieni krystalicznych (marmurów kalcytowych i dolomitowych), amfibolitów serii strońskiej.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Szczyt oraz górne partie zboczy porośnięte są lasami bukowymi, mieszanymi oraz świerkowymi regla dolnego, niższe części zboczy zajmują pola uprawne oraz łąki.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Wzniesieni ma również drugą nazwę: Kościelec.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 16 Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "KRAJ", Warszawa 1993, ​ISBN 83-7005-095-6
  • Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki. Skala 1:40000. Jelenia Góra: Wydawnictwo Turystyczne Plan, 2005. ​ISBN 83-911777-1-8