Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych
Dzień

5 maja

Państwa

Unia Europejska państwa Europy

Typ święta

międzynarodowe

Inne nazwy

Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych

Podobne święta

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową,
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnychświęto obchodzone w Europie corocznie 5 maja, zapoczątkowane we Francji na początku lat 90. XX wieku, jako dzień godności osób niepełnosprawnych (fr.) Rendez-vous de la Dignité (Spotkanie z godnością).

Celem obchodów jest sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym[1]. Jest dniem manifestowania tolerancji i równouprawnienia.

W ramach obchodów tego dnia w Polsce organizowany jest Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych. Inicjatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni" w Białymstoku[2]. Obchodzony jest także Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną[3]. Lokalnie można spotkać inne terminy[4]. Podwójne święto jest okazją do dyskusji o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce i pokazania barier z którymi wciąż się borykają[5].

Warto nadmienić, że tego dnia obchodzony jest zarówno Dzień Europy, jak i celebrowany jest w Radzie Europy "Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Puls pro-life, 2009-05-05. [dostęp 2011-12-01].
  2. Marcin Urban: Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. www.niepelnosprawni.pl. [dostęp 2011-12-01].
  3. Obchody Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie w polskich miastach. na niepelnosprawni.pl
  4. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. [dostęp 2011-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-19)]. - Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Zgierzu
  5. 5 maja. Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. ngo.pl, 2011-05-05. [dostęp 2011-12-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-05-08)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]