Dzierzgoń (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dzierzgoń
Dzierzgoń
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 45 km
Źródło
Miejsce okolice Wielkiego Dworu
Ujście
Recypient jezioro Druzno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
źródło
źródło
Ziemia 54°04′50,30″N 19°28′15,23″E/54,080640 19,470896

Dzierzgoń (niem. Sorge) – rzeka Pojezierza Iławskiego, przepływająca przez województwo warmińsko-mazurskie.

Bierze swój początek na wysokości 125 m n.p.m. Przepływa przez obszary Pojezierza Iławskiego i depresję Żuław, uchodząc do jeziora Druzno. Rzekę Dzierzgoń można – ze względu na jej charakter – podzielić na dwa odcinki: wysoczyznowy, kręty o szybkim przepływie i dużym spadku, oraz odcinek znajdujący się poniżej miasta Dzierzgoń, gdzie rzeka wyrównuje swój bieg i znacznie zmniejsza prędkość przepływu, stając się typowym ciekiem nizinnym płynącym w wałach przeciwpowodziowych.

Według niektórych (nieoficjalnych) źródeł przepływ rzeki zalicza się do przepływu rzeki Elbląg wypływającej z akwenu jeziora Druzno i uchodzącej do Zalewu Wiślanego.

Długość: 45 km[potrzebne źródło]

Przebieg rzeki[edytuj | edytuj kod]

Za przebieg źródłowy (górny) uznaje się odcinek od Wielkiego Dworu do Myślic. Odcinek środkowy przebiega meandrami na wschód, zachód i południe od Dzierzgonia przez Stare Miasto. Natomiast odcinek ujściowy (dolny) przebiega przez depresyjny odcinek Żuław Elbląskich na północ od Dzierzgonia przez Bągart, Stare Dolno i Dzierzgonkę. Odcinek ten był dawniej żeglowny (w 1944/45 rejsy statków ElblągŻukowoDzierzgonka, wcześniej nawet do Starego Dolna i Bągartu)[1]. W latach 50. i 60. statki spacerowe białej floty z Elbląga docierały do miejscowości Brudzędy Wielkie (poniżej Starego Dolna)[2].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]