Elbląg (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Elbląg
Ilustracja
Rzeka Elbląg tuż przy elbląskim Starym Mieście
Kontynent Europa
Państwo  Polska
Rzeka
Długość 14,5 km
Powierzchnia zlewni 1499,9 km²
Źródło
Miejsce Druzno
Ujście
Recypient Zalew Wiślany
Miejsce Ujście
Współrzędne 54°15′07,3″N 19°22′54,2″E/54,252038 19,381725
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”

Elbląg (niem. Elbing) – rzeka na Żuławach Wiślanych o długości 14,5 km[1]. Wypływa z jeziora Druzno, uchodzi do Zalewu Wiślanego.

Rzeka jest żeglowna na całej długości (od Elbląga traktowana jako morskie wody śródlądowe).

Poprzez kanały posiada połączenie:

Rzeka Elbląg stanowi oś żeglugowego systemu transportowego. Poprzez Kanał Jagielloński i Nogat posiada połączenie z Wisłą, a poprzez Kanał Elbląski łączy się z Iławą i Ostródą. Na rzece znajduje się port morski w mieście Elbląg. W okresach suszy woda z rzeki za pomocą systemu melioracyjnego może być wykorzystywana do nawadniania obszarów rolniczych na Żuławach Elbląskich[1].

W zależności od wahań poziomu wody w Zalewie Wiślanym spowodowanych "wpychaniem" wód Bałtyku do Cieśniny Piławskiej przez silne wiatry północne i północno-wschodnie, kierunek spływu wód rzeki Elbląg odwraca się i powoduje spiętrzenie wody jeziora Druzno. Znaczna część dorzecza rzeki obejmuje tereny depresyjne, w tym największą depresję w Polsce 1,8 m p.p.m., położoną na południowy wschód od miasta Elbląg pomiędzy wsią Raczki Elbląskie a rzeką Tyną. Prawie na całej długości rzeki Elbląg i jej dopływach w ich dolnym biegu występują obwałowania przeciwpowodziowe[1].

Według niektórych źródeł do przepływu rzeki zalicza się również przepływ rzeki Dzierzgoń wypływającej w powiecie sztumskim, o długości 45 kilometrów i uchodzącej do jeziora Druzno.

W północno-wschodniej części zlewni występuje Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Poza tym na jej terenie znajdują się[1]:

Do rzeki Elbląg[2] uchodzą cieki:[3]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]