Dziewicza Góra (Pojezierze Wielkopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziewicza Góra
Ilustracja
Widok z Piątkowa
Państwo  Polska
Położenie Pojezierze Wielkopolskie
Pasmo wzgórza moreny czołowej stadiału poznańskiego
Wysokość 144,9 m n.p.m.
Położenie na mapie gminy Czerwonak
Mapa lokalizacyjna gminy Czerwonak
Dziewicza Góra
Dziewicza Góra
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dziewicza Góra
Dziewicza Góra
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Dziewicza Góra
Dziewicza Góra
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu poznańskiego
Dziewicza Góra
Dziewicza Góra
Ziemia52°28′48″N 17°00′40″E/52,480000 17,011111

Dziewicza Góra – wzniesienie o wysokości 144,9 m n.p.m.[1] na Pojezierzu Wielkopolskim, położona w woj. wielkopolskim, w powiecie poznańskim, w gminie Czerwonak. Wysokość względna to około 90 m.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Dziewicza Góra jest najwyższym wzniesieniem na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Teren wzniesienia jest objęty specjalnym obszarem ochrony siedlisk "Uroczyska Puszczy Zielonki". Jest drugim co do wysokości w paśmie wzgórz moreny czołowej stadiału poznańskiego.

Znajduje się na pograniczu Pojezierza Gnieźnieńskiego (północ) i Równiny Wrzesińskiej (południe).

Wieża na szczycie Dziewiczej Góry

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie pierwotnie nosiło nazwę Dziewcza Góra[2]. Nazwa ta pochodzi od cysterek, którym w 1242 książę Przemysł I nadał wzniesienie. Z biegiem lat nazwa przekształciła się do obecnej postaci.

Środowisko przyrodnicze[edytuj | edytuj kod]

Dziewicza Góra stanowi element moreny czołowej stadiału poznańskiego 2 km na wschód od Doliny Warty. Stoki wzniesienia (grzbiet ma około 400 m długości) porasta las mieszany zaś w kilku miejscach znajduje się starodrzew dębowy. Obszar objęto ochroną ze względu na ok. 700 gatunków roślin naczyniowych oraz ok. 130 gatunków mchów i wątrobowców. Są to gatunki charakterystyczne dla zróżnicowanych środowisk: leśnych, łąkowych, stepowych a nawet górskich. Na stokach góry występuje również czerwiec polski, którego być może hodowały tu cysterki, a od którego pochodzi nazwa pobliskiego Czerwonaka. Swoją strukturą las ten przypomina pierwotną puszczę.

Wieża[edytuj | edytuj kod]

Po dużym pożarze w 1992 roku w którym spłonęło 250 ha Puszczy Zielonki oraz kilku mniejszych postanowiono wzmocnić ochronę przeciwpożarową kompleksu leśnego. W 2005 roku na szczycie Dziewiczej Góry Nadleśnictwo Łopuchówko wybudowało przeciwpożarową wieżę obserwacyjną. Wieża służy również jako punkt widokowy turystom. Żelbetowa wieża na planie koła ma 40 m wysokości. Poziom kabiny obserwacyjnej to 33 m, a pod nią na wysokości 30 m znajduje się taras widokowy z którego rozciąga się rozległy widok na Poznań. Obiekt wykonało Przedsiębiorstwo Projektowo-Budowlane MCP Kopuły z Bielska-Białej, według projektu inż. arch. Joanny Giczali-Ochodek i inż. Andrzeja Czecha[3].

Sport[edytuj | edytuj kod]

Od 2014 w okresie jesienno-zimowym na stokach Dziewiczej Góry rozgrywany jest cykl biegów górskich na dystansach 5 i 10 km[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arkusz N-33-131-C-a-1 (Kicin). Mapa topograficzna Polski 1:10 000. Ukł. "1992". Warszawa: Główny Geodeta Kraju, 1998.
  2. Wieża Widokowa na Dziewiczej Górze. poznan.pl. [dostęp 2013-07-14].
  3. informacja na tablicy umieszczonej przy wejściu do wieży in situ
  4. Strona zawodów dziewiczagorabiega.pl [dostęp: 2018-11-14]


Panorama z wieży widokowej na Dziewiczej Górze
Panorama z wieży widokowej na Dziewiczej Górze