Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych
Plan jaskini
Plan jaskini
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Położenie

Bębło, Dolina Będkowska

Właściciel

prywatny

Długość

6,5 m

Deniwelacja

0

Wysokość otworów

430 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

5 m

Ekspozycja otworów

ku NE, SW

Kod

J.Olk.I-07.57

Położenie na mapie gminy Wielka Wieś
Mapa konturowa gminy Wielka Wieś, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych”
Ziemia50°11′32″N 19°46′47″E/50,192222 19,779722
Strona internetowa

Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych – obiekt jaskiniowy znajdujący się w górnej części Doliny Będkowskiej[1] na terenie wsi Bębło w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Wielka Wieś[2]. Pod względem geograficznym jest to obszar Wyżyny Olkuskiej w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej[3].

Opis jaskini[edytuj | edytuj kod]

Tunel znajduje się w lesie, w trzeciej od dołu grupie skał Tomaszówek Dolnych, w skale schodzącej najniżej do dna doliny. Jest najniżej położonym obiektem jaskiniowym w tej skale. Ma postać ciasnego korytarzyka przebijającego skałę na wylot. Północno-wschodni otwór znajduje się przy ziemi. Biegnie od niego w kierunku południowo-zachodnim ciasny tunel, który przed wylotem rozgałęzia się na dwa tuneliki mające wyloty na południowo-zachodniej ścianie skały tuż nad jej podstawą. Dno tunelu jest nierówne, z niewielkimi prożkami. Ściany są silnie skorodowane i występują w nich liczne jamy o ostrych i nierównych ścianach, kanały o okrągłym przekroju, koliste jamy, wżery i kotły wirowe[1].

Tunel powstał w warunkach freatycznych w wapieniach z jury późnej. Nie posiada nacieków. Osady jaskiniowe ubogie, złożone z próchnicy zmieszanej z wapiennym gruzem. Obiekt jest widny w całości, przewiewny i w całości poddany wpływom środowiska zewnętrznego. Na ścianach w pobliżu otworów rozwijają się glony i mszaki, w głębi występują pajęczaki[1].

Tunel nie był wzmiankowany w literaturze. Jego dokumentację sporządził A. Górny w grudniu 2009 r. Pomiary i plan wykonał M. Pruc[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Andrzej Górny, Dziurawiec na Tomaszówkach Dolnych, [w:] Jaskinie Polski [online], Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [dostęp 2020-07-13].
  2. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2020-07-13].
  3. Jerzy Kondracki, Geografia regionalna Polski, Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998, ISBN 83-01-12479-2.