Dzwoneczek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzwoneczek
Tinker Bell
Postać z Piotruś Pan
Ilustracja
Dzwoneczek, rzeźba D.B. O’Connora
Pierwsze wystąpienie

Peter Pan; or, The Boy Who Wouldn’t Grow Up (dramat, 1904)

Twórca

J.M. Barrie

Dzwoneczek, Blaszany Dzwoneczek (ang. Tinker Bell) – postać fikcyjna, bohaterka powieści Piotruś Pan szkockiego pisarza J.M. Barriego, jej licznych filmowych ekranizacji oraz dzieł nią inspirowanych. Wróżka, przyjaciółka Piotrusia Pana[1].

Dzwoneczek w Disneylandzie

Jest wielkości ludzkiej dłoni, potrafi latać. Posiada magiczne światełko, które gaśnie tylko wtedy, gdy wróżka zasypia. Posługuje się mową wróżek. Długoletnia przyjaciółka Piotrusia Pana, niezwykle zazdrosna o każdą dziewczynę, która się do niego zbliżyła – w tym Wendy Darling – ale potrafiąca narażać dla niego własne życie[1].

Dzwoneczek obecna jest w licznych ekranizacjach i adaptacjach twórczości Barriego. Po raz pierwszy pojawiła się na ekranie w filmie Piotruś Pan z 1924, w reżyserii Herberta Brenona, w postać wcieliła się Virginia Brown Faire[2]. Inspiracją do stworzenia animowanej postaci Dzwoneczka w filmie z 1953 roku była aktorka Margaret Kerry[3]. W Hooku Stevena Spielberga (1991) zagrała ją Julia Roberts[4], a w Piotrusiu Panie z 2003, w reżyserii P.J. HoganaLudivine Sagnier[5]. W serialu Dawno, dawno temu Rose McIver wcielała się w Zieloną Wróżkę/Dzwoneczka[6].

W 2008 Disney wyprodukował film animowany Dzwoneczek o czasach, zanim wróżka poznała Piotrusia Pana. Doczekał się on licznych kontynuacji: Dzwoneczek i zaginiony skarb (2009), Dzwoneczek i uczynne wróżki, Wielkie zawody w Przystani Elfów (krótkometrażowy, 2011), Dzwoneczek i sekret magicznych skrzydeł (2012), Dzwoneczek i tajemnica piratów (2012), Dzwoneczek i bestia z Nibylandii (2015). Głosu udzielała jej Mae Whitman[3][7].

Dzwoneczek występuje w Disneylandzie i innych parkach tematycznych Disneya[3], a także w rewii Disney on Ice[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Karolina Haka-Makowiecka, Marta Makowiecka, Małgorzata Węgrzecka: Leksykon fantastyki. Postacie, miejsca, rekwizyty, zjawiska. Warszawa: Muza SA, 2009, s. 47–48. ISBN 978-83-7495-672-7.
  2. Piotruś Pan w bazie IMDb (ang.)
  3. a b c History of Tinker Bell. disneymouselinks.com. [dostęp 2019-06-28]. (ang.).
  4. Hook w bazie IMDb (ang.)
  5. Piotruś Pan w bazie IMDb (ang.)
  6. Rose McIver w bazie IMDb (ang.)
  7. Dzwoneczek w bazie IMDb (ang.)
  8. Disney on Ice: Świat fantazji. alterartshow.pl. [dostęp 2019-06-28].