ECM (wytwórnia muzyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Editions of Contemporary Music
logo
Rok powstania 1969
Założyciel Manfred Eicher
Gatunki jazz, muzyka kreatywna
Siedziba Monachium
Kraj pochodzenia  Niemcy
Strona internetowa

ECM (pełna nazwa: Editions of Contemporary Music) – wytwórnia fonograficzna założona w 1969 roku w Monachium. Założycielem był niemiecki producent Manfred Eicher. Firma jest znana głównie z wydawnictw jazzowych, lecz nie ogranicza się tylko do tego stylu.

Wytwórnia wydaje albumy między innymi takich artystów jak pianiści Keith Jarrett, Chick Corea i Paul Bley, saksofoniści Jan Garbarek i Michael Brecker, wibrafonista Gary Burton, gitarzyści Pat Metheny, John Abercrombie czy John Scofield, basiści Eberhard Weber, Charlie Haden i Dave Holland, a także polskich muzyków, takich jak trębacz Tomasz Stańko, Marcin Wasilewski Trio, czy ostatnio saksofonista Maciej Obara.

W 1984 roku wytwórnia zaczęła projekt ECM New Series wydając muzykę poważną. Seria obejmuje tak dzieła kompozytorów współczesnych (np. Steve Reich, Philip Glass, Lera Auerbach), jak i wielkich klasyków w wykonaniu muzyków jazzowych. Jedną z ciekawszych propozycji było wydanie kompozycji Bacha i Mozarta granych przez pianistę jazzowego Keitha Jarretta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy ECM Records.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]