ELSO

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

European Life Scientist Organisation (ELSO, czyli Europejska Organizacja Naukowców Przyrodniczych) - organizacja założona w 1999 roku w celu zintegrowania środowisk naukowych różnych dziedzin nauki, w ramach ogólnie pojętych nauk biologiczno-przyrodniczych. Głównymi celami ELSO jest organizacja zjazdów naukowych o zasięgu ogólnoświatowym, a także lobbowanie nauki w UE. W roku 2008 ELSO połączyło się z EMBO[1].

ELSO funkcjonowało równolegle do istniejących państwowych i międzynarodowych struktur naukowych. Każdego roku w ramach ELSO, w jednym z miast europejskich, organizowana była konferencja służąca jako międzynarodowa platforma komunikacyjna, w celu integracji i promocji nauki oraz naukowców, niezależnie od interesów danych państw. W zamierzeniu organizacja miała stymulować rozwój nauki, także poprzez promowanie społecznego zrozumienia celów i zagadnień naukowych. Ważnym elementem było umożliwienie krytycznego spojrzenia na wkład nauki i jego implikacje dla społeczeństwa. Na każdej konferencji odbywały się panele dyskusyjne i serie wykładów oraz referatów tematycznych oraz sesja posterowa.

Struktura władz[edytuj | edytuj kod]

Przewodniczego organizacji wybierał komitet nominujący. W skład ostatniego komitetu weszli:

Komitet wybrał Kaia Simonsa na Przewodniczącego ELSO, a także wyłonił radę reprezentująca różne dziedziny nauk biologicznych. Rada ta była odpowiedzialna za organizację i koordynację działań organizacji.

Konferencje ELSO[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza konferencja ELSO 2000 odbyła się w Genewie, w Szwajcarii. Kolejne spotkania odbywały się:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Press release: 2008 congress in Nice heralds fusion of ELSO with EMBO (ang.). embo.org, 2008-08-28. [dostęp 2011-03-16].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]