Paul Nurse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Paul Maxime Nurse
Ilustracja
Państwo działania

Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1949
Londyn

Specjalność: genetyka, biochemia
Alma Mater

Uniwersytet w Birmingham,
University of East Anglia

Uczelnia

Uniwersytet Rockefellera

Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny
Medal Copleya

Paul Maxime Nurse (ur. 25 stycznia 1949 w Londynie) – brytyjski genetyk i biochemik, uhonorowany Nagrodą Nobla 2001 za badania nad regulacją cyklu komórkowego. Dyrektor londyńskiego centrum nauk biomedycznych Francis Crick Institute

W latach 1976–1980 badając mutanty wzrostowe drożdży Schizosaccharomyces pombe odkrył białko cdc2, kinazę białkową zależną od cyklin, które ma centralną funkcję w regulacji cyklu komórkowego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1970 ukończył studia na Uniwersytecie w Birmingham, w roku 1973 obronił doktorat na Uniwersytecie Anglii Wschodniej. W latach 1996–2002 był dyrektorem generalnym Fundacji Imperium Brytyjskiego Badań nad Rakiem. Od roku 2003 jest prezydentem Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku. W 1989 został członkiem Royal Society, w 1998 uhonorowano go prestiżową amerykańską nagrodą naukową Laskera, razem z Lelandem Hartwellem i Yoshio Masui. W 2001 Uniwersytet Karola w Pradze przyznał mu tytuł doktora honoris causa[1]. Paul Nurse znany jest z szerokich zainteresowań, wesołego usposobienia i upodobania do szybkich motocyklów. Właśnie bezpośredniość i miły charakter sprawiły, że prasa brytyjska nazywa go Davidem Beckhamem nauki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Univerzita Karlova - Čestné doktoráty. [dostęp 2010-12-27]. (cz.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]