Christiane Nüsslein-Volhard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Christiane Nüsslein-Volhard
Ilustracja
Christiane Nüsslein-Volhard
Państwo działania

 Niemcy

Data i miejsce urodzenia

20 października 1942
Magdeburg

Specjalność: genetyka
Alma Mater

Uniwersytet w Tybindze

1978-

Instytut Maxa Plancka w Tybindze

Nagrody
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny

Christiane Nüsslein-Volhard (ur. 20 października 1942 w Magdeburgu) – niemiecka biolożka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny, którą otrzymała w 1995 wraz z Erikiem Wieschausem i Edwardem B. Lewisem za badania nad genetyczną kontrolą rozwoju zarodka z wykorzystaniem muszki owocowej (Drosophila melanogaster).

Christiane Nüsslein-Volhard i Eric Wieschaus przeprowadzili mutagenezę na dużą skalę, która umożliwiła identyfikację genów zaangażowanych w rozwój embrionalny D. melanogaster. Zidentyfikowali geny, których mutacje powodowały zaburzenia segmentacji zarodka i podzielili je na trzy grupy:

  • kontrolujące plan ciała w osi głowa-ogon geny gap, których mutacje powodują brak pewnej grupy segmentów;
  • geny pair rule, których mutacje powodowały, że zarodkom brakowało co drugiego segmentu (albo wszystkich parzystych albo wszystkich nieparzystych);
  • geny polarności, których mutacje zaburzają polarność poszczególnych segmentów[1].

Christiane Nüsslein-Volhard studiowała biologię i fizykę na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie nad Menem, a następnie przeniosła się na Uniwersytet w Tybindze, aby studiować biochemię. Badania związane z doktoratem prowadziła w Instytucie Maxa Plancka w Tybindze. Tam też otrzymała tytuł doktora.

Staże podoktorskie odbyła w Biocentrum Uniwersytetu Bazylejskiego i na Uniwersytecie we Fryburgu. W latach 1978-1980 prowadziła swój pierwszy zespół badawczy w Europejskim Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) w Heidelbergu. Następnie przeniosła się do Instytutu Maxa Plancka w Tybindze, któremu szefuje od 1985.

W 1994 Christiane Nüsslein-Volhard założyła fundację (Christiane Nüsslein-Volhard Stiftung), która pomaga młodym obiecującym badaczkom niemieckim mającym dzieci przez przyznawanie stypendiów na zapewnienie opieki nad dziećmi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. C. Nüsslein-Volhard, E. Wieschaus. Mutations affecting segment number and polarity in Drosophila.. „Nature”. 287 (5785), s. 795-801, Oct 1980. PMID: 6776413.