Edmond Audemars

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edmond Audemars
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 grudnia 1882
Le Brassus, Szwajcaria
Data i miejsce śmierci 4 sierpnia 1970
Deauville, Francja
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Szwajcaria
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
złoto Kopenhaga 1903 Start zatrzymany (A)
Odznaczenia
Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Medal Lotniczy (Francja) Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RFN

Edmond Audemars (ur. 3 grudnia 1882 w Le Brassus, Szwajcaria - zm. 4 sierpnia 1970 w Deauville, Francja) – szwajcarski kolarz torowy i szosowy, pionier lotnictwa oraz przedsiębiorca.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Swój największy kolarski sukces w karierze Edmond Audemars osiągnął w 1903 roku, kiedy zdobył złoty medal w wyścigu ze startu zatrzymanego amatorów podczas mistrzostw świata w Kopenhadze. Był to jednak jedyny medal zdobyty przez Szwajcara na międzynarodowej imprezie tej rangi. Startował także w wyścigach szosowych, ale bez większych sukcesów. Nigdy nie wystąpił na igrzyskach olimpijskich.

W latach 1904-1906 był przedstawicielem firmy Michelin w Szwajcarii. W tym czasie kupił także samolot "Demoiselle" projektu Alberto Santosa-Dumonta. W 1912 roku Audemars był pilotem wojskowym w armii Stanów Zjednoczonych. W tym samym roku przeleciał jednopłatowcem "Bleriot" trasę z Paryża do Berlina z tylko jednym (przymusowym) międzylądowaniem[1]. W 1913 roku wygrał zawody lotnicze na trasie Londyn-Paryż, za co otrzymał nagrodę 10 000 marek. Dwa lata później ustanowił rekord wysokości lotu pasażerskiego wynikiem 6600 metrów. W 1910 roku jego pasażerem był król Włoch Wiktor Emanuel III, a w 1915 roku władca Hiszpanii Alfons XIII.

Za swe osiągnięcia Audemars został kilkakrotnie odznaczony, między innymi niemieckim Orderem Zasługi Republiki Federalnej Niemiec i francuskimi Medalem Lotniczym oraz Legią Honorową.

Jego kuzyn Jules Audemars był współzałożycielem firmy Audemars Piguet.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]