Edward Bzymek-Strzałkowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward Bzymek-Strzałkowski
Bazyli, Grudzień, Wolski, XII
Data i miejsce urodzenia

12 października 1912
Wymysłów

Data i miejsce śmierci

14 sierpnia 1981
Wesoła

Zawód, zajęcie

oficer wojska, urzędnik

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi

Edward Bzymek–Strzałkowski ps. Bazyli, Grudzień, Wolski, XII (ur. 12 października 1912 w Wymysłowie, zm. 14 sierpnia 1981 w Wesołej) – polski działacz polityczny, major Armii Krajowej i więzień Urzędu Bezpieczeństwa[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Józefa i Katarzyny[2]. Rodzina zamieszkała w Ostrowcu, gdzie w jednej klasie uczył się z Janem Piwnikiem i Janem Rybkowskim. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim (kierunek: filozofia i teoria państwa i prawa), po przerwaniu nauki pracownik Centralnego Okręgu Przemysłowego. Odbył dwuletni kurs podchorążych rezerwy piechoty, po którym otrzymał stopień podporucznika. Uczestnik kampanii wrześniowej, po klęsce wojsk polskich dostał się do niewoli sowieckiej, z której zbiegł (unikając zbrodni katyńskiej). Przedostał się na Węgry, gdzie został internowany, ale ponownie uwolnił się[1]. Na początku 1940 skierowany do pracy konspiracyjnej w kraju, członek najpierw Związku Walki Zbrojnej, następnie AK. Organizował prace wywiadowcze przeciw Niemcom, stał na czele Brygad Wywiadowczych. W 1944 zabezpieczał kontrwywiadowczo operację Most III (dostarczenie do Londynu zdobytych elementów niemieckiej rakiety V2). Od 1944 członek organizacji „NIE” – szef wywiadu Obszaru Południe. W marcu 1945 kierował wywiadem Obszaru Południe w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj, następnie przeszedł do organizacji Wolność i Niezawisłość, gdzie kierował centralną komórką wywiadowczą II Zarządu Głównego[2].

Krakowska kamienica, z III piętra której w 1946 wyskoczył Edward Bzymek-Strzałkowski

Po zakończeniu II wojny światowej, 22 sierpnia 1946 został zatrzymany w Krakowie przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Następnego dnia w czasie przesłuchania wyskoczył z III piętra wysokiej kamienicy w krakowskiej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy placu Inwalidów 4 (Dom profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego). Przeżył, jednak stał się dożywotnim inwalidą (niesprawna prawa ręka, krótsza lewa noga, trwale uszkodzone narządy wewnętrzne). Ponownie przesłuchiwany (osobiście przez Józefa Różańskiego, z pomocą Adama Humera), torturowany. 10 września 1947 skazany na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie pod przewodnictwem Romualda Klimowieckiego. 6 listopada 1947 Bolesław Bierut skorzystał z prawa łaski, kara śmierci została zamieniona na 15 lat więzienia, następnie decyzją Wojskowego Sądu Garnizonowego na podstawie amnestii wyrok złagodzono do 10 lat[2]. Karę odbywał m.in. w więzieniu w Rawiczu. Został zwolniony 27 sierpnia 1956, więzienie zrujnowało mu zdrowie. Zamieszkał na warszawskim Muranowie, następnie w Wesołej. Do 1977 pracował w Urzędzie Probierczym w Warszawie[1].

W 1992 został zrehabilitowany, w 2012 odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Film dokumentalny Żołnierz Rzeczypospolitej, 2020 r.
  2. a b c Skazani na kare śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie w latach 1946-1955, Kraków 2008, s. 9

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]