Edzard II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edzard II
Ilustracja
hrabia Fryzji Wschodniej
Okres od 1540
do 1599
Poprzednik Enno II
Następca Enno III
Dane biograficzne
Data urodzenia 24 lub 20 czerwca 1532
Data i miejsce śmierci 1 marca 1599
Aurich
Ojciec Enno II
Matka Anna Oldenburska
Żona Katarzyna Wazówna
od 1 października 1558
Dzieci Małgorzata, Anna, Enno III, Gustaw, Jan III, Krzysztof, Edzard, Elżbieta, Zofia, Karol Otto, Maria

Edzard II (ur. 24[1] lub 20[2] czerwca 1532, zm. 1 marca 1599 w Aurich[1][2]) – hrabia Fryzji Wschodniej od 1540.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Edzard II był najstarszym synem hrabiego Fryzji Wschodniej Ennona II i Anny Oldenburskiej, córki hrabiego Oldenburga Jana XIV[2]. W dzieciństwie stracił ojca. W 1558 poślubił córkę króla Szwecji Gustawa I Wazy Katarzynę – dla władców Fryzji Wschodniej był to jedyny w historii mariaż z przedstawicielem rodu królewskiego, dla Szwedów element kontraktu politycznego, który służył znalezieniu sprzymierzeńca przeciwko Danii i uzyskaniu dostępu do Atlantyku. Edzard wybrał się w tym celu do Sztokholmu i powrócił do swego kraju z żoną dopiero w 1561. Mimo osiągnięcia dojrzałości nie mógł przemóc władzy matki, która starała się zapewnić udziały w dziedzictwie po ojcu także młodszym braciom Edzarda, Krzysztofowi i Janowi. Krzysztof zmarł w 1566, ale konflikt z Janem doprowadził do faktycznego podziału kraju, który utrzymał się także po śmierci matki w 1575[1].

W 1574 utracił na rzecz hrabiów Oldenburga Jever. Licząc na odzyskanie tego terytorium w 1580 Edzard zawarł sojusz z królem Hiszpanii Filipem II Habsburgiem, toczącym wówczas wojnę z Niderlandami i potrzebującym sojuszników w tym regionie, bezpośrednim skutkiem tego układu była coroczna płatność Hiszpanów na rzecz Edzarda. Mimo to dług hrabstwa pod panowaniem Edzarda rósł i ten coraz częściej zwracał się do jego stanów o wsparcie finansowe. Jednocześnie był to okres rozwoju portu i miasta Emden. W efekcie w 1595 doszło do rewolucji emdeńskiej – mieszczanie, wsparci przez prowincje niderlandzkie, powstali przeciwko hrabiemu i odnieśli sukces. Edzard nie zdołał ich pokonać i utracił kontrolę nad miastem[1].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

1 października 1558[1] odbył się ślub Edzarda z Katarzyną, córką króla Szwecji Gustawa I Wazy[1][2]. Z tego małżeństwa pochodziły następujące dzieci:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Walter Deeters: Edzard II. (niem.). W: Biographisches Lexikon für Ostfriesland [on-line]. Ostfriesische Landschaft. [dostęp 2019-07-09].
  2. a b c d e Edzard II. Graf v.Ostfriesland (niem.). W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2019-07-09].