Fryzja Wschodnia

From Wikipedia
Jump to navigation Jump to search
Fryzja Wschodnia
Herb Flaga
Herb Flaga
Położenie Fryzji Wschodniej
Państwa  Niemcy
Stolica Emden
Ważniejsze miasta Aurich, Leer (Ostfriesland)

Fryzja Wschodnia (niem. Ostfriesland), wschodniofryz. Oostfreesland) – region w Dolnej Saksonii.

Mieszkańcy używają języka dolnoniemieckiego i gwary Ostfriesisches Platt. Fryzja Wschodnia obejmuje powiaty Aurich, Leer, Wittmund i miasto Emden. Największymi miastami, poza Emden, są stolice powiatów: Aurich, Leer (Ostfriesland), Norden i Wittmund. Wzdłuż wybrzeża Fryzji Wschodniej znajduje się łańcuch Wysp Wschodniofryzyjskich. Od wschodu do zachodu są to: Wangerooge, Spiekeroog, Langeoog, Baltrum, Norderney, Juist, Borkum.

Historia[edit | edit source]

Mapa Hrabstwa Fryzji Wschodniej z ok. 1600 roku

We wczesnym średniowieczu, od ok. 600 do 734 region leżał w granicach niepodległego Królestwa Fryzyjskiego, a następnie pozostawał pod kontrolą Fryzów przed podbojem przez Franków pomiędzy 772 a 785[1]. Następnie w średniowieczu region o szerokiej autonomii w państwie Franków i Świętym Cesarstwie Rzymskim. W latach 1464–1744 region tworzył Hrabstwo Fryzji Wschodniej. Od 1542 do 1548 struktury kościoła kalwińskiego w regionie organizował polski działacz reformacyjny Jan Łaski jako superintendent[2]. Po wygaśnięciu miejscowego rodu książęcego Cirksena region został anektowany przez Prusy. Od 1806 w składzie Królestwa Holandii, od 1810 w granicach Francji. Po porażce Napoleona Bonapartego w 1815 włączony do Królestwa Hanoweru, pozostając do 1837 w unii z Wielką Brytanią. Od 1866 w składzie Prus i wraz z nimi od 1871 część Niemiec. Po II wojnie światowej w brytyjskiej strefie okupacyjnej Niemiec, miasto Leer tymczasowo przynależało do niewielkiej polskiej strefy okupacyjnej[3].

Fryzja Wschodnia w kulturze[edit | edit source]

Z Fryzji Wschodniej pochodzi komik Otto Waalkes, który stworzył postać Fryzyjczyka Otto, bohatera kilku komedii - filmów fabularnych. Ukazało się ponad 20 powieści kryminalnych związanych z regionem.

Przypisy[edit | edit source]

  1. Dirk Jan Henstra, The Evolution of the Money Standard in Medieval Frisia. A treatise on the history of the systems of money of account in the former Frisia (c.600-c.1500), Groningen, 2000, s. 48
  2. Cyprian Walewski, Jan Łaski, reformator Kościoła: wiadomość historyczno-bibliograficzna, Warszawa, w drukarni Józefa Bergera, 1872, s. 5-6
  3. Polska też miała swoją strefę okupacyjną Niemiec - dziennikpolski24.pl, dziennikpolski24.pl [dostęp 2019-12-17] (pol.).