Efibula

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Efibula
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

żagwiowce

Rodzina

Irpicaceae

Rodzaj

włókniczek

Nazwa systematyczna
Efibula Sheng H. Wu
Acta bot. Fenn. 142: 21 (1990)
Typ nomenklatoryczny

Efibula tropica Sheng H. Wu 1990

Efibula Sheng H. Wu – rodzaj grzybów z rodziny Irpicaceae[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Grzyby kortycjoidalne o owocniku rozpostartym, rozproszonym, woskowatym. Powierzchnia hymenium zwykle gładka. System strzępkowy monomityczny, strzępki z prostymi przegrodami. Subikulum złożone z cienkiej warstwy podstawnej i wyraźnej warstwy o gęstej lub zwartej teksturze. Cystyd brak. Podstawki maczugowate, 4-sterygmowe. Bazydiospory elipsoidalne lub wąsko elipsoidalne, gładkie, cienkościenne, nieamyloidalne, niecyjanofilne[2].

Efibula była zwykle włączana do rodzaju Phlebia ze względu na jej gęsty kontekst, lub Phanerochaete ze względu na strzępki o prostych przegrodach, ale jego związek z tymi rodzajami wydaje się być odległy. Efibula odróżnia się od Phlebia głównie przez swoje strzępki z prostą przegrodą, ale odróżnienie od Phanerochaete wymaga dokładniejszych badań. Warstwa strzępek w subikulum Efibula jest raczej zwarta, wszystkie strzępki są splecione i bez tendencji do orientacji poziomej. U Phanerochaete subikulum ma zwykle nieco luźną konsystencję, zawsze mają wyraźne odstępy między strzępkami, które są zwykle prostsze i poziome zorientowane. Pierwotnie Efibula obejmowała dwa nowe gatunki z Tajwanu i kilka gatunków dawniej zaliczanych do Phlebia i Phanerochaete, charakteryzujących się strzępkami generatywnymi z prostą przegrodą i gęsta teksturą kontekstu[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji: Irpicaceae, Polyporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi (według Index Fungorum)[1].

Gatunki występujące w Polsce:

Nazwa naukowe na podstawie Index Fungorum[3]. Nazwa polska według Władysława Wojewody[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Index Fungorum [online] [dostęp 2023-10-06] (ang.).
  2. a b S.P. Gorjón, Genera of corticioid fungi: keys, nomenclature and taxonomy, „Studies in Fungi”, 5 (1), 2020, s. 199, DOI10.5943/sif/5/1/12 [dostęp 2023-09-07] (ang.).
  3. Index Fungorum (gatunki) [online] [dostęp 2023-10-06] (ang.).
  4. Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, s. 502, ISBN 83-89648-09-1.