Egalitaryzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Egalitaryzm (od fr. égalitairé – dążący do równości) – pogląd społeczno-polityczny uznający za podstawę sprawiedliwego ustroju społecznego zasady całkowitej równości między ludźmi pod względem ekonomicznym, społecznym i politycznym (przeciwieństwo elitaryzmu)[1].

Egalitaryzm występował już w dziełach przedstawicieli renesansu m.in. Tomasza Morusa i Tommasa Campanelli, a w XVIII i XIX wieku u Jeana Mesliera, Gabriela Mably’ego, Gabriela Morelly’ego, François Babeufa, Charles’a Fouriera, Roberta Owena. Zwolennikami egalitaryzmu byli też twórcy socjalistyczni: Karl Marx i Friedrich Engels[2].

Egalitaryzm występuje jako element wielu ideologii i systemów politycznych, często znacznie różniących się od siebie pod względem znaczenia i sposobu realizacji. W doktrynie liberalnej (Milton Friedman) równość jest rozumiana jako równość szans. W doktrynie komunistycznej miał polegać na równym, mierzonym według potrzeb podziale dóbr, urzeczywistnionym przez zniesienie panowania klasowego we wszystkich dziedzinach życia, po przebudowie ustroju i struktury społecznej w oparciu o wspólną własność środków produkcji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. egalitaryzm – Słownik SJP. Słownik języka polskiego. [dostęp 2014-11-27].
  2. Praca zbiorowa 1970 ↓, s. 101.
  3. Praca zbiorowa 1970 ↓, s. 102.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Praca zbiorowa: Słownik wiedzy obywatelskiej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]