Ehrenfried Walther von Tschirnhaus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ehrenfried Walther von Tschirnhaus
Medicina mentis (BEIC)

Ehrenfried Walther von Tschirnhaus (ur. 10 kwietnia 1651 r. w Sławnikowicach; zm. 11 października 1708 w Dreźnie) – wynalazca europejskiej porcelany (zob. porcelana miśnieńska).

Urodził się jako siódme dziecko w rodzinie saskiego urzędnika sądowego Christopha von Tschirnhaus i jego żony baronówny Elisabeth Eleonory von Achil Stirling. Jego uczniem był Johann Friedrich Böttger, który kontynuował jego prace badawcze. Porcelana była nazywana "białym złotem", i wartość jej była porównywalna do złota. Mimo że Chińczycy wynaleźli porcelanę w VII w., to dopiero właśnie Tschirnhaus odkrył jej recepturę w Europie, 1000 lat później. Przed odkryciem prac Tschirnhausa, za wynalazcę procesu fabrykacji europejskiej porcelany uważany był Johann Friedrich Böttger.

Budynek, w którym urodził się i mieszkał Tschirnhaus (majątek Kieslingswalde) w Sławnikowicach w XX wieku w latach powojennych służył jako szkoła podstawowa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans-Joachim Böttcher, Ehrenfried Walther von Tschirnhaus - Das bewunderte, bekämpfte und totgeschwiegene Genie. Drezno: 2014. ​ISBN 978-3-941757-42-4​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]