Ehrenfried Walther von Tschirnhaus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ehrenfried Walther von Tschirnhaus
Medicina mentis (BEIC)

Ehrenfried Walther von Tschirnhaus (ur. 10 kwietnia 1651 w Kieslingswalde, późniejsze Sławnikowice; zm. 11 października 1708 w Dreźnie) – niemiecki uczony: filozof, matematyk, fizyk i technolog[1], wynalazca europejskiej porcelany (zob. porcelana miśnieńska).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako siódme dziecko w rodzinie saskiego urzędnika sądowego Christopha von Tschirnhaus i jego żony baronówny Elisabeth Eleonory von Achil Stirling.

Mimo że Chińczycy wynaleźli porcelanę w VII w., to technologię jej produkcji w Europie opracował dopiero Tschirnhaus 1000 lat później. Jego uczniem był Johann Friedrich Böttger, który kontynuował jego prace badawcze. Przed odkryciem prac Tschirnhausa, za wynalazcę procesu fabrykacji europejskiej porcelany uważany był Böttger.

Budynek Kieslingswalde w Sławnikowicach, w którym urodził się i mieszkał Tschirnhaus, po II wojnie światowej służył jako szkoła podstawowa[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tschirnhaus Ehrenfried Walter, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2018-09-01].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans-Joachim Böttcher, Ehrenfried Walther von Tschirnhaus - Das bewunderte, bekämpfte und totgeschwiegene Genie. Drezno: 2014. ISBN 978-3-941757-42-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]