Ehrenfried Walther von Tschirnhaus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ehrenfried Walther von Tschirnhaus
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 kwietnia 1651
Kieslingswalde

Data i miejsce śmierci

11 października 1708
Drezno

Zawód, zajęcie

filozof, fizyk, matematyk, technolog

Narodowość

niemiecka

Rodzice

Christoph von Tschirnhaus, Elisabeth Eleonora von Achil Stirling

podpis
Medicina mentis (BEIC)

Ehrenfried Walther von Tschirnhaus (ur. 10 kwietnia 1651 w Kieslingswalde, późniejsze Sławnikowice; zm. 11 października 1708 w Dreźnie) – niemiecki uczony: filozof, matematyk, fizyk i technolog[1], wynalazca europejskiej porcelany (zob. porcelana miśnieńska).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się jako siódme dziecko w rodzinie saskiego urzędnika sądowego Christopha von Tschirnhaus i jego żony baronówny Elisabeth Eleonory von Achil Stirling.

Mimo że Chińczycy wynaleźli porcelanę w VII w., to technologię jej produkcji w Europie opracował dopiero Tschirnhaus 1000 lat później. Jego uczniem był Johann Friedrich Böttger, który kontynuował jego prace badawcze. Przed odkryciem prac Tschirnhausa, za wynalazcę procesu fabrykacji europejskiej porcelany uważany był Böttger.

Budynek Kieslingswalde w Sławnikowicach, w którym urodził się i mieszkał Tschirnhaus, po II wojnie światowej służył jako szkoła podstawowa. Po likwidacji szkoły budynek trafił w ręce prywatne i przeznaczony jest obecnie na cele mieszkalne. [2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tschirnhaus Ehrenfried Walter, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2018-09-01].
  2. Informacja na stronie Gminy Zgorzelec [online], gmina.zgorzelec.pl [dostęp 2023-05-14] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hans-Joachim Böttcher, Ehrenfried Walther von Tschirnhaus - Das bewunderte, bekämpfte und totgeschwiegene Genie. Drezno: 2014. ISBN 978-3-941757-42-4.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]