Elaine Edwards

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Elaine S. Edwards
Elaine Edwards (D-LA).jpg
Data i miejsce urodzenia 8 marca 1929
Marksville
Senator Stanów Zjednoczonych z Luizjany
Okres od 1 sierpnia 1972
do 13 listopada 1972
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Allen J. Ellender
Następca Bennett Johnston Jr.

Elaine S. Edwards, właśc. Elaine Schwartzenburg Edwards (ur. 8 marca 1929) – amerykańska polityk, była pierwsza dama amerykańskiego stanu Luizjana, która dodatkowo przez krótki okres (w roku 1972) zasiadała w Senacie Stanów Zjednoczonych.

Urodziła się w Marksville w Luizjanie jako Elaine Lucille Schwartzenburg. Tam też uczęszczała do szkół.

W roku 1949, mając 20 lat, poślubiła Edwina Washingtona Edwardsa. Jej mąż pełnił w latach 1972-1980, 1984-1988 oraz 1992-1996 gubernatora Luizjany z ramienia Partii Demokratycznej, stając się jedną z najpotężniejszych postaci tamtejszego życia publicznego. Z tej racji Elaine była w okresie jego pierwszych dwóch kadencji pierwszą damą stanu.

Po śmierci wieloletniego senatora z Luizjany Allena J. Ellendera (który w owym czasie pełnił z racji swego stażu funkcję prezydenta pro tempore Senatu), gubernator Edwards, korzystając ze swoich uprawnień, mianował swoją żonę na wakujące miejsce w Senacie jako demokratkę. Wybór ten uzasadniał "zgodnością poglądów politycznych jego i Elaine", oraz jej przyrzeczeniem, że ustąpi kiedy tylko wybierze się nowego senatora w przedterminowych wyborach (nie ubiegała się o własną kadencję).

Elaine zasiadała w Senacie od 1 sierpnia do 13 listopada 1972 roku, kiedy to zaprzysiężono zwycięzcę wyborów, demokratę Bennetta Johnstona Jr.

Mimo owej "zgodności" poglądów w czasie wyborów prezydenckich w 1976 Elaine popierała urzędującego prezydenta, republikanina Geralda Forda i senatora Boba Dole'a (kandydata na wiceprezydenta), podczas gdy jej mąż popierał demokratów Jimmy’ego Cartera i Waltera Mondale'a.

Elaine i Edwin rozwiedli się w 1989 roku. Obecnie była senator mieszka w Baton Rouge.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
  • Biografia w Women in Congress (ang.)