Eli Lilly

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eli Lilly
Ilustracja
Pułkownik Eli Lilly w 1885 r.
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1838
Baltimore, Maryland
Data i miejsce śmierci 6 czerwca 1898
Indianapolis, Indiana
Zawód farmaceuta
żołnierz
przemysłowiec
Colonel eli lilly signature.JPG

Eli Lilly (ur. 8 lipca 1838, zm. 6 czerwca 1898) – amerykański żołnierz, chemik, farmaceuta, przemysłowiec, przedsiębiorca oraz założyciel firmy farmaceutycznej Eli Lilly and Company.

Życiorys[edytuj]

Podczas wojny secesyjnej Lilly wstąpił do Armii Unii – zwerbował oddział, współtworząc baterię artylerii. W późniejszym okresie otrzymał stopień pułkownika i dowództwo jednostki kawalerii. Schwytany niedługo przed zakończeniem działań wojennych, do końca walk był przetrzymywany jako jeniec Konfederatów.

Eli Lilly and Company[edytuj]

Po wojnie rozpoczął prowadzenie plantacji w Mississippi, jednak brak powodzenia zmusił go po śmierci żony do ogłoszenia bankructwa i powrót do wykonywania zawodu farmaceuty. Niebawem ożenił się ponownie. Razem z różnymi partnerami kierował kilkoma aptekami, zanim rozpoczął własną działalność w 1876, z zamiarem wytwarzania lekarstw i ich hurtowej dystrybucji. Firma odniosła sukces i niedługo, dzięki licznym usprawnieniom technologicznym w procesie wytwarzania leków, Lilly doszedł do znacznego majątku. Dwie istotne z wprowadzonych przez niego ulepszeń to stworzenie kapsułek żelatynowych i nadanie aromatów owocowych lekom w postaci płynnej. Eli Lilly and Company była jedną z pierwszych nowoczesnych firm z branży farmaceutycznej; posiadała własną jednostkę badawczą i wprowadziła liczne środki kontroli jakości. Firma Eli Lilly prowadzi działalność na terenie Polski od 1976 roku.

Działalność społeczna[edytuj]

Dzięki bogactwie Lilly mógł zaangażować się w działalność filantropijną. W 1890 przekazał kierownictwo nad spółką swojemu synowi, aby samemu móc skoncentrować się na działalności charytatywnej oraz społecznej. Pomógł przy organizacji Izby Handlowej Indianapolis, patronował filii Charity Organization Society (pol. Towarzystwa Organizacji Dobroczynności) w stanie Indiana i przekazał osobiste fundusze na stworzenie miejskiego szpitala dziecięcego, przekształconego później przez władze stanowe w Riley Children's Hospital. Brał czynny udział w wielu organizacjach aż do śmierci z powodu raka w 1898 roku.

Lilly opowiadał się za wprowadzeniem rządowych regulacji nad przemysłem farmaceutycznym; wiele z jego propozycji zostało włączonych do ustawy z 1906, powołującej do życia amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Był też jednym z pomysłodawców idei recept lekarskich, promując praktykę udostępniania środków uzależniających bądź niebezpiecznych wyłącznie pacjentom po konsultacji lekarskiej. Założona przez niego firma rozrosła się w jedną z największych i najbardziej wpływowych korporacji farmaceutycznych na świecie, stając się też największą firmą w stanie Indiana. Dzięki przynoszonym zyskom, jego syn i wnukowie stworzyli fundację Lilly Endowment w celu kontynuowania działalności filantropijnej zapoczątkowanej przez Lilly'ego. Fundacja pozostaje jedną z największych organizacji dobroczynnych na świecie.

Bibliografia[edytuj]

  • David J. Bodenhamer, David Gordon Vanderstel, Robert G. Barrows: The Encyclopedia of Indianapolis. Bloomington: Indiana University Press, 1994. ISBN 0-253-31222-1. (ang.)
  • Anthony Hallett, Diane Hallett: Entrepreneur magazine encyclopedia of entrepreneurs. New York: Wiley, 1997. ISBN 0-471-17536-6. (ang.)
  • Nelson Price: Legendary Hoosiers (Indiana) (Indiana). Hawthorne Publishing. ISBN 1-57860-097-9. (ang.)
  • James Madison: Eli Lilly, a life, 1885–1977. Indianapolis: Indiana Historical Society, 1989. ISBN 0-87195-047-2. (ang.)
  • Fridrun Podczeck, Brian W. Jones: Pharmaceutical capsules. London: Pharmaceutical Press, 2004. ISBN 0-85369-568-7. (ang.)
  • Nelson Price: Indiana Legends: Famous Hoosiers from Johnny Appleseed to David Letterman (Indiana). Emmis Books. ISBN 1-57860-006-5. (ang.)