Elizabeth Hurley

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Elizabeth Hurley
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

10 czerwca 1965
Hampshire

Zawód

aktorka, modelka, producentka filmowa

Współmałżonek

Arun Nayar (2007–2011)

Lata aktywności

od 1987

podpis

Elizabeth Hurley (ur. 10 czerwca 1965 w hrabstwie Hampshire, Anglia) – brytyjska aktorka, modelka i producentka filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

Chciała zostać tancerką. Rodzice, zawodowy wojskowy i nauczycielka, zapisali ją do szkoły baletowej, z której Hurley szybko zrezygnowała. Nie podobała jej się panująca tam dyscyplina. Kilka lat później zdobyła stypendium London Studio Centre, gdzie uczęszczała na zajęcia teatralne i taneczne. W tym czasie miała różowe włosy, kolczyk w nosie i słuchała punk rocka. Założyła grupę taneczną „Vile Bodies”. Występowała w nocnych klubach.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W 1987 roku debiutowała w filmie Aria Bruce’a Beresforda. Pracowała także w teatrze. W tym samym roku zagrała Claire Clairmont w filmie Remando al viento (1987). Na planie tego hiszpańskiego melodramatu poznała Hugh Granta, z którym się związała. Thriller Krwawy Atlantyk (1989) Petera Keglevica spotkał się z chłodnym przyjęciem krytyki. W 1991 roku zagrała u boku Jeana Rocheforta w El largo invierno. W 1992 roku zagrała rolę terrorystki w amerykańskim thrillerze Pasażer 57 (1992) Kevina Hooksa, który doczekał się dobrych recenzji. W 1993 roku wystąpiła w angielskim horrorze Bedlam Vadima Jeana. Krytycy, pisząc o Hurley, zauważyli jedynie „niewiarygodnie wysokie obcasy”. Jej kolejne role: w Mad Dogs and Englishman (1995) Henry’ego Cole’a oraz w Dangerous Ground (1996) Darrella Roodta, nie wzbudziły zainteresowania krytyki i widzów.

Przełomem w karierze Hurley okazała się komedia Austin Powers: Agent specjalnej troski (1997) Jaya Roacha. Mike Myers specjalnie dla niej napisał rolę Vanessy Kensington. Dwa lata później, już jako Vanessa Kensington Powers, Elizabeth wystąpiła w Austin Powers 2: Szpieg, który nie umiera nigdy (1999). Z bardzo dobrym przyjęciem spotkał się Permanent Midnigth (1998). Scenariusz filmu oparty został na prawdziwej historii hollywoodzkiego scenarzysty Jerry’ego Stahla. W 1999 w komedii Mój przyjaciel Marsjanin Donalda Petrie, zagrała pozbawioną zalet duchowych kobietę, która fascynuje jedynie urodą i sex appealem. W tym samym roku wystąpiła w Ed TV (1999) Rona Howarda. W 2000 zagrała diablicę w Zakręconym.

Hurley występowała także przed kamerami telewizyjnymi. Zagrała w serialach: Christabel (1988), Inspektor Morse (1987) i Sharpe (1994). Do ciekawszych należy rola Dalili w widowisku Samson i Dalila (1996) Nicolasa Roega. Jest producentką filmów: Krytyczna terapia (1996) i Mickey Niebieskie Oko (1999). W obu, w głównej roli, wystąpił Hugh Grant.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Przez 13 lat związana była z Hugh Grantem. Prasa brukowa dużo pisała na temat związku pary. Po raz pierwszy, oficjalnie jako para, wystąpili w czasie londyńskiej premiery filmu Cztery wesela i pogrzeb w 1994 roku. Założyli wspólnie firmę „Simian Films”. Hurley pozostała przy Grancie w 1995 roku, gdy wszystkie gazety pisały o jego romansie z prostytutką.

W 2002 roku urodziła syna, Damiana.

Hurley często wzbudza sensację swoimi ekstrawaganckimi strojami. W 1995 roku podpisała kontrakt z firmą kosmetyczną Estée Lauder. Od tego czasu uczestniczy, jako modelka, w kampanii reklamowej kosmetyków tej firmy. Dużo podróżuje między Paryżem i Los Angeles, w obu miastach ma własny apartament.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]