Emeryt Big-Beata, Jego Kobita i Wolny Najmita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emeryt Big-Beata, Jego Kobita i Wolny Najmita
Pochodzenie

Kraków  Polska

Gatunek

folk

Aktywność

1 poł. lat 70. XX w.

Powiązania

Zdrój Jana, Little Ole Opry

Skład
Jerzy Wójcik
Krystyna Święcicka Wójcik
Piotr Łopalewski

Emeryt Big-Beata, Jego Kobita i Wolny Najmitapolski zespół folkowy, działający w pierwszej połowie lat 70. XX w. w Krakowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Krakowski folk-singer Jerzy Wójcik (śpiew, gitara akustyczna, harmonijka ustna; wówczas student anglistyki UJ) prezentował jako solista swój dylanowski recital On the Road (ok. 10 utworów) m.in. w krakowskim klubie studenckim „Pod Ręką” (rolę konferansjera pełnił jego kolega ze studiów Andrzej Keyha). Po pewnym czasie zaczęła mu towarzyszyć jego żona Krystyna Swięcicka-Wójcik (śpiew; wówczas studentka anglistyki UJ) i Piotr Łopalewski (instrumenty strunowe) – cała trójka muzyków współpracowała wówczas równolegle z zespołem Zdrój Jana. Wtedy też tercet przyjął dowcipną, wymyśloną na poczekaniu nazwę „Emeryt Big-Beata, Jego Kobita i Wolny Najmita”. Członkowie grupy samodzielnie organizowali niebiletowane koncerty, zaś po występie robili wśród publiczności dobrowolną zbiórkę do kapelusza. Piotr Łopalewski, będąc studentem sztuk plastycznych na ASP w Krakowie, ręcznie przygotowywał afisze niemal na każdy koncert. Zespół wykonywał anglojęzyczny repertuar, lecz okazało się, że nie musi zanosić tekstów do zatwierdzenia przez terenowy organ cenzury. Po obronie swoich prac dyplomowych, Wójcikowie wyjechali na ponad dwa lata do Londynu, co położyło kres istnieniu grupy. Po powrocie do kraju założyli w 1978 roku zespół bluegrassowy Little Ole Opry, którego trzon stanowili członkowie zespołu „Emeryt Big-Beata, Jego Kobita i Wolny Najmita” (J. Wójcik, K. Święcicka-Wójcik, P. Łopalewski) i z którymi współpracowali kolejni byli członkowie Zdroju Jana, a więc: Jacek Ukleja i sporadycznie Marek Wilczyński[1][2]. Można więc stwierdzić, że ze względu na trzon składu grupy i anglojęzyczny repertuar – genezy, czyli prapoczątków powstania Little Ole Opry należy szukać w działalności zespołu „Emeryt Big-Beata, Jego Kobita i Wolny Najmita”[1][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Litlle Ole Opry. rateyourmusic.com. [dostęp 2022-11-15]. (ang.).
  2. a b Little Ole Opry – biogram przygotowany przy współpracy z Krystyną Święcicką-Wójcik. 2023-01-22. [dostęp 2023-01-28]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]