Emil Stępień

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Emil Stępień
Ilustracja
Prawdziwe imię i nazwisko Emil Michał Stępień
Data i miejsce urodzenia 23 stycznia 1977
Warszawa
Zawód producent filmowy
Współmałżonek Dorota Rabczewska
Lata aktywności od 2002

Emil Michał Stępień[1] (ur. 23 stycznia 1977 w Warszawie) – polski producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W latach 2002–2007 pracownik urzędu Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, gdzie odpowiadał za nadzór nad rynkiem kapitałowym. Następnie, w okresie lat 2007–2013 pracował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. a następnie Dyrektora ds. Regionalizacji. Tamże pełnił, w latach 2007–2012, stanowisko wicedyrektora ds. rozwoju NewConnect. 1 października 2012 został odsunięty od sprawowanej funkcji, tracąc stanowisko w atmosferze skandalu[2]. Podczas pracy na GPW był odpowiedzialny za wdrożenie i rozwój rynków NewConnect oraz Catalyst oraz rozwijaniu biznesu GPW na rynkach zagranicznych. W 2013 zadebiutował jako producent filmowy, pracując nad filmem Last minute w reżyserii Patryka Vegi. W latach 2014–2016 wyprodukował cztery kolejne filmy reżysera: Służby specjalne, Pitbull. Nowe porządki i Pitbull. Niebezpieczne kobiety. W 2018 wyprodukował film Władysława Pasikowskiego Pitbull. Ostatni pies. W 2020 r. do kin mają wejść nowe produkcje Emila Stępnia – Dziewczyny z Dubaju oraz GROM.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

14 kwietnia 2018 poślubił piosenkarkę Dorotę Rabczewską[3].

Afera finansowa na Giełdzie Papierów Wartościowych[edytuj | edytuj kod]

W 2013 stracił stanowisko wicedyrektora warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych na skutek afery finansowej na GPW. Ministerstwo Skarbu Państwa wystąpiło do Centralnego Biura Antykorupcyjnego z prośbą o podjęcie działań sprawdzających proces pozyskiwania środków przez Stępnia na potrzeby finansowania komercyjnej produkcji filmowej z udziałem Anny Szarek, czyli życiowej partnerki Prezesa GPW Ludwika Sobolewskiego. Stępień, jako dyrektor ds. regionalizacji GPW, ze służbowego mejla rozsyłał informacje zachęcające do finansowania produkcji filmowej. Propozycje zainwestowania w dzieło Patryka Vegi dostały m.in. spółki z rynku NewConnect i wybrani autoryzowani doradcy. Jak wynika z danych KRS, Szarek dostała główną rolę w komedii Klątwy faraona i posiada udziały w firmie Ent One, w której głównym udziałowcem był producent filmu, Patryk Vega[4][5].

Aresztowania[edytuj | edytuj kod]

W 2017 został zatrzymany przez policję pod zarzutem nękania Emila Haidara, byłego partnera Doroty Rabczewskiej. Podczas przeszukania w jego domu znaleziono trzy gramy kokainy. 7 września 2017 postawiono mu zarzuty, Stępień wyszedł z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 100 tysięcy zł[6][7]. W kwietniu 2018 usłyszał trzy zarzuty, dotyczące „nakłaniania (...) do zmuszania Emila H. do określonego zachowania, wywierania przy użyciu groźby bezprawnej wpływu na Emila H. jako świadka i oskarżyciela w postępowaniach, których stroną była Dorota R.”, posiadania trzech gramów kokainy oraz „nakłaniania trzech osób do tworzenia fałszywych dowodów popełnienia przez Emila H. przestępstwa polegającego na posiadaniu środków odurzających, w celu skierowania przeciwko Emilowi H. postępowania karnego”. Przyznał się tylko do posiadania środków odurzających[8].

"Kto chce zniszczyć Dodę?"[edytuj | edytuj kod]

W maju 2019 na łamach portalu www.zyciestolicy.com.pl, ukazał się tekst z którego wynikało, że artykuły przedstawiające w niekorzystnym świetle Dorotę Rabczewską oraz Emila Stępnia mogły być inspirowane. Jego autor Łukasz Pawelski wskazał na sieć wzajemnych powiązań uczestników procesu Dody. Pawelski zarzucił, że dziennikarz Grzegorz Jakubowski nie był w rzeczywistości autorem materiałów opisujących zajścia z udziałem piosenkarki. Ich prawdziwym inspiratorem i autorem miał być Jan Piński. Piński to przyjaciel Romana Giertycha, który reprezentuje Emila H. w sporze z Rabczewską i Stępniem. Co więcej, policjant przeprowadzający czynności w postępowaniu przygotowawczym przeciwko Stępniowi i Rabczewskiej miał być reprezentowany w jego sprawie rozwodowej przez mec. Jerzego Jurek. Ten również reprezentował interesy Emila H.[9].

Proces z "Pudelek.pl"[edytuj | edytuj kod]

Emil Stępień pozwał WP Media s.a. wydawcę portalu internetowego "Pudelek.pl" za naruszenie dóbr osobistych w cyklu publikacji. W dniu 26 lipca 2019 Sąd Okręgowy w Warszawie stwierdził, że doszło do naruszenia godności, czci, dobrego imienia i prawa do zachowania prywatności Emila Stępnia. Warszawski sąd w całości uwzględnił roszczenia niemajątkowe męża Doroty Rabczewskiej. Roszczenia majątkowe zostały uznane w ponad 80 procentach. Wydawca serwisu www.Pudelek.pl został zobowiązany do usunięcia i zakazu publikacji treści naruszających dobra osobiste męża sławnej piosenkarki. Ponadto sąd zasądził kwotę 150 tys. złotych tytułem zadośćuczynienia[10][11].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Nagrody filmowe[edytuj | edytuj kod]

 • 2015: Służby specjalne – Grand Prix Zielonogórskiego Festiwalu Filmu i Teatru
 • 2016: Pitbull. Nowe porządki – Platynowy Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"
 • 2018: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – „Bestseller Empiku” w kategorii: Film polski
 • 2017: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – Bursztynowe Lwy Gdynia, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych
 • 2016: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – Brylantowy Bilet, Nagroda Stowarzyszenia "Kina Polskie"

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Stępień, Emil Michał,warszawa,kraków,wiek 41 lat,ur. 1977,Raport o osobie,Krajowy Rejestr Sądowy,KRS on line,Info Veriti, www.infoveriti.pl [dostęp 2018-04-15] (pol.).
 2. Szef NewConnect zmienił stanowisko w atmosferze skandalu, wiadomosci.stockwatch.pl [dostęp 2018-04-17].
 3. Kim jest mąż Dody? - SE.pl, www.se.pl [dostęp 2018-04-15] (pol.).
 4. Szef GPW, Anna Szarek, film i wielkie pieniądze: Afera na giełdzie z komedią w tle - Polskatimes.pl, www.polskatimes.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 5. Ludwik Sobolewski: Upadek faraona giełdy - Wiadomości biznesowe - Newsweek.pl, www.newsweek.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 6. Wyszedł z aresztu, pojechał po Dodę - SE.pl, www.se.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 7. Gangsterzy zaczynają sypać, gf24.pl [dostęp 2018-04-17] (pol.).
 8. Emil S., mąż Doroty R., usłyszał nowe zarzuty. Grozi mu 10 lat więzienia (pol.). W: Plejada.pl [on-line]. plejada.pl, 2018-04-18. [dostęp 2018-04-18].
 9. Pawelski Łukasz, Kto chce zniszczyć Dodę?!, Życie Stolicy, 17 maja 2019 [dostęp 2019-07-23] (pol.).
 10. Anna Walarowska, Mąż Dody - Emil Stępień wygrał proces z "Pudelkiem". Wydawca popularnego serwisu ma mu zapłacić 150 tys. złotych!!!, Życie Stolicy, 30 lipca 2019 [dostęp 2019-07-30] (pol.).
 11. Pudelek ma przeprosić męża Dody i zapłacić mu 150 tys. zł odszkodowania, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-31] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]