Przejdź do zawartości

Emmanuel de Grouchy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emmanuel de Grouchy
Ilustracja
Marszałek Emmanuel de Grouchy
Marszałek Francji
Data i miejsce urodzenia

23 października 1766
Paryż

Data i miejsce śmierci

29 marca 1847
Saint-Étienne

Przebieg służby
Lata służby

1780-1815

Siły zbrojne

Królestwo Francji
Królestwo Francji
Republika Francuska
Cesarstwo Francuskie

Główne wojny i bitwy

Wojna I koalicji
Wojna II koalicji
Wojna III koalicji
Wojna IV koalicji
Wojna na Półwyspie Iberyjskim
Wojna VII koalicji

podpis
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Order Korony Żelaznej III klasy (Włochy) Order Zasługi Wojskowej (wojenny, Bawaria)

Emmanuel de Grouchy (ur. 23 października 1766 w Paryżu, zm. 29 marca 1847 w Saint-Étienne) – francuski generał, marszałek Francji i par Francji; ostatni z marszałków Napoleona Bonapartego.

Początki kariery

[edytuj | edytuj kod]

31 marca 1780 wstąpił do szkoły artyleryjskiej w Strasburgu i służył w pułkach kawalerii, dragonów i huzarów. 7 września 1792 został generałem. Najczęściej obejmował dowództwa nad kawalerią. Uczestnik bitew okresu wojen napoloeńskich.

Kampania 1815 r.

[edytuj | edytuj kod]

W 1815 został mianowany przez Napoleona Marszałkiem Francji, podczas przygotowywania nowej kampanii przez Cesarza. Dowodził prawym skrzydłem odbudowanej Wielkiej Armii. Po udziale w zwycięskiej dla Francuzów bitwie pod Ligny, powierzono mu cztery korpusy (2 jazdy i 2 piechoty) z zadaniem ścigania pobitych Prusaków. Dowodząc prawie 35-tysięczną armią skierował podległe oddziały w kierunku Brukseli, jednak zaniedbał wysyłania licznych patroli, przez co nie mógł wiedzieć, iż oddziały wroga zostały w ciągu nocy z 17/18 czerwca zreorganizowane i podążają do Waterloo, aby połączyć się z Anglikami Wellingtona. Dowódca wojsk pruskich, feldmarszałek Blücher, postanowił zmylić Grouchy’ego stawiając 20-tysięczny korpus pod gen. Thielmannem na wschód od toczącej się bitwy. Mimo iż marszałek słyszał odgłosy bitwy pod Waterloo, to pomimo nalegań swojego sztabu postanowił pokonać Thielmanna i wykonać dane mu rozkazy. Napisany ok. godziny 11 rozkaz Soulta przybycia ze swoją armią dostał po 17.30, co definitywnie przekreślało szanse realnej pomocy u boku Cesarza, więc postanowiono o walce z Thielmannem. W czasie bitwy korpusy generałów Gérarda i Vandamme’a rozbiły słabszych liczebnie Prusaków, którzy wiedząc o wygranej pod Waterloo rozpoczęli odwrót. Jednak wielki przebłysk talentu wojskowego Grouchy’ego miał dopiero nadejść. Gdy dotarła wiadomość o porażce pod Waterloo i panicznej ucieczce Francuzów, w sztabie zdecydowano o odwrocie do Francji. Grouchy, nie tylko odpowiednio rozplanował przemarsz 30-tysięcznej armii, ale pozostawił w Namur cały korpus Vandamme’a, dzięki czemu gdy Gérard i 2 korpusy jazdy przekraczały granicę, wrogie wojska uwikłane w starcia z lepiej dowodzonymi Francuzami traciły cenny czas, a także ponosiły olbrzymie straty w ludziach, które po stronie Vandamme’a były prawie niewidoczne. Gdy nocą dokonano odwrotu z Namur w kierunku Francji, okazało się, jaką przytomnością umysłu wykazał się Grouchy odprowadzając do swej ojczyzny pełny korpus.

Dalsze losy

[edytuj | edytuj kod]

Po drugiej abdykacji Napoleona, udał się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. W 1821 powrócił do Francji. Zmarł 29 marca 1847 w Saint-Étienne.

Odznaczenia[1]

[edytuj | edytuj kod]

Publikacje

[edytuj | edytuj kod]
  • Observations sur la relation de la campagne de 1815 publiée par le général Gourgaud. Philadelphia (1819).
  • Memoires du maréchal de Grouchy. 5 tomów, Paris (18731875), wydane przez jego wnuka.

Literatura

[edytuj | edytuj kod]
  • Die Marschälle Napoleons I. von Désiré Lacroix, Übertragen von Oskar Marschall von Bieberstein; Verlag von Heinrich Schmidt & Carl Günther, 1898.
  • Marschälle, Generale, Soldaten Napoleons I. von Carl Bleibtreu, 2. Auflage, Verlag Alfred Schall, Berlin, vor 1911.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]