Enola Gay

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
B-29 Enola Gay eksponowany w Steven F. Udvar-Hazy Center, rok 2004
Paul Tibbets w kokpicie bombowca B-29 Enola Gay
Grzyb atomowy nad Hiroszimą

Enola Gay – nieoficjalna nazwa (przydomek) bombowca Boeing B-29 Superfortress, który w dniu 6 sierpnia 1945 roku zrzucił bombę atomową Little Boy na Hiroszimę.

Samolot[edytuj | edytuj kod]

załoga Enola Gay

Boeing B-29 był jednym z 15 amerykańskich bombowców strategicznych z okresu II wojny światowej specjalnie przystosowanych do zrzucania bomb atomowych. Posiadał numer seryjny 44-86292 i numer boczny 82, należał do 509. Composite Group dowodzonej przez płk. Paula Tibbetsa, który nazwał samolot panieńskim nazwiskiem swojej matki – Enola Gay[1].

Samolot (podobnie jak Bockscar, który zrzucił drugą bombę atomową) został wyprodukowany w zakładach Martin w Omaha[2].

Nalot na Hiroszimę[edytuj | edytuj kod]

Jego jedyna misja – zbombardowanie Hiroszimy – zaczęła się 6 sierpnia 1945 roku o godzinie 2:45 rano, na wyspie Tinian w Archipelagu Mariańskim. Po zrzuceniu bomby atomowej Little Boy około godziny 8:15 na Hiroszimę powrócił do bazy o 11:00 rano. Pilotem i dowódcą Enola Gay był Paul Tibbets.

Po wojnie[edytuj | edytuj kod]

Po zbombardowaniu Hiroszimy bombowiec Enola Gay nie został już nigdy użyty w lotach bojowych. Przez kilkadziesiąt lat przechowywany był w różnych hangarach US Air Force, w 1986 roku został wykupiony od amerykańskiego lotnictwa wojskowego przez entuzjastów historii II wojny światowej i powierzony Instytutowi Smithsona.

Samolot został poddany remontowi i konserwacji w warsztatach Paul E. Garber Facility w Suitland w stanie Maryland i w grudniu 2003 roku przekazany do centrum ekspozycyjnego National Air and Space Museum im. Stevena F. Udvar-Hazy’ego w Chantilly w stanie Wirginia.

Wpływy kulturowe[edytuj | edytuj kod]

W 1980 roku brytyjska grupa synth popowaOMD jeden ze swoich utworów zatytułowała „Enola Gay”. W piosence-proteście przeciwko zimnowojennej polityce Margaret Thatcher, później jednym z największych przebojów grupy, autor tekstu Andy McCluskey pisał o amerykańskim bombowcu – matce Little Boya i symbolicznej godzinie 8:15 (zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę)[3].

W 1990 roku polska grupa Turbo wydała album Dead End. Znalazł się na nim utwór „Enola Gay”, opowiadający o zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę:

That’s how the end of the world has begun
In flames its last moments of life
Infernal attack came from the air
Enola Gay”

W 2006 roku szwedzka grupa power metalowa Sabaton nagrała utwór „Nuclear Attack”, opowiadający o ataku atomowym na Hiroszimę, wymieniając w pierwszej zwrotce przydomek samolotu (Dropped from Enola...).

W 2011 roku japoński muzyk Sugizo wydał singiel zatytułowany „Enola Gay”. W 2008 roku podczas koncertu „Rise To Cosmic Dance”, na dużym ekranie, za artystą i jego zespołem, przez cały utwór pokazywane były hasła antywojenne i krótkie filmiki pokazujące grzyb atomowy i wybuchy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Richard Rhodes: Jak powstała bomba atomowa. Warszawa: Prószyński i S-ka, 2000, s. 638. ISBN 83-7255-131-6.
  2. Doyle 2020 ↓, s. 22.
  3. Song Meanings – OMD Enola Gay.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]