Dzwonkówka porfirowobrązowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Entoloma porphyrophaeum)
Dzwonkówka porfirowobrązowa
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

dzwonkówkowate

Rodzaj

dzwonkówka

Gatunek

dzwonkówka porfirowobrązowa

Nazwa systematyczna
Entoloma porphyrophaeum (Fr.) P. Karst.
Bidr. Känn. Finl. Nat. Folk 32: 259 (1879)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Dzwonkówka porfirowobrązowa (Entoloma porphyrophaeum (Fr.) P. Karst.) – gatunek grzybów z rodziny dzwonkówkowatych (Entolomataceae)[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Entoloma, Entolomataceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[2].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1857 r. Elias Fries nadając mu nazwę Agaricus porphyrophaeus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu Petter Karsten 1879 r.[2]

Synonimy[3]:

  • Agaricus porphyrophaeus Fr. 1857
  • Leptonia porphyrophaea (Fr.) Largent 1977
  • Rhodophyllus porphyrophaeus (Fr.) J.E. Lange 1921
  • Trichopilus porphyrophaeus (Fr.) P.D. Orton 1991

Nazwę zwyczajową zaproponował Władysław Wojewoda w 2003 r.[4]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 4-14,5 cm, początkowo stożkowy, potem stopniowo wypłaszczający się, w końcu całkowicie rozpostarty, zazwyczaj z wyraźnie wypukłym środkiem. Brzeg początkowo podwinięty, potem wyprostowany i pofalowany lub popękany. Jest niehigrofaniczny; w stanie wilgotnym nieprzeźroczysty i nieprążkowany. Powierzchnia promieniście włóknista, czasami z bardzo drobnymi łuseczkami, w stanie suchym filcowata. Początkowo jest brązowawa lub czerwono-brązowa z fioletowym połyskiem, przy brzegu nieco jaśniejsza, potem stopniowo traci fioletowe zabarwienie[5].

Blaszki

W liczbie 40-60 z międzyblaszkami (l=3-7), głęboko wykrojone lub wolne, o szerokości do 20 mm, początkowo białe lub kremowe, potem różowe lub łososiowe, w końcu brązowo-różowe. Ostrza nierównomiernie ząbkowane tej samej barwy[5].

Trzon

Wysokość 4-16 cm, grubość 5-8 mm, cylindryczny, czasami rozszerzający się ku podstawie, pełny. Powierzchnia włókienkowata lub łuseczkowata, silnie czerwonawoporfirowa. Podstawa biało filcowata[5].

Miąższ

W kapeluszu pod skórką tej samej barwy co powierzchnia, w środku różowy, wewnątrz trzonu białawy. Bez zapachu, lub o słabym, słodkawym zapachu. Smak łagodny lub nieprzyjemny, rzadziej orzechowy[5].

Cechy mikroskopowe

Zarodniki w widoku z boku nieregularnie kanciaste, o wymiarach 8-12 × 5,5-8 μm. Podstawki 32-60 × 9-13 μm, 4–zarodnikowe, ze sprzążkami. Pomiędzy podstawkami baryłkowate lub w kształcie kręgla cheilocystydy o wymiarach 20-60 × 7-20 μm, szerokiej podstawie z dzióbkiem o długości 3-12 μm, rzadko z jednokomórkową szyjką o długości 2,5-7 μm. Strzępki skórki kapelusza cylindryczne, z nabrzmiałymi elementami o szerokości do 25 μm. Zawierają wewnątrzkomórkowy brązowo-purpurowy pigment. W strzępkach hymenium i skórki sprzążki[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Dzwonkówka porfirowobrązowa w Europie jest szeroko rozprzestrzeniona i dość częsta na obszarach o klimacie umiarkowanym[6], głównie w Europie Północnej i Zachodniej[5]. Notowana jest także w niektórych rejonach Azji i Ameryki Północnej. W Anglii i Irlandii jest częsta[7]. W piśmiennictwie naukowym do 2003 r. podano na terenie Polski 4 stanowiska[4]. Aktualne stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Jest w nim zaliczona do grupy gatunków chronionych i zagrożonych[8] Znajduje się na liście gatunków zagrożonych także w Niemczech, Danii, Holandii i Szwecji[4].

Występuje na słabo nawożonych, półnaturalnych obszarach trawiastych lub w lasach z krzaczastą wierzbą płożącą i innymi wierzbami, także w tundrze[6]. W Polsce notowana od września do października na łąkach, pastwiskach, przydrożach, rzadziej w lasach iglastych i mieszanych[4].

Charakterystyczną cechą tego gatunku dzwonkówki jest długowieczność jej owocników – nawet kilka tygodni[7].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Dzwonkówka torfowiskowa (Entoloma elodes) jest częściowo higrofaniczna; w stanie suchym ma jaśniejszy i matowy kapelusz, w stanie wilgotnym szarobrązowy lub szarofioletowy, czasem koncentrycznie strefowany[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Entoloma porphyrophaeum, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. a b c Index Fungorum. [dostęp 2018-12-24]. (ang.).
  3. Species Fungorum. [dostęp 2018-12-24]. (ang.).
  4. a b c d Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  5. a b c d e f Flora Agaricina Neerlandica. Critical monographs on the families of agarics and boleti occuring in the Netherlands. 1: Entolomataceae. 1988, 1:1, s.148
  6. a b M.E. Noordeloos, M.E. Entoloma s.l., Fungi Europaei. 5:1, s. 407
  7. a b First Nature. Entoloma porphyrophaeum. [dostęp 2018-12-24]. (ang.).
  8. Aktualne stanowiska dzwonkówki porfirowobrązowej w Polsce. [dostęp 2018-12-24].
  9. Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.