Ernst vom Rath

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ernst vom Rath
Ilustracja
Ernst vom Rath, 1934
Pełne imię i nazwisko

Ernst Eduard vom Rath

Data i miejsce urodzenia

3 czerwca 1909
Frankfurt nad Menem

Data i miejsce śmierci

9 listopada 1938
Paryż

Przyczyna śmierci

zamach

Zawód, zajęcie

dyplomata, prawnik

Narodowość

niemiecka

Partia

NSDAP

Ernst Eduard vom Rath (ur. 3 czerwca 1909 we Frankfurcie nad Menem, zm. 9 listopada 1938 w Paryżu) – niemiecki dyplomata, prawnik, członek NSDAP.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Uczęszczał do szkoły we Wrocławiu, studiował prawo w Bonn, Monachium i Królewcu do 1932, gdy wstąpił do NSDAP i rozpoczął karierę dyplomaty. Dwa lata później wstąpił do paramilitarnej organizacji Sturmabteilung. W 1935, po pobycie w Bukareszcie zaczął pracować w ambasadzie Niemiec w Paryżu.

Grób Ernsta vom Ratha na cmentarzu przy Nordfriedhof w Düsseldorfie

Zginął w zamachu przeprowadzonym przez 17-letniego Żyda Herszela Grynszpana, w odwecie za deportowanie jego rodziny z Hanoweru do Polski. Zamachowiec zamierzał wziąć odwet na niemieckim ambasadorze w Paryżu Joannesie von Welczek, a Ernst vom Rath stał się ofiarą przez pomyłkę.

Zamordowanie vom Ratha zostało wykorzystane przez nazistów w podsycaniu nastrojów antysemickich w Niemczech (m.in. na Górnym Śląsku[potrzebny przypis]) przed pogromem znanym jako noc kryształowa. Niemiecka propaganda określiła zamach mianem „ataku międzynarodowego Żydostwa na Rzeszę Niemiecką”, kojarząc go z zamachem na szwajcarskiego nazistę Wilhelma Gustloffa, dokonanym w lutym 1936 przez żydowskiego studenta Dawida Frankfurtera.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]