Europejska Federacja Spadochroniarzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Europejska
Federacja Spadochroniarzy
Ilustracja
Państwo  Francja
Siedziba Tuluza
Data założenia 21 marca 1990
Zasięg Europa
Powiązania Związek Polskich Spadochroniarzy
brak współrzędnych

Europejska Federacja Spadochroniarzy (U.E.P.) powołany został 21 marca 1990 roku po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw Republiki Francuskiej, ze statutem wzorowanym na prawie francuskim. Językiem urzędowym Związku jest język francuski i angielski.

Inicjatorami powołania Związku były narodowe związki spadochroniarzy: Francji, Belgii, Niemiec i Włoch. U.E.P. jest Związkiem zrzeszającym aktualnie narodowe związki spadochroniarzy dziesięciu państw: Niemiec, Belgii, Cypru, Hiszpanii, Francji, Grecji, Węgier, Włoch, Polski i Portugalii. Obserwatorem jest narodowy związek spadochroniarzy Austrii. Siedzibą Sekretariatu U.E.P. jest Tuluza we Francji. W ramach Związku narodowe związki spadochroniarzy zachowują swoją samodzielność narodową i apolityczność. Członkami są byli i aktualni żołnierze wywodzący się z jednostek spadochronowych i specjalnych i w większości umocowani są w strukturach wojskowych lub policyjnych (np. Węgrzy). Natomiast członkami Związku Polskich Spadochroniarzy (ZPS) mogą być również osoby cywilne z innych stowarzyszeń oraz aeroklubów, którzy wcześniej wykonywali skoki spadochronowe.

U.E.P. swą międzynarodową działalność skupia na wymianie doświadczeń i formowaniu wniosków i postulatów dotyczących użycia i rozwoju wojsk spadochronowych i specjalnych, ich rozpowszechniania w instytucjach własnego kraju, a także pomiędzy członkami Związku. Zasadniczymi przedsięwzięciami w skali roku są Międzynarodowe Mistrzostwa Spadochronowe U.E.P. w skokach na celność lądowania oraz coroczny Kongres U.E.P.

Ponadto członkowie U.E.P. spotykają się z okazji ważniejszych wydarzeń narodowych i spadochronowych upamiętniających udział jednostek spadochronowych w operacjach bojowych i pokojowych (capstrzyki, festyny, pokazy, zawody spadochronowe) zapraszając do udziału innych członków Związku oraz sąsiadów – uczestnictwo jest dobrowolne.

Pierwsze kontakty Związku Polskich Spadochroniarzy (ZPS) z U.E.P. zostały nawiązane w 1998 roku. Na III Krajowy Zjazd ZPS w maju 1999 roku, zaproszono Sekretarza Generalnego U.E.P. płk. (r.) Michela Reeba i wiceprezesa Związku Niemieckich Spadochroniarzy płk. (r.) Heinza Blissa. Wynikiem pobytu i dokonanych uzgodnień było zaproszenie na IX Kongres U.E.P. na Cypr i w dniu 27 października 1999 roku ZPS został przyjęty do U.E.P.

Do 2012 roku odbyło się dwadzieścia Kongresów, w tym XI organizowany przez ZPS w 2001 roku w Krakowie oraz dziewięć Międzynarodowych Mistrzostw Spadochronowych U.E.P. ZPS aktywnie uczestniczy w działalności federacyjnej i sportowej dzieląc się osiągnięciami polskich jednostek powietrznodesantowych, desantowo–szturmowych i specjalnych w operacjach pokojowych organizacji międzynarodowych.

Do liczących się należą również osiągnięcia reprezentacji spadochronowej ZPS. Uczestniczyli w ośmiu mistrzostwach U.E.P., w których to czterokrotnie zespoły ZPS zajmowały indywidualnie i zespołowo pierwsze miejsca – np. w 2008 roku w Belgii.

W 2011 roku Związek Polskich Spadochroniarzy był gospodarzem IX Międzynarodowych Mistrzostw Spadochronowych U.E.P. zorganizowanych w lipcu w Rzeszowie oraz XXI Kongresu U.E.P. odbytego w dniach od 28 września do 2 października 2011 roku w Krakowie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. XXI Kongres U.E.P. w Krakowie. [dostęp 2015-06-26].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]