Eustachy Kajetan Sapieha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eustachy Kajetan Sapieha
Ilustracja
Herb
Lis
Rodzina Sapiehowie herbu Lis
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1797
Werki
Data i miejsce śmierci 16 listopada 1860
Paryż
Ojciec Franciszek Sapieha
Matka Pelagia Róża Potocka
Żona

Róża Mostowska

Dzieci

Eustachy Franciszek
Jan Paweł Aleksander
Maria Aniela

Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari

Książę Eustachy Kajetan Sapieha herbu Lis (ur. 7 sierpnia 1797 w Werkach pod Wilnem, zm. 16 listopada 1860 w Paryżu) – polski szlachcic, powstaniec listopadowy, emigrant.

Był synem Franciszka Sapiehy. W młodości służył w carskiej kawalerii, po osiągnięciu pełnoletniości wystąpił z wojska rosyjskiego i wyjechał za granicę. Po wybuchu powstania zgłosił się do polskiego wojska i służył w randze podporucznika w sztabie Jana Zygmunta Skrzyneckiego. W październiku 1831 przekroczył, wraz z całym sztabem, granicę zaboru pruskiego, po czym wyemigrował do Francji. W listopadzie 1831 został odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari. Na emigracji związany był z obozem Hotelu Lambert.

Ze względu na niezłożenie przysięgi wiernopoddańczej carowi Mikołajowi I wszystkie dobra w kraju zostały mu skonfiskowane.

Był mężem Róży z Mostowskich (córki Tadeusza Mostowskiego), ojcem Jana Pawła Aleksandra i Eustachego Franciszka (1836–1909) oraz Marii Anieli (żony Władysława Michała Branickiego).

Pochowano go na cmentarzu Montmartre.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polacy pochowani na cmentarzu Montmartre oraz Saint-Vincent i Batignolles w Paryżu, pod. red. Andrzeja Biernata i Sławomira Górzyńskiego, Warszawa 1999