Eustachy Kajetan Sapieha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Eustachy Kajetan Sapieha
Ilustracja
Herb
Lis
Rodzina Sapiehowie herbu Lis
Data i miejsce urodzenia 7 sierpnia 1797
Werki
Data i miejsce śmierci 16 listopada 1860
Paryż
Ojciec Franciszek Sapieha
Matka Pelagia Róża Potocka
Żona

Róża Mostowska

Dzieci

Eustachy Franciszek
Jan Paweł Aleksander
Maria Aniela

Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari

Książę Eustachy Kajetan Sapieha herbu Lis (ur. 7 sierpnia 1797 w Werkach pod Wilnem, zm. 16 listopada 1860 w Paryżu) – polski szlachcic, powstaniec listopadowy, emigrant.

Był synem Franciszka. W młodości służył w carskiej kawalerii, po uzyskaniu pełnoletniości wystąpił z wojska rosyjskiego i wyjechał za granicę. Po wybuchu powstania zgłosił się do polskiego wojska i służył w randze podporucznika w sztabie Jana Skrzyneckiego. W październiku 1831 wraz z całym sztabem przekroczył granicę zaboru pruskiego, po czym emigrował do Francji. W listopadzie 1831 odznaczony Złotym Krzyżem Virtuti Militari.

Ze względu na niezłożenie przysięgi wiernopoddańczej carowi Mikołajowi I wszystkie dobra w kraju zostały mu skonfiskowane.

Na emigracji związany był z obozem Hotelu Lambert.

Był mężem Róży z Mostowskich, córki Tadeusza Antoniego Mostowskiego, ojcem Jana Pawła Aleksandra i Eustachego Franciszka (1836-1909) oraz Marii Anieli żony Władysława Branickiego.

Pochowany na Cmentarzu Montmartre.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polacy pochowani na Cmentarzu Montmartre oraz Saint-Vincent i Batignolles w Paryżu, pod. red. Andrzeja Biernata i Sławomira Górzyńskiego, Warszawa 1999