Ewa Bartnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Bartnik
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 grudnia 1949
Warszawa

Zawód, zajęcie

biolożka

Tytuł naukowy

profesor nauk biologicznych

Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Uczelnia

Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, Uniwersytet Warszawski

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Ewa Maria Bartnik z domu Balicka (ur. 15 grudnia 1949 w Warszawie) – polska biolożka, profesor nauk biologicznych, wykładowczyni akademicka, popularyzatorka nauki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła studia z zakresu biologii na Uniwersytecie Warszawskim[1]. Uzyskiwała następnie kolejne stopnie naukowe (doktora i doktora habilitowanego). W 1993 otrzymała tytuł profesora nauk biologicznych[2]. Pracę zawodową rozpoczynała w Zakładzie Genetyki UW[1], następnie związana z Instytutem Genetyki i Biotechnologii tego uniwersytetu oraz z Instytutem Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk[2]. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z biologią molekularną i genetyką, prowadzi badania m.in. dotyczące mitochondrialnego DNA[3]. Pełniła funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Genetycznego, została zastępczynią przewodniczącego Komitetu Genetyki Człowieka i Patologii Molekularnej PAN oraz członkinią Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów[2]. Jest również współautorką podręczników biologii dla liceum ogólnokształcącego oraz podręczników akademickich, została przedstawicielką Polski w grupie eksperckiej ds. nauk przyrodniczych w badaniu umiejętności uczniów PISA.

Jest także popularyzatorką nauki, w 2008 została laureatką nagrody honorowej Polskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Naukowych dla naukowca przyjaznego mediom (2008)[4].

W 2012 prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz nauki w Polsce i na świecie oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, odznaczył Ewę Bartnik Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Profesor Ewa Bartnik. biznes.org.pl. [dostęp 2012-10-03].
  2. a b c Prof. dr hab. Ewa Maria Bartnik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2012-10-03].
  3. Ludzki genom mitochondrialny – mutacje, polimorfizmy i choroby. pan-ol.lublin.pl. [dostęp 2012-10-03].
  4. Nagroda im. Karola Sabatha wręczona. naukowi.pl, 16 października 2008. [dostęp 2012-10-03].
  5. Odznaczenia i nominacje profesorskie. prezydent.pl, 3 października 2012. [dostęp 2012-10-03].