Ewa Klupsz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ewa Klupsz
Zawód, zajęcie informatyczka
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Ewa Klupszpolska informatyczka, działaczka opozycji demokratycznej w PRL.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończyła kierunek Informatyka na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Od początku istnienia Gazety Wyborczej (w 1989 roku) pracowała przeze kilka lat jako informatyk w jej redakcji. Od 1995 roku prowadzi firmę „EK, Ewa Klupsz”, specjalizującą się w doradztwie w zakresie oprogramowania.

Będąc studentką, zgłosiła się w pierwszych dniach stanu wojennego do Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom do pracy przy pomocy dla osób uwięzionych w obozach internowania. Po pewnym czasie Ludwika Wujec zaproponowała jej pracę dla podziemia niepodległościowego. Początkowo zajmowała się dostarczaniem materiałów poligraficznych (blach, matryc i diapozytywów) do skrzynek obsługiwanych przez podziemne drukarnie. Około 1985 roku weszła do zespołu (wraz z Hanną Kasprzyk) kierowanego przez Mieczysława Prószyńskiego pracującego nad informatyzacją redakcji Tygodnika Mazowsze – dzięki niemu to podziemne wydawnictwo jako pierwsze w Polsce było składane za pomocą programu komputerowego. Program ten zawierał moduł dzielący wyrazy na sylaby, by umożliwić ich przenoszenie między wierszami – był to prawdopodobnie pierwszy taki poprawnie działający moduł w dziejach oprogramowania w języku polskim[1]. Do 1989 roku pracowała przy składzie Tygodnika Mazowsze.

Order[edytuj | edytuj kod]

13 grudnia 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski po postanowieniu z dnia 22 sierpnia 2014 roku odznaczył Ewę Klupsz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Klupsz, Ewa. 2012-12-02. [dostęp 2014-12-13].
  2. M.P. z  2014  r. poz.  1036