Jean-Baptiste André Godin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Familister)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Godina w Guise

Jean-Baptiste André Godin (ur. 26 stycznia 1817 w Esquéhéries, zm. 29 stycznia 1888 w Guise) – francuski przemysłowiec i pisarz, twórca teorii politycznych i eksperymentów społecznych.

Jean-Baptiste Godin wzbogacił się dzięki patentowi, który otrzymał na konstrukcję pieców kuchennych, na które w wieku XIX było spore zapotrzebowanie. Rosnąca produkcja jego początkowo niewielkiej firmy zmusiła go do przeniesienia fabryki do Guise, dzięki czemu mógł efektywnie korzystać z transportu kolejowego.

W swojej fabryce produkował piece kuchenne i grzewcze wielu typów, w większości wykonane z żeliwa, niektóre emaliowane. Zdobyty majątek wykorzystał do ustanowienia funduszy wspomagających rozwój pracowników; wraz ze swoim kuzynem Moretem studiował teorie socjalistów, stając się gorliwym zwolennikiem socjalisty utopijnego Charles'a Fouriera.

W 1882 r. został odznaczony Legią Honorową.

Familister[edytuj | edytuj kod]

Familistère, wewnętrzny dziedziniec

Dziełem jego życia był wybudowany kompleks mieszkalny nazwany przez niego familisterem (Familistère). Budynek miał być realizacją Fourierowskiej idei falansteru i przeznaczony był dla pracowników fabryki Godina.

W budynku mieściły się sale jadalne, żłobki, przedszkola, szkoły, pralnie, łaźnie, biblioteki, a nawet teatr. Każda rodzina w odróżnieniu od falansteru miała tutaj jednak własne mieszkanie. Familister od założenia w 1859 działał do 1939. W szczytowym okresie jego istnienia mieszkało tam 400 rodzin.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]