Festiwal w Bayreuth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Festiwal w Bayreuth – odbywający się od 1876 roku festiwal muzyczny w bawarskim mieście Bayreuth, poświęcony wyłącznie dziełom Ryszarda Wagnera. Miejscem festiwalu jest specjalny teatr, w dużej mierze zaprojektowany przez samego kompozytora, zwany Festspielhaus.

Wystawiane dzieła[edytuj | edytuj kod]

Na festiwalu odtwarza się tak zwany kanon z Bayreuth, czyli wszystkie dzieła Wagnera obecne w standardowym repertuarze.

Kierowanie festiwalem[edytuj | edytuj kod]

Festiwalem od początku jego istnienia kieruje rodzina kompozytora. Najbardziej zasłużony był Wieland Wagner, odnowiciel festiwalu po wojnie (od 1951), znany z nowatorskich, minimalistycznych inscenizacji nie tylko dzieł Wagnera, który przyciągnął do Bayreuth najlepszych artystów z całej Europy (Birgit Nilsson, Wolfganga Windgassena, Hansa Hottera i innych). Współdyrektorem, a po śmierci Wielanda jedynym dyrektorem, festiwalu był Wolfgang Wagner.

Po zakończeniu edycji w 2008 roku Wolfgang Wagner zrezygnował, po 57 latach, z prowadzenia festiwalu, przekazując kierowanie nim swoim córkom, Evie Wagner-Pasquier i Katharinie Wagner; córki Wolfganga oficjalnie mianował kierowniczkami festiwalu Thomas Goppel, bawarski minister kultury[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daughters chosen to run Bayreuth (ang.). W: BBC News [on-line]. BBC, 1 September 2008. [dostęp 2015-03-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]