Festiwal w Bayreuth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Festiwal wagnerowski w Bayreuth – odbywający się od 1876 roku festiwal muzyczny w bawarskim mieście Bayreuth, poświęcony wyłącznie dziełom Ryszarda Wagnera. Miejscem festiwalu jest specjalny teatr w dużej mierze zaprojektowany przez samego kompozytora, zwany Festspielhaus.

Festspielhaus w Bayreuth

Dzieła wystawiane w Bayreuth[edytuj]

Tzw. kanon z Bayreuth, wszystkie dzieła Wagnera obecne w standardowym repertuarze.

Kierowanie festiwalem[edytuj]

Festiwalem od początku jego istnienia kieruje rodzina kompozytora. Najbardziej zasłużony był Wieland Wagner, odnowiciel festiwalu po wojnie (od 1951), znany z nowatorskich, minimalistycznych inscenizacji nie tylko dzieł Wagnera, który przyciągnął do Bayreuth najlepszych artystów z całej Europy (Birgit Nilsson, Wolfganga Windgassena, Hansa Hottera i innych). Współdyrektorem, a po śmierci Wielanda jedynym dyrektorem festiwalu był Wolfgang Wagner.

Po zakończeniu festiwalu 2008 Wolfgang Wagner zrezygnował po 57 latach z prowadzenia festiwalu, przekazując kierowanie nim swoim córkom, Evie Wagner-Pasquier i Katharinie Wagner; Thomas Goppel, bawarski minister kultury, oficjalnie mianował córki Wolfganga kierowniczkami festiwalu[1].

Przypisy

  1. Daughters chosen to run Bayreuth (ang.). W: BBC News [on-line]. BBC, 1 September 2008. [dostęp 2015-03-31].

Linki zewnętrzne[edytuj]