Birgit Nilsson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Birgit Nilsson
Ilustracja
Birgit Nilsson (1948)
Data i miejsce urodzenia

17 maja 1918
Västra Karup

Data i miejsce śmierci

25 grudnia 2005
Västra Karup

Typ głosu

sopran dramatyczny

Gatunki

opera

Zawód

śpiewaczka

Odznaczenia
Komandor 1. klasy Orderu Wazów (Szwecja) Kawaler 1. klasy Orderu Wazów (Szwecja) Komandor z Gwiazdą Królewskiego Norweskiego Orderu Świętego Olafa Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)

Birgit Nilsson (ur. 17 maja 1918 w Västra Karup w pobliżu Helsingborga, zm. 25 grudnia 2005 tamże) – szwedzka śpiewaczka operowa, sopran dramatyczny, uważana za czołową wykonawczynię oper Wagnera w okresie powojennym.

Studiowała w Królewskiej Szkole Operowej w Sztokholmie, w 1944 debiutowała w Operze Królewskiej w Sztokholmie. W 1946 zwróciła na siebie uwagę jako Agata w Wolnym strzelcu Carla Marii Webera i Lady Makbet w Makbecie Giuseppe Verdiego, w przedstawieniach pod dyrekcją Fritza Buscha. W kolejnych latach zyskała status gwiazdy opery skandynawskiej, dzięki m.in. partiom sopranowym w dziełach Wagnera – Wenus w Tannhäuserze, Senty w Holendrze tułaczu, Izoldy w Tristanie i Izoldzie, Brunhildy i Zyglindy w Walkirii.

W 1951 na zaproszenie Fritza Buscha wystąpiła na festiwalu w Glydenbourne; zwróciła wówczas uwagę wielu krytyków partią Elektry w Idomeneo Mozarta. Od tego czasu zyskała sławę światową, występowała w La Scali, Metropolitan Opera, na festiwalu w Bayreuth. Zyskała opinię najwybitniejszej wykonawczyni Wagnera i Straussa w swoim pokoleniu. Do jej najbardziej znanych partii należały rola tytułowa w Elektrze Straussa, Farbiarka w Kobiecie bez cienia tego samego kompozytora, rola tytułowa w Turandot Pucciniego, rola tytułowa w Aidzie Verdiego, role wagnerowskie. W 1975 jedyny raz wystąpiła w Polsce, jako Tosca, w Teatrze Wielkim w Warszawie.

W 1966 została laureatką prestiżowej duńskiej Nagrody Fundacji Muzycznej Léonie Sonning.

Karierę zakończyła jesienią 1984 w Ludwigshafen. Była znana z poczucia humoru, a także jako miłośniczka piwa. Jej mężem był lekarz weterynarii Bertil Niklasson. W 1995 wydała biografię „La Nilsson”. Zmarła w wieku 87 lat w grudniu 2005, oficjalnie o jej śmierci poinformowano 12 stycznia 2006.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Otrzymała liczne odznaczenia, w tym[1]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Prizes and awards (ang.). Birgit Nilsson Museum. [dostęp 2020-01-17].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]