Filia ZGWŻ w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Gmina Żydowska w Poznaniu
Ilustracja
Filia ZGWŻ przy ulicy Stawnej 10
Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP
Data powołania 1999
Siedziba Poznań
Adres ul. Stawna 10
61-582 Poznań[1]
Liczba członków ok. 40
Przewodniczący Alicja Kobus
Strona internetowa Gminy

Filia Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ) w Poznaniugmina żydowska z siedzibą w Poznaniu. Swoim zasięgiem obejmuje teren byłego województwa poznańskiego.

Gmina powstała w 1999, po zmianach organizacyjnych Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku, do której uprzednio należał Poznań. Obecnie zrzesza około 40 członków[2].

8 stycznia 2009 w siedzibie gminy przy ulicy Stawnej 10 otwarto dom modlitwy, do którego uroczyście wprowadzono[3] zwoje Tory ufundowane przez Orit i Meshulama Shafranów z Izraela[4].

Gmina prowadzi szereg działań zarówno religijnych jak i kulturowych. Jednym z osiągnięć gminy jest przeniesienie pomniku upamiętniającego ofiary obozów pracy dla Żydów ze Stadionu Miejskiego na ul. Królowej Jadwigi. Na przestrzeni 17 lat gmina i jej przewodnicząca otrzymały liczne nagrody, podziękowania i wyróżnienia. Do najważniejszych z nich należą: medal Zasłużony dla miasta Poznania dla Gminy Żydowskiej w Poznaniu[5], Europejska Nagroda Obywatelska za prowadzenie dialogu religijnego i międzykulturowego dla przewodniczącej Alicji Kobus[6], oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski nadany Alicji Kobus przez prezydenta Bronisława Komorowskiego[7].

Zarząd Główny[edytuj | edytuj kod]

  • Przewodniczący: Alicja Kobus[8] (od 1999)
  • Wiceprzewodniczący: Magdalena Kuś
  • Skarbnik: Alexander Imas
  • Członek Zarządu: Weronika Mikołajczak

Przypisy[edytuj | edytuj kod]