Filippowka (rejon kungurski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filippowka
Филипповка
ilustracja
Państwo

 Rosja

Kraj

 Permski

Rejon

rejon kungurski

Populacja (2010)
• liczba ludności


2048[1]

Nr kierunkowy

+7 34271

Kod pocztowy

617472

Tablice rejestracyjne

59, 81, 159

Położenie na mapie Kraju Permskiego
Mapa konturowa Kraju Permskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Filippowka”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Filippowka”
Ziemia57°25′54″N 57°01′49″E/57,431667 57,030278

Filippowka (ros. Филипповка) – wieś (ros. село, trb. sieło) w Rosji, w Kraju Permskim, w rejonie kungurskim, nad rzeką Syłwą. Liczy ok. 2 tysięcy mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Osiedle zostało po raz pierwszy wspomniane w pisanych źródłach w 1668 roku. Pierwotnie nosiło nazwę Bannaja. Wsią zostało w 1680 roku, kiedy wybudowano tu drewnianą cerkiew pod wezwaniem świętego Filipa, metropolity moskiewskiego i wtedy też wieś otrzymała nową nazwę - Filippowskoje, zgodną z nazwą cerkwi.

W 1924 roku we wsi założono wapienniczy artel, zajmujący się przetwórstwem miejscowych złóż wapienia. Później (do 1963 roku) działał zakład wapienniczy. W 1969 roku utworzono zakład materiałów budowlanych.

Od 1929 roku funkcjonował artel rolniczy „Bolszewik”. Brygadzista tego kołchozu Andriej Krinicyn (1897-1967) i przewodniczący Fiodor Podosienow za wybitne osiągnięcia w pracy otrzymali 19 marca 1948 roku tytuł Bohatera Pracy Socjalistycznej.

Filippowka była centrum wołosti filippowskiej w ujeździe kungurskim, a potem filippowskiego sielsowietu (do stycznia 2006 roku)[2].

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

W Filippowce znajduje się kamieniołom „Filippowskij karjer” i Państwowe Przedsiębiorstwo Unitarne: GUP sowchoz „Syłwienskij” permskiego oddziału Kolei Swierdłowskich.

Warto zobaczyć[edytuj | edytuj kod]

  • W Filippowce znajduje się dwustuletnia cerkiew świętego Filipa, metropolity moskiewskiego wraz z sąsiadującym z nią cmentarzem. Cerkiew zbudowano w 1772 roku. Zamknięto ją w 1936 roku. Za czasów radzieckich działał w niej Dom Kultury. Podczas świąt msze odbywają się w małej kaplicy.
  • Oprócz tego znajduje się tutaj słynna Kungurska Jaskinia Lodowa.
  • Wychodnia filippowska - geologiczny pomnik przyrody o znaczeniu lokalnym (powierzchnia 0,2 ha, położony w centrum wsi), wychodnia dolomitów i wapieni (wzięta pod ochronę 12.12.1991)[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

U podnóża jaskini znajduje się centrum turystyczne „Stałagmit”. Zimą na stoku koło jaskini działa trasa zjazdowa.

W górze rzeki Syłwy za Filippowką położony jest rezerwat przyrody „Prieduralje”, nadzorowany przez naukowców z Uniwersytetu Permskiego. Kilka kilometrów od Filippowki, na terenie rezerwatu, znajduje się, przyciągający wielu turystów i alpinistów, skalny masyw Jermak-Kamień.

Interesujące fakty[edytuj | edytuj kod]

  • W Filippowce jest 9 ulic: Drużby, Kolcewaja, Łukina, Mołodiożnaja, Polewaja, Sołniecznaja, Truda i Chudożestwiennyj pierieułok, ale duża część domów nie ma nazwy ulicy w adresie. Adresy domów od pierwszego do trzysetnego wyglądają następująco: s. (sieło - wieś) Filippowka, d.(dom) 1 (2, 3 itd. do 300).
  • Most w Filippowce zbudowany w 1986 roku dzieli wieś na dwie części: starą Filippowkę i nową Filippowkę

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]