Financial Times

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Financial Times
Ilustracja
Częstotliwość

Dziennik

Państwo

 Wielka Brytania

Wydawca

Nikkei Inc

Pierwszy numer

1888

Redaktor naczelny

Lionel Barber

Średni nakład

450 000 egz.

ISSN

0307-1766

Strona internetowa

Financial Timesdziennik brytyjski o elitarnym charakterze i międzynarodowym zasięgu, zorientowany na tematykę gospodarczą i finansową (wydanie sobotnie publikuje też artykuły poświęcone kulturze i sztuce), wydawany od 1888 r. w Londynie. Jeden z największych dzienników w Wielkiej Brytanii.

Pierwszy numer ukazał się 9 stycznia 1888 roku pod tytułem London Financial Guide. Na czterech stronach, w sześciu kolumnach redaktorzy deklarowali czytelnikom "pomoc uczciwego finansisty, godnego szacunku brokera, szanowanego maklera i prawdziwego dyrektora”. Początkowo tytuł ukazywał się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki. Po miesiącu, w lutym 1888 roku gazeta zmieniła tytuł na Financial Times. Od 2 stycznia 1893 roku gazeta wydawana była na charakterystycznym papierze w kolorze łososiowym. Od 1 lipca 1935 Financial Times publikuje indeksy FTSE dla giełdy w Londynie.[1]

Profil pisma jest umiarkowanie konserwatywny. Redakcja popiera wolny rynek i globalizację, jest także przychylna Unii Europejskiej. Począwszy od wyborów w 1992 roku, pismo opowiadało się za Partią Pracy, lecz w wyborach parlamentarnych 2010 roku udzieliło poparcia Partii Konserwatywnej, pomimo dużej ilości krytyki pod jej adresem.

Łączny nakład wynosi ok. 450 tys. egzemplarzy. W latach 2000-2012 ukazywał się też niemieckojęzyczny Financial Times Deutschland; w ostatnim okresie jego istnienia nakład sprzedawany wynosił ok. 3 tys. egzemplarzy, a ponad sto tysięcy rozdawano za darmo[2].

Od roku 1999 FT ogłasza coroczny, ogólnoświatowy ranking szkół biznesu[3]. Dziennik publikuje też ranking Financial Times 1000, czyli listę tysiąca najszybciej rozwijających się europejskich firm.

Pomimo nazwy pismo nie ma nic wspólnego z The Times.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]