Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich – minicykl zawodów w biegach narciarskich, rozgrywany w ramach Pucharu Świata w biegach narciarskich. Odbywa się na końcu sezonu, zazwyczaj w drugiej połowie marca. Pierwsza edycja miała miejsce we włoskimBormio w sezonie 2007/2008 i składała się z trzech etapów: prologu o długości 2,5 km dla kobiet i 3,3 km dla mężczyzn, biegu masowego stylem klasycznym o długości 10 km dla kobiet i 20 km dla mężczyzn oraz biegu handicapowego stylem dowolnym o długości 10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn. Od sezonu 2008/2009 zawody odbywają się w dwóch szwedzkich miastach: Sztokholmie i Falun. Cykl składa się obecnie z czterech etapów: sprintu klasykiem w Sztokholmie, prologu (2,5 km dla kobiet i 3,3 km dla mężczyzn), biegu łączonego (2x 7,5 km dla kobiet i 2x15 km dla mężczyzn) oraz biegu hadicapowego stylem dowolnym (10 km dla kobiet i 15 km dla mężczyzn) w Falun. Zwycięża ten zawodnik, który łącznie uzyska najlepszy czas.
Biegi pościgowe kończące Finał Pucharu Świata w edycjach od 2010 do 2014 nie były punktowane oraz nie były zaliczane przez FIS jako zwycięstwo w etapie.
Biegi pościgowe kończące Finał Pucharu Świata w edycjach od 2010 do 2014 nie były punktowane oraz nie były zaliczane przez FIS jako miejsce na podium w etapie.
Pierwsza edycja Finału Pucharu Świata była punktowana tak samo jak pozostałe zawody PŚ. Począwszy od drugiej edycji etapy punktowane są tak samo jak te w Ruka Triple lub Tour de Ski. Za wygranie poszczególnych etapów uzyskuje się 50 punktów, natomiast za triumf w całym minicyklu do punktów zdobytych w etapach dolicza się 200 punktów. Pierwsza "30" zawodników w sprincie w Sztokholmie otrzymuje oprócz punktów także bonusowe sekundy odliczane od całkowitego czasu.
↑ abW związku z zamieszaniem 6 rosyjskich biegaczy narciarskich w stosowanie dopingu w czasie Igrzysk Olimpijskich 2014 w Soczi, FIS odebrało organizację Finału Pucharu Świata rosyjskiej miejscowości Tiumeń.