Finał Pucharu Świata w biegach narciarskich 2009/2010

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Puchar Świata w biegach narciarskich – Finał 2009/2010
Data 1721 marca 2010
Zwycięzcy
Sprint Rosja Nikita Kriukow

Szwecja Anna Olsson
Bieg na 3,3 km

Bieg na 2,5 km
Szwajcaria Dario Cologna

Polska Justyna Kowalczyk
2x10 km

2x5 km
Norwegia Petter Northug

Norwegia Marit Bjørgen
Bieg na 15 km (handicap)

Bieg na 10 km (handicap)
Francja Maurice Manificat

Szwecja Charlotte Kalla
Łącznie Norwegia Petter Northug

Norwegia Marit Bjørgen
Mapa lokalizacyjna Europy
Falun
Falun
Geographylogo.svg
Położenie na mapie Europy

Ostatnie zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich w sezonie 2009/2010 odbyły się w dwóch szwedzkich miastach: Sztokholmie i Falun. Jednocześnie była to trzecia edycja cyklu Finału Pucharu Świata. Konkurencje zostały rozegrane w dniach 1721 marca 2010 roku. Rywalizacja składała się z czterech etapów: sprintów stylem klasycznym, prologu stylem dowolnym (3,3 km dla mężczyzn i 2,5 km dla kobiet), biegów łączonych (2x10 km dla mężczyzn i 2x5 km dla kobiet) oraz biegów pościgowych stylem dowolnym (15 km dla mężczyzn i 10 km dla kobiet). Rozegrane 21 marca biegi pościgowe nie były punktowane w klasyfikacji generalnej PŚ (wyniki tych biegów zostały zsumowane z czasami poprzednich etapów Finału PŚ). W klasyfikacji końcowej triumfowali: Norwegowie Marit Bjørgen wśród kobiet i Petter Northug wśród mężczyzn.

Program zawodów[edytuj]

Dzień Konkurencja Początek Liczba uczestników
17 marca Sprint kobiet st. klasycznym[1] 15:45 CET 48
Sprint mężczyzn st. klasycznym[2] 16:10 CET 57
19 marca Prolog kobiet st. dowolnym[3] 11:30 CET 47
Prolog mężczyzn st. dowolnym[4] 13:15 CET 53
20 marca bieg łączony 2x5 km kobiet[5] 13:15 CET 44
bieg łączony 2x10 km mężczyzn[6] 15:00 CET 50
21 marca 10 km st. dowolnym kobiet (handicap)[7] 13:15 CET 42
15 km st. dowolnym mężczyzn (handicap)[8] 15:00 CET 43

Klasyfikacja końcowa[edytuj]

Kobiety[edytuj]

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
2,5 km
s. dowolnym
10 km
s. klasycznym
10 km s. dowolnym
(handicap)
Czas
1 Marit Bjørgen  Norwegia 3. 2. 1. 5. 1:13:17,9
2 Justyna Kowalczyk  Polska 2. 1. 12. 6. +51,9
3 Charlotte Kalla  Szwecja 9. 3. 7. 1. +1:12,8
4 Kristin Størmer Steira  Norwegia 24. 26. 2. 2. +1:16,7
5 Riitta-Liisa Roponen  Finlandia 39. 10. 4. 4. +2:38,2
6 Kristina Šmigun-Vähi  Estonia 44. 18. 13. 3. +2:40,2
7 Therese Johaug  Norwegia 20. 28. 3. 8. +2:49,0
8 Anna Olsson  Szwecja 45. 14. 8. 6. +2:53,2
9 Aino-Kaisa Saarinen  Finlandia 1. 7. 15. 25. +3:01,9
10 Karine Philippot  Francja 28. 10. 11. 9. +3:03,2

Mężczyźni[edytuj]

Miejsce Imię i nazwisko Narodowość Sprint
s. klasycznym
3,3 km
s. dowolnym
15 km
s. klasycznym
15 km s. dowolnym
(handicap)
Czas
1 Petter Northug  Norwegia 2. 4. 1. 8. 1:55:27,4
2 Maurice Manificat  Francja 23. 6. 11. 1. +3,4
3 Marcus Hellner  Szwecja 6. 7. 4. 5. +11,0
4 Maksim Wylegżanin  Rosja 26. 3. 9. 2. +45,8
5 Vincent Vittoz  Francja 36. 16. 5. 3. +47,6
6 Anders Södergren  Szwecja 40. 15. 8. 6. +59,4
7 Tobias Angerer  Niemcy 20. 12. 2. 9. +1:26,1
8 Dario Cologna  Szwajcaria 14. 1. 14. 10. +1:31,5
9 Lukáš Bauer  Czechy 51. 14. 3. 11. +1:37,9
10 Giorgio Di Centa  Włochy 46. 34. 13. 4. +1:44,1

Wyniki[edytuj]

Sprint kobiet[edytuj]

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja
Gold medal icon.svg Anna Olsson  Szwecja
Silver medal icon.svg Justyna Kowalczyk  Polska
Bronze medal icon.svg Marit Bjørgen  Norwegia
4. Ida Ingemarsdotter  Szwecja
5. Kateřina Smutná  Austria
6. Hanna Brodin  Szwecja

Sprint mężczyzn[edytuj]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja
Gold medal icon.svg Nikita Kriukow  Rosja
Silver medal icon.svg Petter Northug  Norwegia
Bronze medal icon.svg Emil Jönsson  Szwecja
4. Mats Larsson  Szwecja
5. Jesper Modin  Szwecja
6. Marcus Hellner  Szwecja

2,5 km kobiet[edytuj]

Pozycja Zawodniczki Reprezentacja Wynik
Gold medal icon.svg Justyna Kowalczyk  Polska 8:07,9
Silver medal icon.svg Marit Bjørgen  Norwegia + 8,7
Bronze medal icon.svg Charlotte Kalla  Szwecja + 16,9
4. Olga Zawjałowa  Rosja + 27,3
5. Anna Haag  Szwecja + 28,9
6. Arianna Follis  Włochy + 30,4
7. Anna Olsson  Szwecja + 30,8
8. Marianna Longa  Włochy + 31,3
9. Aino-Kaisa Saarinen  Finlandia + 32,6
10. Riitta-Liisa Roponen  Finlandia + 34,0

3,3 km mężczyzn[edytuj]

Pozycja Zawodnicy Reprezentacja Wynik
Gold medal icon.svg Dario Cologna  Szwajcaria 9:55,3
Silver medal icon.svg Mats Larsson  Szwecja + 4,9
Bronze medal icon.svg Maksim Wylegżanin  Rosja + 6,0
4. Petter Northug  Norwegia + 10,0
5. Axel Teichmann  Niemcy + 10,4
6. Maurice Manificat  Francja + 10,5
7. Andrus Veerpalu  Estonia + 11,9
7. Marcus Hellner  Szwecja + 11,9
9. Jean-Marc Gaillard  Francja + 12,5
10. Johan Olsson  Szwecja + 13,2

bieg łączony kobiet[edytuj]

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik
Gold medal icon.svg Marit Bjørgen  Norwegia 31:58,4
Silver medal icon.svg Kristin Størmer Steira  Norwegia + 2,5
Bronze medal icon.svg Therese Johaug  Norwegia + 33,6
4. Riitta-Liisa Roponen  Finlandia + 35,5
5. Evi Sachenbacher-Stehle  Niemcy + 45,5
6. Arianna Follis  Włochy + 45,6
7. Charlotte Kalla  Szwecja + 46,1
8. Marthe Kristoffersen  Norwegia + 47,3
9. Wałentyna Szewczenko  Ukraina + 48,3
10. Vibeke Skofterud  Norwegia + 49,4
...
12. Justyna Kowalczyk  Polska + 51,5

bieg łączony mężczyzn[edytuj]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik
Gold medal icon.svg Petter Northug  Norwegia 1:00:03,7
Silver medal icon.svg Tobias Angerer  Niemcy + 1,7
Bronze medal icon.svg Lukáš Bauer  Czechy + 1,8
4. Marcus Hellner  Szwecja + 1,9
5. Vincent Vittoz  Francja + 3,0
6. Curdin Perl  Szwajcaria + 3,4
7. Pietro Piller Cottrer  Włochy + 4,1
8. Anders Södergren  Szwecja + 4,4
9. Maksim Wylegżanin  Rosja + 15,6
10. Eldar Rønning  Norwegia + 24,0

10 km kobiet (handicap)[edytuj]

Pozycja Zawodniczka Reprezentacja Wynik
Gold medal icon.svg Charlotte Kalla  Szwecja 31:23,7
Silver medal icon.svg Kristin Størmer Steira  Norwegia + 3,1
Bronze medal icon.svg Kristina Šmigun-Vähi  Estonia + 5,8
4. Riitta-Liisa Roponen  Finlandia + 29,7
5. Marit Bjørgen  Norwegia + 34,3
6. Justyna Kowalczyk  Polska + 36,2
7. Olga Zawjałowa  Rosja + 39,0
8. Therese Johaug  Norwegia + 42,2
9. Karine Philippot  Francja + 45,8
10. Sabina Valbusa  Włochy + 57,5

15 km mężczyzn (handicap)[edytuj]

Pozycja Zawodnik Reprezentacja Wynik
Gold medal icon.svg Maurice Manificat  Francja 42:43,2
Silver medal icon.svg Maksim Wylegżanin  Rosja + 57,8
Bronze medal icon.svg Vincent Vittoz  Francja + 58,3
4. Giorgio Di Centa  Włochy + 1:09,3
5. Marcus Hellner  Szwecja + 1:18,5
6. Anders Södergren  Szwecja + 1:23,6
7. Pietro Piller Cottrer  Włochy + 1:38,6
8. Petter Northug  Norwegia + 1:47,6
9. Tobias Angerer  Niemcy + 1:53,9
10. Dario Cologna  Szwajcaria + 1:55,6

Przypisy

  1. Sprint kobiet (ang.). [dostęp 2013-11-11].
  2. Sprint mężczyzn (ang.). [dostęp 2013-11-11].
  3. Prolog kobiet (ang.). [dostęp 2013-11-11].
  4. Prolog mężczyzn (ang.). [dostęp 2013-11-11].
  5. bieg łączony kobiet (ang.). [dostęp 2013-11-11].
  6. bieg łączony mężczyzn (ang.). [dostęp 2013-11-11].
  7. Bieg pościgowy kobiet (ang.). [dostęp 2013-11-11].
  8. Bieg pościgowy mężczyzn (ang.). [dostęp 2013-11-11].