Martin Johnsrud Sundby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Martin Johnsrud Sundby
Martin Johnsrud Sundby
Data i miejsce urodzenia 26 września 1984
Norwegia Oslo
Klub Røa Idrettslag
Debiut w PŚ 12.03.2005, Oslo (DNF - 50 km C)
Pierwsze punkty w PŚ 16.12.2006, La Clusaz (25. miejsce - 30 km F)
Pierwsze podium w PŚ 30.11.2008, Kuusamo (1. miejsce - 15 km C)
Pierwsze zwycięstwo w PŚ 30.11.2008, Kuusamo (15 km C)
Dorobek medalowy
Reprezentacja  Norwegia
Igrzyska olimpijskie
Srebro
Vancouver 2010 Sztafeta
Brąz
Soczi 2014 30 km bieg łączony
Mistrzostwa świata
Złoto
Oslo 2011 Sztafeta
Złoto
Lahti 2017 Sztafeta
Srebro
Val di Fiemme 2013 30 km bieg łączony
Srebro
Lahti 2017 30 km bieg łączony
Srebro
Lahti 2017 15 km s.klasyczny
Brąz
Oslo 2011 15 km s.klasyczny
Mistrzostwa świata juniorów
Srebro
Sollefteå 2003 Sztafeta
Puchar Świata
FIS Crystal Globe.svg Kryształowa kula
2013/2014
FIS Crystal Globe.svg Kryształowa kula
2015/2016
FIS Crystal Globe.svg Kryształowa kula
2016/2017
Puchar Świata (dystanse)
FIS Crystal Globe.svg Mała kryształowa kula
2013/2014
FIS Crystal Globe.svg Mała kryształowa kula
2015/2016
FIS Crystal Globe.svg Mała kryształowa kula
2016/2017
FIS Crystal Globe.svg 2. miejsce
2014/2015
Tour de Ski
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2013/2014
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2016
Ski Tour Kanada
Gold medal with cup.svg 1. miejsce
2016

Martin Johnsrud Sundby (ur. 26 września 1984 w Oslo) – norweski biegacz narciarski, dwukrotny medalista olimpijski, sześciokrotny medalista mistrzostw świata, wicemistrz świata juniorów, trzykrotny zdobywca Pucharu Świata, trzykrotny zdobywca Małej Kryształowej Kuli w klasyfikacji dystansowej, dwukrotny zwycięzca Tour de Ski oraz zwycięzca Ski Tour Kanada.

Kariera[edytuj]

Po raz pierwszy na arenie międzynarodowej Martin Johnsrud Sundby pojawił się 30 listopada 2002 roku podczas zawodów FIS Race w Gålå, gdzie zajął 35. miejsce w sprincie techniką klasyczną. W 2003 roku wystartował na mistrzostwach świata juniorów w Sollefteå, gdzie wspólnie z kolegami z reprezentacji zdobył srebrny medal w sztafecie, a indywidualnie był między innymi ósmy na dystansie 30 km stylem dowolnym. Na rozgrywanych rok później mistrzostwach świata juniorów w Stryn był piąty w sztafecie i dziewiąty w biegu na 30 km klasykiem. Dwukrotnie startował na mistrzostwach świata U-23, najlepszy wynik osiągając podczas mistrzostw świata młodzieżowców w Tarvisio w 2007 roku, gdzie był piąty w biegu łączonym na 30 km. W Pucharze Świata zadebiutował 12 marca 2005 roku w Oslo, gdzie nie ukończył biegu na 50 techniką klasyczną. Pierwsze pucharowe punkty zdobył 16 grudnia 2007 roku w La Clusaz, zajmując 25. miejsce w biegu na 30 km stylem dowolnym. Sundby kilkakrotnie stał na podium zawodów PŚ, po raz pierwszy 30 listopada 2008 roku w Kuusamo, gdzie był najlepszy w biegu na 15 km klasykiem. Wygrał także bieg na 15 km stylem dowolnym 24 listopada 2012 roku w Gällivare. Najlepsze wyniki osiągnął w sezonie 2012/2013, który ukończył na ósmej pozycji, przy czym czterokrotnie stawał na podium. W styczniu 2014 roku został pierwszym norweskim biegaczem narciarskim, który zwyciężył w Tour de Ski. W ósmej edycji tego cyklu wyprzedził swego rodaka Chrisa Jespersena i Austriaka Johannesa Dürra.

W 2009 roku wystartował w biegu na 15 km stylem klasycznym podczas mistrzostw świata w Libercu, kończąc rywalizację na 34. miejscu. Na tym samym dystansie zdobył brązowy medal na mistrzostwach świata w Oslo w 2011 roku, przegrywając tylko z Finem Mattim Heikkinenem i innym Norwegiem, Eldarem Rønningiem. Na tych samych mistrzostwach wspólnie z Rønningiem, Tordem Asle Gjerdalenem i Petterem Northugiem zdobył złoty medal w sztafecie. Na rozgrywanych dwa lata później mistrzostwach świata w Val di Fiemme wystąpił tylko w biegu łączonym na 30 km, w którym zdobył srebrny medal. Wyprzedził go tylko Szwajcar Dario Cologna, a trzeci był kolejny reprezentant Norwegii - Sjur Røthe. Sundby brał ponadto udział w igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku, gdzie razem z Odd-Bjørnem Hjelmesetem, Larsem Bergerem i Petterem Northugiem wywalczył srebrny medal w sztafecie. W swoim najlepszym indywidualnym starcie na tych igrzyskach zajął piętnastą pozycję na dystansie 50 km techniką klasyczną.

20 lipca 2016 Międzynarodowa Federacja Narciarska ogłosiła, że ze względu na pozytywny wynik testu dopingowego Sundbiego podczas dwóch kontroli, po zawodach w Davos i Toblach zostały anulowane jego wyniki w dwóch biegach. W związku z tym stracił on również zdobyte punkty, za miejsca w tych biegach, przez co w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata spadł z 1 miejsca na 6. Ponadto stracił zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Tour de Ski 2015.[1]

Osiągnięcia[edytuj]

Igrzyska olimpijskie Olympic rings with white rims.svg[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
33. 15 lutego 2010 Kanada Vancouver 15 km stylem dowolnym 33:36,3 min +1:50,0 min Szwajcaria Dario Cologna
18. 20 lutego 2010 Kanada Vancouver 2x15 km bieg łączony 1:15:11,4 h +1:53,1 min Szwecja Marcus Hellner
2.Silver medal.svg 24 lutego 2010 Kanada Vancouver Sztafeta 4x10 km[a] 1:45:05,4 h +15,7 s Szwecja Szwecja
15. 28 lutego 2010 Kanada Vancouver 50 km stylem klasycznym 2:05:35,5 h +22,2 s Norwegia Petter Northug
3.Bronze medal.svg 9 lutego 2014 Rosja Soczi 2x15 km bieg łączony 1:08:15,4 h +1,4 s Szwajcaria Dario Cologna
13. 14 lutego 2014 Rosja Soczi 15 km stylem klasycznym 38:29,7 min +1:37,7 min Szwajcaria Dario Cologna
4. 16 lutego 2014 Rosja Soczi Sztafeta 4x10 km [b] 1:28:42,0 h +1:09,7 min  Szwecja
4. 23 lutego 2014 Rosja Soczi 50 km stylem dowolnym 1:45:55,2 h +1,0 s Rosja Aleksandr Legkow

Mistrzostwa świata[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Zwycięzca
34. 20 lutego 2009 Czechy Liberec 15 km stylem klasycznym 38:54,4 min +2:23,1 min Estonia Andrus Veerpalu
5. 27 lutego 2011 Norwegia Oslo 2x15 km łączony 1:14:10,4 h +3,1 s Norwegia Petter Northug
3.Bronze medal with cup.svg 1 marca 2011 Norwegia Oslo 15 km stylem klasycznym 38:14,7 min +31,9 s Finlandia Matti Heikkinen
1.Gold medal with cup.svg 4 marca 2011 Norwegia Oslo Sztafeta 4x10km[c] 1:40:10,2 h - -
24. 6 marca 2011 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 2:08:09,0 h +3:03,0 min Norwegia Petter Northug
2.Silver medal with cup.svg 23 lutego 2013 Włochy Val di Fiemme 2x15 km łączony 1:13:09,3 h +1,8 s Szwajcaria Dario Cologna
11. 1 marca 2015 Szwecja Falun 50 km stylem klasycznym 2:26:02.1 h +20.7 s Norwegia Petter Northug
2.FIS silver medal.png 25 lutego 2017 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:09:16,7 h +6,7 s Rosja Siergiej Ustiugow
2.FIS silver medal.png 1 marca 2017 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 36:44,0 min +17,9 s Finlandia Iivo Niskanen
1.FIS gold medal.png 3 marca 2017 Finlandia Lahti bieg sztafetowy 4x10 km[2] 1:37:20,1 h
5. 5 marca 2017 Finlandia Lahti 50 km stylem dowolnym 1:46:28,9 h +3,0 s Kanada Alex Harvey

Mistrzostwa świata młodzieżowców[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
60. 31 stycznia 2006 Słowenia Kranj Sprint stylem dowolnym ? - Austria Harald Wurm
DNF 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 15 km stylem klasycznym 38:23,9 min - Niemcy Franz Göring
DNS 2 lutego 2006 Słowenia Kranj 30 km bieg łączony 1:17:19,7 h - Rosja Aleksandr Legkow
7. 15 marca 2007 Włochy Tarvisio 15 km stylem dowolnym 34:57,0 min +1:10,8 min Szwajcaria Dario Cologna
5. 17 marca 2007 Włochy Tarvisio 30 km łączony 1:21:50,4 h +20,8 s Szwajcaria Dario Cologna

Mistrzostwa świata juniorów[edytuj]

Miejsce Dzień Rok Miejscowość Konkurs Wynik Strata Zwycięzca
8. 4 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 30 km stylem dowolnym 1:23:13,5 h +2:45,3 min Norwegia Chris Jespersen
14. 6 lutego 2003 Szwecja Sollefteå 10 km stylem klasycznym 27:40,0 min +1:22,3 min Rosja Jewgienij Diemientjew
17. 8 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sprint stylem dowolnym ? - Norwegia Johan Kjølstad
2.Silver medal with cup.svg 9 lutego 2003 Szwecja Sollefteå Sztafeta 4x10 km [d] 1:45:39,7 h +2:11,7 min  Rosja
9. 3 lutego 2004 Norwegia Stryn 30 km stylem klasycznym 1:24:32,7 h +3:49,6 min Rosja Anatolij Nieuczesow
42. 5 lutego 2004 Norwegia Stryn 10 km stylem dowolnym 24:19,2 min +40,8 s Niemcy Franz Göring
25. 7 lutego 2004 Norwegia Stryn Sprint stylem dowolnym ? - Szwecja Robin Bryntesson
5. 8 lutego 2004 Norwegia Stryn Sztafeta 4x10 km[e] 1:44:09,8 h +2:15,7 min  Kazachstan

Puchar Świata[edytuj]

Miejsca w klasyfikacji generalnej[edytuj]

Sezon Miejsce
2004/2005 niesklasyfikowany
2005/2006 niesklasyfikowany
2006/2007 146.
2007/2008 68.
2008/2009 13.
2009/2010 42.
2010/2011 28.
2011/2012 19.
2012/2013 8.
2013/2014 1.
2014/2015 6.
2015/2016 1.
2016/2017 1.

Miejsca na podium w zawodach indywidualnych Pucharu Świata chronologicznie[edytuj]

Nr Dzień Rok Miejscowość Konkurencja Czas biegu Strata Pozycja Zwycięzca
1. 30 listopada 2008 Finlandia Kuusamo 15 km stylem klasycznym 37:52,5 min 1.
2. 19 lutego 2011 Norwegia Drammen 15 km stylem klasycznym 37:48,1 min +29,0 s 2. Szwecja Daniel Richardsson
3. 3 marca 2012 Finlandia Lahti 30 km bieg łączony 1:07:30,5 h +3,7 s 2. Szwajcaria Dario Cologna
4. 10 marca 2012 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:32:27,1 h +5,8 s 3. Norwegia Eldar Rønning
5. 24 listopada 2012 Szwecja Gällivare 15 km stylem dowolnym 30:37,0 min 1.
6. 10 marca 2013 Finlandia Lahti 15 km stylem klasycznym 34:35,6 min +35,1 s 3. Norwegia Petter Northug
7. 16 marca 2013 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym (start masowy) 2:07:32,9 h +1,2 s 2. Rosja Aleksandr Legkow
8. 24 marca 2013 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata (35 km) 1:25:43,6 h +1,8 s 3. Norwegia Petter Northug
9. 1 grudnia 2013 Finlandia Kuusamo Ruka Triple (26 km) 1:04:17,3 h 1.
10. 14 grudnia 2013 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:05:10,8 h +14,9 s 3. Francja Maurice Manificat
11. 5 stycznia 2014 Niemcy/Szwajcaria/Włochy Tour de Ski 76 km 3:05:52,2 h 1.
12. 2 marca 2014 Finlandia Lahti 15 km stylem dowolnym 33:05,5 min 1.
13. 8 marca 2014 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:07:29,5 h +8,2 s 2. Szwecja Daniel Richardsson
14. 16 marca 2014 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata (25 km) 1:54:35,5 h 1.
15. 30 listopada 2014 Finlandia Kuusamo 15 km stylem klasycznym 35:09,4 min +10,3 s 2. Finlandia Iivo Niskanen
16. 5-7 grudnia 2014 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 26 km 1:05:38,5 h 1.
17. 14 marca 2014 Norwegia Oslo 50 km stylem dowolnym 1:54:44.9 h +0,5 s 3. Norwegia Sjur Røthe
18. 29 listopada 2015 Finlandia Kuusamo 26 km (Ruka Triple) 1:00:45,3 h 1.
19. 5 grudnia 2015 Norwegia Lillehammer 30 km (bieg łączony) 1:19:22,9 h 1.
20. 12 grudnia 2015 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:06:27,9 h 1.
21. 20 grudnia 2015 Włochy Toblach 15 km stylem klasycznym 35:27,4 min 1.
22. 10 stycznia 2016 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 91 km 3:47:18,2 h 1.
23. 23 stycznia 2016 Czechy Nové Město na Moravě 15 km stylem dowolnym 34:04,9 min +10.8 s 2. Francja Maurice Manificat
24. 6 lutego 2016 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym (start masowy) 2:08:41,9 h 1
25. 14 lutego 2016 Szwecja Falun 15 km stylem dowolnym (start masowy) 31:42,5 min +0,4 s 3. Rosja Siergiej Ustiugow
26. 21 lutego 2016 Finlandia Lahti 30 km (bieg łączony) 1:10:03.0 h 1.
27. 12 marca 2016 Kanada Ski Tour Kanada 97,4 km 4:06:35,2 h 1.
28. 27 listopada 2016 Finlandia Kuusamo 15 km stylem klasycznym 35:27,6 min +11,2 s 3. Finlandia Iivo Niskanen
29. 2-4 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Tour 26 km 1:05:40,1 1.
30. 10 grudnia 2016 Szwajcaria Davos 30 km stylem dowolnym 1:07:31,6 h 1.
31. 17 grudnia 2016 Francja La Clusaz 15 km stylem dowolnym 34:09,3 min +0,3 s 2. Norwegia Finn Hågen Krogh
32. 8 stycznia 2017 Szwajcaria/Niemcy/Włochy Tour de Ski 80,5 km 3:24:47,9 h +1:02,9 min 2. Rosja Siergiej Ustiugow
33. 21 stycznia 2017 Szwecja Ulricehamn 15 km stylem dowolnym 32:46,2 min +6,0 s 2. Kanada Alex Harvey
34. 29 stycznia 2017 Szwecja Falun 30 km stylem klasycznym 1:15:46,7 h +3,7 s 2. Norwegia Emil Iversen
35. 19 lutego 2017 Estonia Otepää 15 km stylem klasycznym 40:38,2 min 1.
36. 11 marca 2017 Norwegia Oslo 50 km stylem klasycznym 2:02:59,7 h 1.

Miejsca na podium w etapach zawodów Pucharu Świata chronologicznie[edytuj]

Nr Dzień Rok Miejscowość Zawody Konkurencja Czas biegu Strata Miejsce Zwycięzca
1. 31 grudnia 2008 Czechy Nové Město Tour de Ski 15 km stylem klasycznym 39:03,7 min +5,0 s 2. Niemcy Axel Teichmann
2. 23 marca 2013 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 15 km stylem klasycznym 43:26,0 min +1,0 s 3. Norwegia Eldar Rønning
3. 29 grudnia 2013 Niemcy Oberhof Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:54,6 min + 1,8 s 3. Szwecja Calle Halfvarsson
4. 31 grudnia 2013 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 2:37,7 min + 0,7 s 3. Stany Zjednoczone Simi Hamilton
5. 3 stycznia 2014 Włochy Toblach Tour de Ski 35 km stylem dowolnym 1:20:18,7 h 1.
6. 4 stycznia 2014 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 10 km stylem klasycznym 24:45,6 min +9,7 s 2. Norwegia Petter Northug
7. 15 marca 2014 Szwecja Falun Finał Pucharu Świata 30 km bieg łączony 1:18:08,0 h +0,4 s 2. Kanada Alex Harvey
8. 6 grudnia 2014 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 10 km stylem dowolnym 22:55,8 min 1.
9. 7 grudnia 2014 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 15 km stylem klasycznym 39:20,9 min +7,0 s 3. Norwegia Didrik Tønseth
10. 6 stycznia 2015 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski Sprint stylem dowolnym 3:13,65 min +0,19 s 3. Włochy Federico Pellegrino
11. 7 stycznia 2015 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem klasycznym 22:51,8 min +4,2 s 3. Kazachstan Aleksiej Połtoranin
12. 28 listopada 2015 Finlandia Kuusamo Ruka Triple 10 km stylem dowolnym 21:05,5 min 1.
13. 29 listopada 2015 Finlandia Kuusamo Ruka Triple 15 km stylem klasycznym 37:08,1 min +1,9 s 2. Norwegia Niklas Dyrhaug
14. 2 stycznia 2016 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 30 km stylem klasycznym 1:14:48.3 h 1.
15. 3 stycznia 2016 Szwajcaria Lenzerheide Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 21:44,7 min 1.
16. 8 stycznia 2016 Włochy Toblach Tour de Ski 10 km stylem dowolnym 22:07,8 min +3,6 s 2. Norwegia Finn Hågen Krogh
17. 9 stycznia 2016 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym 39:55,2 min 1.
18. 10 stycznia 2016 Włochy Val di Fiemme/ Alpe Cermis Tour de Ski 9 km stylem dowolnym 30:47,0 min 1.
19. 9 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada 30 km bieg łączony 1:16,29 min 1.
20. 12 marca 2016 Kanada Canmore Ski Tour Kanada 15 stylem klasycznym 45:54,6 min +49,9 s 3. Francja Maurice Manificat
21. 4 grudnia 2016 Norwegia Lillehammer Lillehammer Tour 15 km stylem klasycznym 38:37.8 min +9,2 s 2. Finlandia Matti Heikkinen
22. 1 stycznia 2017 Szwajcaria Val Müstair Tour de Ski 10 km stylem klasycznym (bieg masowy) 24:50,0 min +1,9 s 2. Rosja Siergiej Ustiugow
23. 3 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 20 km (bieg łączony) 48:40,4 min +0,6 s 2. Rosja Siergiej Ustiugow
24. 4 stycznia 2017 Niemcy Oberstdorf Tour de Ski 15 km stylem dowolnym (bieg pościgowy) 37:58,5 min +37,2 s 2. Rosja Siergiej Ustiugow
25. 7 stycznia 2017 Włochy Val di Fiemme Tour de Ski 15 km stylem klasycznym (bieg masowy) 40:40,0 min 1.

Miejsca w poszczególnych zawodach Pucharu Świata[edytuj]

stan po zakończeniu sezonu 2016/2017

Sezon 2004/2005
Düsseldorf 23.10 (SP F) Gällivare 20.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (15 km C) Berno 4.12 (SP F) Lago di Tesero 11.12 (2x15 km) Asiago 14.12 (SP C) Ramsau 18.12 (30 km F) Otepää 8.01 (15 km C) Nové Město 15.01 (15 km F) Nové Město 16.01 (SP F) Pragelato 22.01 (2x15 km) Reit im Winkl 12.02 (15 km F) Reit im Winkl 13.02 (SP C) Lahti 5.03 (SP C) Lahti 6.03 (15 km F) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 12.03 (50 km C) Göteborg 16.03 (SP F) Falun 19.03 (2x15 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - dnf - - 0
Sezon 2005/2006
Düsseldorf 22.10 (SP F) Beitostølen 19.11 (15 km C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Kuusamo 27.11 (15 km F) Vernon 10.12 (2x15 km) Vernon 11.12 (SP F) Canmore 15.12 (15 km F) Canmore 17.12 (30 km C) Nové Město 30.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km F) Otepää 7.01 (15 km C) Otepää 8.01 (SP C) Lago di Tesero 14.01 (30 km F) Oberstdorf 21.01 (2x15 km) Oberstdorf 22.01 (SP C) Davos 4.02 (SP F) Davos 5.02 (15 km C) Mora 5.03 (90 km C) Borlänge 7.03 (SP F) Falun 8.03 (2x10 km) Drammen 9.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km F) Changchun 15.03 (SP F) Sapporo 19.03 (2x15 km) punkty
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - 44 - 32 - - 0
Sezon 2006/2007
Düsseldorf 28.10 (SP F) Gällivare 18.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (15 km C) Cogne 13.12 (15 km C) La Clusaz 16.12 (30 km F) Monachium 31.12 (SP F) Oberstdorf 2.01 (2x10 km) Oberstdorf 3.01 (15 km C) Asiago 5.01 (SP F) Cavalese 6.01 (30 km C) Cavalese 6.01 (11 km F) TdS Rybińsk 20.01 (30 km F) Rybińsk 21.01 (SP F) Otepää 27.01 (15 km C) Otepää 28.01 (SP C) Davos 3.02 (15 km F) Changchun 15.02 (SP C) Changchun 16.02 (15 km F) Lahti 10.03 (SP F) Lahti 11.03 (15 km C) Drammen 14.03 (SP C) Oslo 17.03 (50 km C) Sztokholm 21.03 (SP C) Falun 24.03 (2x15 km) punkty
- - - - - 25 - - - - - - - - - - - 51 - - - - - - - - 6
Sezon 2007/2008
Düsseldorf 27.10 (SP F) Beitostølen 24.11 (15 km F) Kuusamo 1.12 (SP C) Kuusamo 2.12 (15 km C) Davos 8.12 (15 km C) Rybińsk 15.12 (30 km F) Rybińsk 16.12 (SP F) Nové Město 28.12 (4.5 km C) Nové Město 29.12 (15 km F) Praga 30.12 (SP F) Nové Město 1.01 (15 km F) Nové Město 2.01 (15 km C) Asiago 4.01 (SP F) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (10 km F) TdS Canmore 22.01 (2x15 km) Canmore 23.01 (SP C) Canmore 25.01 (15 km F) Canmore 26.01 (SP F) Otepää 9.02 (15 km C) Otepää 10.02 (SP C) Liberec 16.02 (11.4 km F) Falun 23.02 (2x15 km) Sztokholm 27.02 (SP C) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km C) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 8.03 (50 km F) Bormio 14.03 (3.3 km F) Bormio 15-16.03 (20 km C + 15 km F) punkty
- 21 - dns 28 10 - - - - - - - - - - 10 - - - 23 - 37 28 - - - - dnf 40 37 76
Sezon 2008/2009
Gällivare 22.11 (15 km F) Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) La Clusaz 6.12 (30 km F) Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Düsseldorf 20.12 (SP F) Oberhof 27.12 (3.75 km F) Oberhof 28.12 (15 km C) Praga 29.12 (SP F) Nové Město 31.12 (15 km C) Nové Město 1.01 (SP F) Val di Fiemme 3.01 (20 km C) Val di Fiemme 4.01 (10 km F) TdS Whistler 16.01 (SP C) Whistler 17.01 (2x15 km) Otepää 24.01 (15 km C) Otepää 25.01 (SP C) Rybińsk 30.01 (15 km F) Rybińsk 31.01 (SP F) Valdidentro 13.02 (SP F) Valdidentro 14.02 (15 km C) Lahti 07.03 (SP F) Lahti 08.03 (15 km F) Trondheim 12.03 (SP C) Trondheim 14.03 (50 km C) Sztokholm 18.03 (SP C) Falun 20.03 (3.3 km F) Falun 21.03 (2x10 km) Falun 22.03 (15 km F) FPŚ punkty
18 - 1 10 15 - - 49 14 45 2 34 5 27 8 - - 10 - - - - 4 - 22 - - 28 63 22 27 18 515
Sezon 2009/2010
Beitostølen 21.11 (15 km F) Kuusamo 28.11 (SP C) Kuusamo 29.11 (15 km C) Düsseldorf 5.12 (SP F) Davos 12.12 (15 km F) Davos 13.12 (SP F) Rogla 19.12 (SP C) Rogla 20.12 (30 km C) Oberhof 1.01 (3.7 km F) Oberhof 2.01 (15 km C) Oberhof 3.01 (SP C) Praga 4.01 (SP F) Dobbiaco 6.01 (35 km F) Dobbiaco 7.01 (10 km C) Val di Fiemme 9.01 (20 km C) Val di Fiemme 10.01 (10 km F) TdS Otepää 16.01 (15 km C) Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (SP F) Rybińsk 23.01 (2x15 km) Canmore 5.02 (15 km F) Canmore 6.02 (SP C) Lahti 6.03 (2x15 km) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 13.03 (50 km F) Oslo 14.03 (SP F) Sztokholm 17.03 (SP C) Falun 19.03 (3.3 km C) Falun 20.03 (2x10 km) FPŚ punkty
23 - 5 - 63 - - 27 50 34 45 28 31 14 9 26 20 - - - - - - 18 - dnf - 29 37 15 - 186
Sezon 2010/2011
Gällivare 20.11 (15 km F) Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (10 km C) Kuusamo 28.11 (15 km F) RT Düsseldorf 4.12 (SP F) Davos 11.12 (15 km C) Davos 12.12 (SP F) La Clusaz 18.12 (30 km F) Oberhof 31.12 (3.75 km F) Oberhof 1.01 (15 km C) Oberstdorf 2.01 (SP C) Oberstdorf 3.01 (2x10 km) Toblach 5.01 (SP F) Cortina-Toblach 6.01 (35 km F) Val di Fiemme 8.01 (20 km C) Val di Fiemme 9.01 (9 km F) TdS Liberec 15.01 (SP F) Otepää 22.01 (15 km C) Otepää 23.01 (SP C) Rybińsk 4.02 (2x10 km) Rybińsk 5.02 (SP F) Drammen 19.02 (15 km C) Drammen 20.02 (SP F) Lahti 12.03 (2x10 km) Lahti 13.03 (SP C) Sztokholm 16.03 (SP C) Falun 18.03 (3.3 km C) Falun 19.03 (2x10 km) FPŚ punkty
10 72 dns - - - 6 - dnf - - - - - - - - - - 7 - - - 2 - - - 15 21 12 20 252
Sezon 2011/2012
Sjusjøen 19.11 (15 km F) Kuusamo 25.11 (SP C) Kuusamo 26.11 (10 km F) Kuusamo 27.11 (15 km C) RT Düsseldorf 3.12 (SP F) Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) Rogla 17.12 (15 km C) Rogla 18.12 (SP F) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Oberstdorf 31.12 (SP C) Oberstdorf 1.01 (2x10 km) Toblach 3.01 (5 km C) Toblach 4.01 (SP F) Cortina-Toblach 5.01 (35 km F) Val di Fiemme 7.01 (20 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Mediolan 14.01 (SP F) Otepää 21.01 (SP C) Otepää 22.01 (15 km C) Moskwa 2.02 (SP F) Rybińsk 4.02 (15 km F) Rybińsk 5.02 (2x15 km) Nové Město 11.02 (30 km C) Szklarska Poręba 17.02 (SP F) Szklarska Poręba 18.02 (15 km C) Lahti 3.03 (2x15 km) Lahti 4.03 (SP C) Drammen 7.03 (SP C) Oslo 10.03 (50 km C) Sztokholm 14.03 (SP C) Falun 16.03 (3.3 km F) Falun 17.03 (2x10 km) FPŚ punkty
13 - - - - - 5 - 33 - - - - - - - - - - - - - 18 - - - dnf - 10 2 - - 3 29 11 7 4 449
Sezon 2012/2013
Gällivare 24.11 (15 km F) Kuusamo 30.11 (SP C) Kuusamo 1.12 (10 km F) Kuusamo 2.12 (15 km C) RT Quebec 8.12 (SP F) Canmore 13.12 (15 km C) Canmore 15.12 (SP F) Canmore 16.12 (2x15 km) Oberhof 29.12 (3.75 km F) Oberhof 30.12 (15 km C) Val Müstair 1.01 (SP F) Toblach 3.01 (35 km F) Toblach 4.01 (5 km C) Val di Fiemme 5.01 (20 km C) Val di Fiemme 6.01 (9 km F) TdS Liberec 12.01 (SP C) La Clusaz 19.01 (15 km C) Soczi 1.02 (SP F) Soczi 2.02 (2x15 km) Davos 16.02 (SP C) Davos 17.02 (15 km F) Lahti 9.03 (SP F) Lahti 10.03 (15 km C) Drammen 13.03 (SP C) Oslo 16.03 (50 km C) Sztokholm 20.03 (SP C) Falun 22.03 (3.75 km F) Falun 23.03 (15 km C) FPŚ punkty
1 42 10 6 6 - dnf - 17 - - - - - - - - - 10 - - - 28 - 3 - 2 28 5 3 3 672
Sezon 2013/2014
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (10 km C) Kuusamo 1.12 (15 km F) RT Lillehammer 7.12 (15 km C) Davos 14.12 (30 km F) Davos 15.12 (SP F) Asiago 21.12 (SP C) Oberhof 28.12 (4 km F) Oberhof 29.12 (SP F) Lenzerheide 31.12 (SP F) Lenzerheide 1.01 (15 km C) Cortina-Toblach 3.01 (35 km F) Val di Fiemme 4.01 (10 km C) Val di Fiemme 5.01 (9 km F) TdS Nové Město na Moravě 11.01 (SP F) Szklarska Poręba 18.01 (SP F) Szklarska Poręba 19.01 (15 km C) Toblach 1.02 (15 km C) Toblach 2.02 (SP F) Lahti 1.03 (SP F) Lahti 2.03 (15 km F) Drammen 5.03 (SP C) Oslo 9.03 (50 km C) Falun 14.03 (SP C) Falun 15.03 (2 × 15 km) FPŚ punkty
57 5 14 1 7 3 48 - 6 3 3 14 1 2 15 1 - - - 10 43 - 1 - 2 34 2 1 1538
Sezon 2014/2015
Kuusamo 29.11 (SP C) Kuusamo 30.11 (15 km C) Lillehammer 5.12 (SP F) Lillehammer 6.12 (10 km F) Lillehammer 7.12 (15 km C) LT Davos 13.12 (15 km C) Davos 14.12 (SP F) Davos 20.12 (15 km F) Davos 21.12 (SP F) Oberstdorf 3.01 (4 km F) Oberstdorf 4.01 (15 km C) Münstertal 6.01 (SP F) Toblach 7.01 (10 km C) Toblach 8.01 (25 km F) Val di Fiemme 10.01 (15 km C) Val di Fiemme 11.01 (9 km F) TdS Otepää 17.01 (SP C) Rybińsk 22.01 (15 km F) Rybińsk 24.01 (SP F) Rybińsk 25.01 (2 × 15 km) Östersund 14.02 (SP C) Östersund 15.02 (15 km F) Lahti 7.03 (SP F) Lahti 8.03 (15 km C) Drammen 11.03 (SP C) Oslo 14.03 (50 km F) punkty
- 2 15 1 3 1 DSQ 31 6 - 10 8 3 3 DSQ DSQ DSQ - - - - - - 12 24 10 - 3 748
Sezon 2015/2016
Kuusamo 27.11 (SP C) Kuusamo 28.11 (10 km F) Kuusamo 29.11 (15 km C) RT Lillehammer 5.12 (2×15 km) Davos 12.12 (30 km F) Davos 13.12 (SP F) Toblach 19.12 (SP F) Toblach 20.12 (15 km C) Lenzerheide 1.01 (SP F) Lenzerheide 2.01 (30 km C) Lenzerheide 3.01 (10 km F) Oberstdorf 5.01 (SP C) Oberstdorf 6.01 (15 km C) Toblach 8.01 (10 km F) Val di Fiemme 9.01 (15 km C) Val di Fiemme 10.01 (9 km F) TdS Planica 16.01 (SP F) Nové Město na Moravě 23.01 (15 km F) Drammen 3.02 (SP C) Oslo 6.02 (50 km C) Sztokholm 11.02 (SP C) Falun 13.02 (10 km C) Falun 14.02 (15 km F) Lahti 20.02 (SP F) Lahti 21.02 (2×15 km) Gatineau 1.03 (SP F) Montreal 2.03 (17,5 km C) Quebec 4.03 (SP F) Quebec 5.03 (15 km F) Canmore 8.03 (SP C) Canmore 9.03 (2×15 km) Canmore 11.03 (15 km F) Canmore 12.03 (15 km C) STK punkty
13 1 2 1 1 1 36 12 1 4 1 1 4 23 2 1 1 1 - 2 - 1 - 5 3 - 1 21 4 13 5 4 1 6 3 1 2634
Sezon 2016/2017
Kuusamo 26.11 (SP C) Kuusamo 27.11 (15 km C) Lillehammer 2.12 (SP C) Lillehammer 3.12 (10 km F) Lillehammer 4.12 (15 km C) LT Davos 10.12 (30 km F) Davos 11.12 (SP F) La Clusaz 17.12 (15 km F) Val Müstair 31.12 (SP F) Val Müstair 1.01 (10 km C) Oberstdorf 3.01 (2×10 km) Oberstdorf 4.01 (15 km F) Toblach 6.01 (10 km F) Val di Fiemme 7.01 (15 km C) Val di Fiemme 8.01 (9 km F) TdS Toblach 14.01 (SP F) Ulricehamn 21.01 (15 km F) Falun 28.01 (SP F) Falun 29.01 (30 km C) Pjongczang 3.02 (SP C) Pjongczang 4.02 (2×15 km) Otepää 18.02 (SP F) Otepää 19.02 (15 km C) Drammen 8.03 (SP C) Oslo 11.03 (50 km C) Quebec 17.03 (SP F) Quebec 18.03 (15 km C) Quebec 19.03 (15 km F) FPŚ punkty
34 3 21 6 2 1 1 42 2 4 2 2 2 14 1 12 2 - 2 - 2 - - dnf 1 - 1 - - - - 1626
Legenda
1 2 3 4-10 11-30 31-100 wyniki anulowane

- – zawodnik nie wystartował
TdS – Tour de Ski

Uwagi

  1. Skład drużyny: Martin Johnsrud Sundby, Odd-Bjørn Hjelmeset, Lars Berger, Petter Northug
  2. Skład drużyny: Eldar Rønning, Chris Jespersen, Martin Johnsrud Sundby, Petter Northug
  3. Skład drużyny: Martin Johnsrud Sundby, Eldar Rønning, Tord Asle Gjerdalen, Petter Northug
  4. Skład drużyny: Øystein Pettersen, Martin Johnsrud Sundby, Tord Asle Gjerdalen, Chris Jespersen
  5. Skład drużyny: Simen Østensen, Tord Heggdal, Ronny Hafsås, Martin Johnsrud Sundby

Przypisy

  1. Update on Cross-Country rankings after CAS Sundby decision (ang.). fis-ski.com. [dostęp 2016-07-20].
  2. Skład drużyny: Didrik Tønseth, Niklas Dyrhaug, Martin Johnsrud Sundby, Finn Hågen Krogh

Bibliografia[edytuj]